3 přesvědčivé důvody, proč se po silnicích prohánět v elektromobilu


Koupě automobilu není radno podněcovat. Z něčeho, co nám usnadňuje život, se totiž může stát finanční břemeno, které nás přestane bavit. Alternativou ke spalovacím motorům, které škodí životnímu prostředí, jsou elektromobily. Podle některých jde o hudbu budoucnosti pro naši planetu. Ještě, než si vyberete model vozu, který vám sedne, přečtěte si 3 důvody, proč se vydat do světa tichých automobilů.

1. Ušetříte

Jeden z nejsilnějších argumentů ke koupi elektrického vozu je jeho nízká nákladovost. Průměrně počítejte za cenu elektrické energie pro jednu domácnost zhruba s náklady kolem 70 Kč na 100 km. Parkování máte ve městech zdarma, a to včetně modrých zón. Bát se nemusíte ani povinného ručení, při jehož placení někteří majitelé běžných vozů protáčejí oči vzhůru. Kromě věcí ovlivňujících výslednou částku pojištění (věk, bydliště) spadají vlastníci elektromobilů do nejlevnější kategorie. Některé pojišťovny mají pro tiché železo na čtyřech kolech i speciální sazby, které vychází ještě levněji.

O něco komplikovanější situace je v případě havarijního pojištění. Do celkové ceny auta je totiž zahrnuta i tržní cena, která je ale u elektromobilů podstatně vyšší než u vozů se spalovacími motory. Což znamená jediné – vyšší poplatky za pojištění. Pokud přemýšlíte o koupi elektromobilu, podívejte se na online srovnání nejlevnějšího havarijního pojištění z pohodlí domova.

2. Servis pro vás bude cizí slovo

Automobily se spalovacími motory vyžadují pravidelný servis, který také něco stojí. Elektromobily tolik péče nepotřebují. Nemusíte myslet na výměnu oleje, filtrů ani chladicí kapaliny. Nižší provozní náklady se promítnou zejména v průběhu času. Elektromotor je navíc obecně méně náročnější na údržbu. Zapomeňte také na každoroční povinné měření emisí.

3. Budete ekologičtější

Do ovzduší budete vydávat až o 70 % méně emisí, což zní úžasně. Jenže to má háček. Aby byly elektromobily opravdovým přínosem pro naši planetu, musí se elektřina získávat z takových zdrojů, které nebudou zatěžovat životní prostředí. Do budoucna tedy je co zlepšovat. Nejčastějším důvodem, proč lidé váhají s koupí elektromobilu, je jeho krátká dojezdová vzdálenost. I to se ale může časem podstatně zlepšit. Mnoho měst navíc nabízí dobíjení zdarma, aby omezili přístup benzínových žroutů do center, kteřé přispívají k výraznému smogu.

foto: Unsplash


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí