12 nejvlivnějších sneakers všech dob vol. 1

Dnes jsou už tenisky běžnou záležitostí. Vždy tomu tak ale nebylo. V dřívějších dobách se nošení tenisek jinam než na sportovní události považovalo za neslušné až pobuřující. Proto to  muselo vzít do rukou několik průkopníků, kteří se nebáli a sneakers prosadili jako běžnou obuv. V této souvislosti vám přinášíme první část seznamu 12 nejvlivnějších sneakers všech dob i s krátkým příběhem o jejich vzniku.

1. Converse Chuck Taylor All Star

Začneme nejstarším zástupcem v našem výběru, který letos dokonce slaví 100 let od svého vzniku. Původně basketbalová silueta All Star přežila mnoho trendů, stala se symbolem několika subkultur a stále ji můžeme považovat za botu, kterou si můžete vzít téměř kamkoli.

Firma Converse, která začala v roce 1908 jako výrobce kožených bot, se o devět let později rozhodla vstoupit na sportovní trh s basketbalovou botou pojmenovanou All Star. První colorway měla hnědý svršek i podrážku, která byla černě lemovaná. Basketbalový hráč Chuck H. Taylor hrající za tým Akron Firestones, jenž byl předchůdcem Boston Celtics, viděl v botě takový potenciál, že se v roce 1921 připojil ke společnosti Converse jako obchodní cestující. Díky jeho schopnostem se mu podařilo prodat nespočet párů, a později dokonce přispěl k vývoji boty vlastními nápady.

Jeho dopad byl tak velký, že v roce 1932 bylo ke znaku na kotníku přidáno jeho jméno. Od té doby zůstala silueta nezměněná a nespočet lidí nenazve model jinak než Chucks. Tenisky ve své době nosili snad všichni hráči basketbalu, americký tým oblékl jejich bílou variantu s ikonickými barvami po vzoru americké vlajky na olympiádě v roce 1936 a v neposlední řadě v nich trénovaly americké ozbrojené síly. Zajímavostí je, že černý model, který je dnes asi nejpopulárnější, vznikl až v roce 1949.

First Chucks

 

2. Air Force 1

Další nesmrtelnou teniskou je Air Force 1 vydána v roce 1982. Tento model se stal první basketbalovou botou, která měla v patě polštářek naplněný vzduchem, což zaručovalo pohodlí, na které nebyli do té doby hráči ani vzdáleně zvyklí. „Pohodlí“ jim totiž zajišťovaly až čtyři vrstvy ponožek.

Nike byl v basketbalovém světě nováčkem, do té doby bylo jeho hlavní doménou běhání. Designér Bruce Kilgore si bral inspiraci z Nike Approach, modelu určeného pro chození po horách. Kultem se ale tenisky Air Force 1 málem nikdy nestaly a zůstaly by v propadlišti dějin, nebýt tří obchodů s obuví v americkém Baltimoru, dnes známých jako Three Amigos (Charley Rudo Sports, Cinderella Shoes a Downtown Locker Room).

Nike totiž původně zamýšlel model jen jako sezónní a v roce 1984 se přestal vyrábět. V Baltimoru byl však tak populární, že se zástupci prvních dvou jmenovaných obchodů vydali do základny Nike v Oregonu, aby jeho šéfy požádali o výrobu dalších párů. To se jim opravdu povedlo a colorways white/royal blue a white/chocolate brown byly na světě. Tento moment bychom vlastně mohli označit za první exkluzivní release v historii sneakers.

Obchody i lidé navíc začali požadovat novou colorway každý měsíc, čímž se zrodila edice Color of the Month. Milovníci tenisek si pro ně do Baltimoru začali jezdit snad z celých Spojených států. Nike postupně zvyšoval počty, a tak bylo potřeba povolat do hry již zmíněný obchod Downtown Locker Room a Three Amigos byli na světě. Díky nim se v roce 1986 Nike rozhodl, že model začne znovu masově vyrábět.

O několik let později vznikl i nízký model, jehož čistě bílá colorway je momentálně jedním z nejpopulárnějších modelů od Nike. Zajímavostí je, že tato „allwhite“ verze byla zmíněna v tracku Can I Live II od Jay-Zho a v mnoho dalších. Nelly jednu svojí píseň dokonce pojmenoval Air Force 1, čímž se teniska stala jakýmsi poznávacím znakem předměstských, hlavně černých čtvrtí.

af1

 

3. Adidas Samba

V našem seznamu dále nesmí chybět ani třetí z teniskových gigantů – adidas. Model Samba sice v současné době není až tolik vidět, v minulosti se mu ale povedlo rozpoutat obrovský povyk, a to hned z několika důvodů. Poprvé byla bota vydána v roce 1950 a původně byla vytvořena pro tréninkové účely. Přesněji pro fotbalisty a tréninky na tvrdším či zledovatělém povrchu. Vznikla spojením fashion a sportswearu, díky čemuž si ji ihned oblíbila obrovská masa lidí. Svého času ji měl téměř bez přehánění skoro každý člověk moderního světa.

Její tenkrát inovativní gumová podrážka byla velmi účinná a také inspirovala mnoho dalších modelů nejen od adidasu. Nejenže skvěle fungovala na zmrzlém povrchu, ale také se ji dařilo jako botě pro futsal. Obrovskou výhodou bylo i to, že předběhla první fotbalové tréninkové boty ostatních značek. První futsalové boty od Niku či Pumy totiž vznikly až v roce 1990.

Od zahájení prodeje bylo prodáno přes 35 milionů párů tohoto modelu a byly vytvořeny desítky barevných kombinací. Samby jsou oblíbené i ve filmovém průmyslu. Mohli jsme je vidět například v Transformers, kde si je oblékl Shia LaBeouf, či ve Valentines Day na Ashtonovi Kutcherovi. Ikonickou siluetu považují milovníci módy za klasiku, která se hodí ke všemu a podtrhne celkový vzhled outfitu.

adidas Samba

 

4. Onitsuka Tiger Corsair

První část výběru zakončuje další model, který je dokonce tak klasický, že je na jeho základech postavena další klasika – Nike Cortez. Corsair byl poprvé vydán v roce 1969 a stál do jisté míry u zrodu Niku. Ten totiž původně začínal pouze jako distributor bot Onitsuka Tiger a až později ho napadlo začít svou vlastní výrobu. Tím pádem by se dalo říci, že byl Corsair spolu s ostatními modely od Onitsuky základem pro moderní běžeckou obuv.

Za designem nestojí nikdo jiný než Bill Bowerman, nyní jeden ze spolumajitelů a zakladatelů Niku. Jako inspiraci si vzal dva již existující modely a jeho nadřízení byli z výsledku tak nadšeni, že šli ihned do výroby. Původně se měla silueta jmenovat Aztec, na počest Aztéků a Mexika, kde se tenkrát konala olympiáda, kvůli které byl model vyroben, ale adidas stihl těsně předtím představit model Azteca Gold. Bowerman se chtěl vyhnout soudním sporům, a tak na poslední chvíli přejmenoval Aztec na Cortez podle španělského dobyvatele, který Aztéky rozdrtil.

Toto jméno nechal i botě, kterou vytvořil pro Nike, zatímco Onitsuka převzala nové – Corsair. To se ale rozhodlo až poté, co zástupci z Onitsuky ve skladu Blue Ribbon Sports (tehdejší Nike) náhodou objevili vzorek stejné boty, jakou měli oni. Místo jejich brandingu tam ale byl ikonický Swoosh. Dlouhé soudní spory vedly až k rozhodnutí, že prodávat svou verzi mohou obě společnosti. Tím se Cortezy i Corsairy staly jedinými teniskami v historii, které byly nejprodávanějším modelem dvou společností.

OT Corsair

 

foto: highsnobiety.com, cityblueshop.com, solecollector.com, lovevintageadidas.com, northernthreads.co.uk, kicksonfire.com

Raise the flag//Life is Porno//Ultravagant
architektura bike cestování design fashion filmy fitness fotografie hudba komiksy lifestyle MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie výstavy zdravě