Legendární biker Michal Maroši vyhrál závod v hromadném sjezdu ve Špindlerově Mlýně


Tři sta závodníků na horských kolech poměřilo síly v hromadném sjezdu na červené sjezdovce ve Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně. Na účastníky devátého ročníku Chinese Downhillu letos čekaly extrémní podmínky v podobě těžkého a mokrého sněhu. Nejrychlejším jezdcem v cíli byl pořadatel akce Michal Maroši, který využil své zkušenosti a zvolil nejlepší stopu.

Závodilo se na červené sjezdovce o délce s parametry FIS, která má bez padesáti metrů dva kilometry. Zatímco v předchozích ročnících po ní bikeři letěli rychlostí přes 100 km/h a nejrychlejším to do cíle trvalo něco kolem dvou minut, letos rozbředlý sníh sjezd významně zpomalil. Přední kola se bořila až po vidlici a prakticky každého bikera zbrzdil nějaký pád. Maximální rychlost se jen neochotně dostávala za hranici 70 km/h a celou trasu se nedalo zdolat pod čtyři minuty. „Letošní podmínky z toho udělaly survival závod, ale byla to sranda,” řekl v cíli Tomáš Slavík, čtyřnásobný mistr světa a hvězda městských sjezdů.

Startovalo se ve třech skupinách po sto lidech s tím, že padesát nejrychlejších z každého kola postupovalo do finálové jízdy o 150 účastnících. Po startovním výstřelu bikeři sprintovali ke svým kolům postaveným podél sjezdovky a po zuřivém roztlačení nasedli a vrhli se dolů. Vítěz Michal Maroši se ve finálové jízdě snažil nepřepálit začátek, jak se mu to stalo v kvalifikaci. „Vzhledem k tomu, že se ke kolům od startovní čáry sprintovalo v mokrém sněhu, nebyl problém dostat se na tepovku až 200 za minutu. V takovém stavu se zakyseluje organismus, kdy hrozí rychlá ztráta koncentrace,” popisuje pořadatel akce Michal Maroši, který své kvalifikační kolo vyhrál a do finále nastoupil s novou taktikou. Od startu si držel mezi první desítkou a snažil se najít ideální stopu.

„Mám už něco naježděno, takže si v tom dokážu číst jako v mapě. Díval jsem se daleko dopředu a vybíral si místa bez boulí a hlubokých kolejí. Mohly to být klidně ledové plotny, protože jsem věděl, že na nich se nejvíc zrychluje,” řekl vítěz Maroši po projetí cílovou bránou s tím, že se snažil hlubokým sněhem proplout jak vlnami v rozbouřeném moři. Do vedení se dostal až na posledním hanku, kdy zariskoval a s vědomím, že v nejhorším spadne do měkkého sněhu, pustil brzdy, předjel druhého Tomáše Slavíka, který právě bojoval s třetím Františkem Žilákem a mladým freestylistou Filipem Vokurkou na čtvrtém místě. Vzhledem k podmínkám se do cíle opět dobíhalo, ale nikdo si tím nenechal zkazit sportovní zážitek. „Všech tři sta přihlášených účastníků závod dokončilo,” říká Michal Maroši, z jehož vítězství se ve Svatém Petru radovala celá rodina.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli