Máme za sebou Drakeovu dekádu. Co přinesla?


Na Štědrý den loňského roku se dostal na světlo světa zatím zdaleka nejúspěšnější díl amerického podcastu Rap Radar. Jeho dvěma moderátorům se totiž konečně povedlo vyzpovídat Drakea.

Stopáž se také docela natáhla, téměř až na úctyhodných 141 minut. Za necelé dva týdny nasbírala videoverze podcastu osm milionů zhlédnutí, a to necháváme stranou původní audioverzi na streamovacích platformách.

Drake se rozpovídal snad o všech aspektech své kariéry a my musíme ocenit jeho místy až extrémní upřímnost. To, že uplynulá dekáda patřila právě jemu, lze popřít jen těžko. Byl to totiž on, kdo změnil pravidla rapové hry.

Něco neslýchaného

Když se mladý kanadský herec ze seriálu Degrassi poprvé objevil na hudební scéně, ze začátku to žádná velká sláva nebyla. Jeho první oficiální mixtape Room for Improvement, který dal dohromady spolu s legendárním DJ Smallzem, si sám vydal už v roce 2006. Po něm následoval další mixtape, tentokrát s názvem Comeback Season. Ten vyšel o rok později. Už tehdy se stal členem Lil Wayneova vlastního labelu Young Money Entertainment a jeden z největších rapperů všech dob se tehdy stal jeho blízkým přítelem a osobním mentorem.

Když se v roce 2009 dostal na světlo světa Drakeův třetí mixtape So Far Gone, zrodila se hvězda. Hity jako Best You Ever Head nebo Uptown (featuring Lil Wayne a Bun B) ukázaly Drakea jako talentovaného rappera i zpěváka, jehož projev můžeme jen těžko spojovat s čímkoli, co jsme doposud měli možnost slyšet.

Drake se stal nejnovější posilou labelu Cash Money Records a jeho šéf Birdman se tehdy mohl jen radovat. Vedle Weezyho se v jeho katalogu objevil i Drizzy a Nicki Minaj. Bylo jasné, kdo nyní bude dominovat rapové hře.

První album

Drakeovo debutové album Thank Me Later se dostalo na pulty obchodů 15. června 2010. V úvodu zmíněném podcastu o něm Drake zpětně mluví jako o jeho pravděpodobně nejméně osobním albu. Byl na něj tehdy jako na nového umělce kladen skutečně velký tlak.

Navíc se chtěl pochlubit sehráním té největší hudební smetánky té doby. Na featuringu se tady objevila například Alicia Keys, z rapových kolegů potom třeba Jay-Z, Lil Wayne nebo Young Jeezy. Hvězda byla na světě, nikdo ale asi ještě netušil, jak dalece se vyprofiluje.

Take Care a ti další

Roku 2011 Drake vydal své druhé album Take Care a i vzhledem k tomu, že v té době nejvíce spolupracoval s The Weekndem, jeho hudba dostala ještě temnější a uhrančivější kabát. Tento projekt Drakea představil jako opravdu komplexního umělce, který si za těch několik let dokázal vybudovat nezdolnou pozici.

Dnes, o několik desek a projektů později, už můžeme s jistotou říci, že Drizzy Drake ovlivnil nejen celou hip hopovou scénu, ale i hudební branži obecně. Když se začal motat kolem grimeové scény ve Velké Británii nebo kolem afro beatu či dancehallu, vždy to bylo velké. Ovlivnil celou generaci umělců a spoustu nám jich i představil. Za všechny jmenujme třeba Roy Woodse nebo duo Majid Jordan.

Co nám Drake přinese v nové dekádě? A bude patřit zase jemu?


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli