Historický Hookerův teleskop se otevřel veřejnosti


Hookerův teleskop

Milujete hvězdnou oblohu a vždy, když je alespoň trochu jasno, vyrážíte na noční romantické procházky ve dvou? Jestli budete mít cestu do jižní Kalifornie, pak si určitě nenechejte ujít pohled z kdysi největšího dalekohledu na světě. Hookerův teleskop, který byl postaven v roce 1918, se totiž otevřel veřejnosti. A je to neskutečná podívaná!

Když byl na konci Druhé světové války odhalen dalekohled o průměru dva a půl metru, byl v tu chvíli největším svého druhu vůbec. Astronomové tak mohli poprvé nahlédnout do galaxií vzdálených i několik miliard světelných let. A byl to astronom Edwin Powell Hubble, kdo díky tomuto teleskopu zjistil, že vesmír sahá mnohem dál než za Mléčnou dráhu.

Sledovat planety pouhým okem je nezapomenutelné

O více než sto let později se o tom mohli poprvé na vlastní oči přesvědčit i všichni, kdo navštívili Observatoř Mount Wilson v jižní Kalifornii. Přesto, že během několika málo let svou velikostí předčily Hookerův dalekohled další teleskopy po celém světě, jedno prvenství mu zůstává.

Je totiž největším dalekohledem, který je přístupný veřejnosti. „Dívat se skrz něj a spatřit planety, jako je například Saturn, je skutečně emotivním zážitkem,“ říká ředitel observatoře Shelley Bonus.

Největším dalekohledem zůstal Hookerův teleskop až do roku 1948, kdy byl zprovozněn pětimetrový Haleův dalekohled na Observatoři Palomar, která se nachází také v Kalifornii. A není překvapením, že jako první tento dalekohled používal pro svá pozorování taktéž americký astronom Edwin Powell Hubble. A i ten byl po dlouhou dobu největším na světě. Předčil ho až v roce 1992 desetimetrový dalekohled Keck I na havajské hoře Mauna Kea.

Observatoř Mount Wilson

Observatoř v Mount Wilson, kde je Hookerův teleskop, byla založena Georgem Ellery Halem v roce 1904. V první polovině 20. století patřila mezi nejslavnější hvězdárny na světě. Nové návrhy a realizace dalekohledů tehdy změnily dosavadní přístupy k celému oboru astronomie. Řada vesmírných objevů pochází právě z této hory a několik z nich navždy změnilo chápání vesmíru jako takového.

Harlow Shapley díky Hookerovu dalekohledu dokázal poprvé vypočítat velikost naší galaxie a určit přesnou polohu planety Země v ní. A Edwin Hubble díky němu vyvrátil mýtus o mlhovinách, o kterých astronomové dlouho spekulovali. Ve skutečnosti se nejednalo o mlhoviny, jak se domnívali, ale o vzdálené galaxie podobné té naší. Hubble poté začal spolupracovat s Miltonem Humasonem a potvrdili další fakt, a to ten, že se vesmír neustále rozpíná. A tak se začala vyvíjet moderní kosmologie.






architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli