Zelená perla Karibiku láká české turisty


V uznávaném přehledu destinací „Best in Travel“ pro rok 2023 zařadilo vydavatelství Lonely Planet Jamajku mezi nejlepší místa pro relaxaci. Pro návštěvu zelené perly Karibiku svědčí mnoho důvodů: přátelské úsměvy místních lidí, neprobádané lesy, božské pláže a průzračné moře, chutné jídlo, energická hudba, působivé vodopády, pohoda a bohatá kultura.

Foto: Jamaica Tourist Board

„Jsme velmi hrdí na uznání [od Lonely Planet], které oceňuje kouzlo našeho ostrova. Lonely Planet zařazuje naši zemi mezi vybrané špičkové destinace pro odpočinek a nalezení sebe sama, mezi ideální místa pro regeneraci těla i duše,“ uvádí Gregory Shervington, regionální ředitel Jamajského turistického sdružení pro kontinentální Evropu, a dodává: „Jedná se o mimořádně důležitý milník, jež je odměnou za úsilí vynaložené v uplynulých několika obtížných letech a který nás posouvá do nové dimenze cestovního ruchu. V blízké budoucnosti se na Jamajce otevře spousta nových hotelů, a řada ubytovacích zařízení projde rekonstrukcí, aby lépe vyhovovala potřebám hostů.“

Výběr Lonely Planet sestavuje na základě nominací cestovatelů, spolupracovníků, novinářů, autorů průvodců, bloggerů a dalších. Z nominací pak panel odborníků pečlivě vybere 30 destinací na základě aktuálnosti, jedinečnosti zážitků a „wow“ faktoru. V úvahu se berou též činitele jako ekologie, komunitní život a rozmanitost na daném místě. Vítězné destinace jsou rozčleněné do pěti kategorií: jídlo, cestování, setkávání, poznávání a odpočinek. Kategorie usnadňují lidem zvolit si místo pro dovolenou podle toho, co je zajímá a co od cesty očekávají.

Foto: Jamaica Tourist Board

Zelená a vodní perla Karibiku

Jamajka je nevelký ostrov, ale je nesmírně bohatý na atraktivity, a díky tomu je jednou z nejoblíbenějších destinací v Karibiku. Původní obyvatelé – Tainové – pojmenovali ostrov „Xaymaca“, což znamená „země stromů a vody“. Toto jméno poeticky odkazuje jeho bílé písečné pláže, malebné horské vrcholy, vodopády a řeky. Jamajka je místo i pro dobrodružství a aktivní dovolenou – můžete se potápět, splouvat řeku na bambusovém voru, prozkoumávat vodopády a plavat v tůních či podnikat výlety do hor – a člověk ani nemusí mít fyzičku Usaina Bolta, aby si vychutnal túru bujnou vegetací na nejvyšší vrchol Blue Mountain Peak (2256 m n. m.).

Země s vlastním soundtrackem

Jamajka je patrně jediná země na světě, která má svůj soundtrack. Dala světu Boba Marleyho, první globální superstar rozvojového světa. Reggae však nevzniklo z ničeho. Hudební kořeny Jamajky sahají od lidových písní západní Afriky až k elektronickým beatům současného stylu dancehall. Jamajka je hudební velmoc, což se projevuje nejen v basových linkách ze soundsystémů, které hrají prakticky všude, ale také v textech v místním nářečí patois a ve sborovém kostelním zpěvu. (Mimochodem, na Jamajce je největší hustota kostelů na světě, celkem jich tu najdete kolem 1600.) Hudba a život jsou na Jamajce jedno a totéž. Ostatně zjistíte to každý návštěvník, když se krátce po příletu začne pohupovat v pohodovém rytmu.

Foto: Jamaica Tourist Board

Prostřený stůl celého světa

Stejně jako jamajská kultura, i zdejší kuchyně je eklektická, vyrůstající z tradic starého i nového světa. Z afrického koření vznikla jedinečná směs na grilované maso jerk, z jamů, rýže a banánů se vaří vynikající omáčky a nedílnou součástí jídelníčku jsou místní ryby. Všude v lesích zraje pestrá paleta vám známého i neznámého tropického ovoce. Když chutný pokrm zapijete jamajským rumem, zjistíte (a ochutnáte), jak příběh jamajské gastronomie i kultury zachovává původní hlas a zároveň se přizpůsobuje novému prostředí – a pochopitelně rytmu – Karibiku.

PÁR JAMAJSKÝCH TRAS

Cesta časem: z Montego Bay do Falmouthu

Pro milovníky historie je Falmouth nepřehlédnutelný. Město je vzdálené pouhých 42 minut jízdy od turistické metropole Montego Bay (kam míří většina letů) a má neuvěřitelně bohatou historii, která je patrná z georgiánské architektury zdejších budov. V centru se zachovaly stopy koloniální minulosti ostrova, kdy se zde usadili Britové a přivezli si své zvyky a vkus. Známá je věž s hodinami na hlavním náměstí, krytá tržnice a četné úřední budovy. Nedaleko odtud se nachází jedinečná Světélkující laguna, kde v noci mořské mikroorganismy vyzařují podivuhodnou zář.

Romantika s bílým pískem a zlatým západem slunce: z Montego Bay do Negrilu

S bílou pláží dlouhou 11 km i pitoreskními skalnatými útesy je Negril ideálním místem pro romantickou dovolenou. Nachází se 81 km Montego Bay a díky kvalitní silnici se tam z letiště dostanete za asi za hodinu a půl. I přes vysokou návštěvnost si oblast zachovává uvolněnou atmosféru. Z útesu ve slavném baru Rick’s Cafe si můžete skočit do moře, výšku si zvolíte dle odvahy. Kolem šesté hodiny oblohu začnou barvit syté odstíny růžové, oranžové, žluté a zlaté: právě pozorujete nejkrásnější západu Slunce v celém Karibiku. V Negrilu můžete navštívit i maják z roku 1984 a za zajížďku stojí i Barney‘s Flower & Hummingbird Camp, kde můžete obdivovat nejen exotické květiny, ale také kolibříka červenozobého, symbol Jamajky.

Foto: Jamaica Tourist Board

Dobrodružná cesta do Modrých hor: z Kingstonu do Bay Buff

Jízda z Kingstonu do Buff Bay po klikatých silnicích, v některých úsecích nezpevněných, skrze nejvyšší pohoří Karibiku je dechberoucí. Blue Montains, Moderé hory, jsou zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Nevelké vesnice se tu střídají s porosty kávovníku a zdejší káva patří mezi nejlepší na světě. Buff Bay leží na severovýchodní straně ostrova. Po cestě se zastavte v Newcastlu, s okolní nádhernou krajinou.

Cesta tisíci odstíny modré: z Ocho Rios do Port Antonia

Z rušného města Ocho Rios vyrazíme směr Port Antonio po silnice lemující oceán. V klidné obci Oracabessa můžete navštívit sídlo Goldeneye, kde bydlel spisovatel Iana Fleminga a napsal všech svých 14 knih o Jamesi Bondovi. Směrem na Port Maria míjíte banánová pole a pak již dojedete do Port Antonia, město proslulého plážemi. Zde si můžete odpočinout, popíjet proslulé jamajské pivo Red Stripe a nechte se kolébat melodií vln. Pokud máte čas, můžete navštívit sídlo jiného slavného britského autora, Noëla Cowarda, nazvané Firefly (Světluška). Otevírá se odtud jeden z nejkrásnějších výhledů na celé Jamajce.

Foto: Jamaica Tourist Board

Výlet do zeleně přírody: z Treasure Beach do Negrilu

Ideální trasa pro milovníky fauny a flóry vede z jižního pobřeží na severní, konkrétně z pláže do Treasure Beach do Negrilu. Na dosud nepříliš objeveném jihu můžete vyplout na Černou řeku a pozorovat krokodýly, případně lodí z Parottee Bay doplout do jedinečného baru Pelican, který stojí na kůlech v moři. Cestou podél pobřeží do Negrilu po Bambo Avenue se lze zastavit u stánku u silnice na smaženou rybu. Za zastávku stojí Savanna-la-Mar, známé též jako „Sav“ nebo „Sav-la-Mar“, hlavní město farnosti Westmoreland. Farnosti jsou mimochodem na Jamajce hlavní územní správní jednotkou.






architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli