Lidé přispívají na záchranu původně barokní Krafferovy zahrady


Krafferovu zahradu v Jindřichově Hradci vybudoval pro hraběnku Marii Isabellu Černínovou v polovině 18. století Jan Anton Zinner, který je také autorem zámeckých zahrad například v Českém Krumlově, Jaroměřicích nebo na rakouském zámku Schloss Hof.

Současný stav zahrady

Původně barokní zahrada pak prošla za dobu své existence postupnými změnami a několikrát byla na pokraji zániku. Loni v dubnu si ji pronajali tři krajinářští architekti, aby ji zachránili před plánovanou přestavbou na parkoviště. Jejich cílem je udělat z ní místo pro setkávání, kulturu i pěstování květin. Potřebné finance nyní shání prostřednictvím sbírky na Hithitu.

Zahrada má třísetletou historii

Aktuální stav zahrady nedovoluje celoroční provoz. „Do střechy nám teče, nemáme teplou vodu a chybí nám elektřina,“ popisuje krajinářský architekt Jan Makovička, kterého jako prvního napadlo si zahradu pronajmout. Aby se v zahradě dalo fungovat celý rok a mohla být otevřena veřejnosti, musí skupina vybudovat kvalitní zázemí pro sebe i návštěvníky.

Celkovy pohled na zahradu v létě 2021

„Naším cílem je, aby zahrada naplno ožila, fungovala jako místo pro setkávání, kulturu i pro pěstování květin,“ vysvětluje krajinářská architektka Michaela Zudová. „Díky naší profesi si spoustu práce v zahradě dokážeme udělat sami. Co neumíme, to se naučíme, ale na některé věci jednoduše nestačíme,“ dodává třetí ze skupiny Anna Makovičková.

Porovnání zahrady v roce 1940 a 2021

Aby vybrali dostatek financí na rekonstrukci zázemí, spustili v polovině ledna kampaň na portálu Hithit, kde si mohou dárci za svůj příspěvek vybrat odměnu. V současné době je vybráno už více než 100 % základní cílové částky, která částečně pokryje náklady na materiál pro stavbu zázemí v zahradě. Prozatím je vybráno více než 400 tisíc korun. Přispívat je ale možné do konce února.

Některé skleníky jsou zachované v původní podobě

Pokud se povede vybrat více, trojice architektů se podaří zahradu ještě více zvelebit. Pokud přispěvatelé pošlou více než 500 000 Kč, dojde také na zřízené malého květinářství, které bude mít otevřeno v létě i v zimě. Podaří-li se dosáhnout na milník 700 000 Kč, peníze vystačí i na vydláždění dvora a okolí nového zázemí kamenem. Za jeden milion korun by pak ke všemu jmenovanému přibyla i rekonstrukce trvalkové školky a venkovní prodejny.

V areálu je mnoho konstrukcí po starých sklenících

Zahradu už se podařilo oživit v červnu 2021. „Poprvé jsme zahradu otevřeli veřejnosti při víkendu otevřených zahrad v červnu 2021, uspořádali jsme několik akcí, pěstovali jsme trvalky i květiny,“ popisuje Michaela Zudová. Původně barokní zahradu hraběnky Černínové zpustošil v roce 1801 požár. V polovině 19. století tam Ignác Kraffer vybudoval vyhlášené zahradnictví a v roce 1953 zahradu zestátnili komunisté. V 80. letech bylo zahradnictví zrušeno a zahrada na dalších 20 let uzavřena. Zdevastovanou zahradu pak dostali Krafferovi po revoluci zpět, ale odprodali ji městu. V roce 2003 zde vznikla trvalková školka Florianus. Trojice krajinářských architektů zahradu provozuje od dubna 2021.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli