Zapomenutý jazz z meziválečného období roztančí Městskou knihovnu v Praze


Populární, ale i méně známé, a přesto nejkrásnější písně z 30. a 40. let zazní 26. listopadu na jazzovém festivalu, na němž vystoupí tři nejlepší jazzové orchestry z České republiky, Slovenska a Maďarska. Ty svou originální interpretací připomenou česko-slovensko-maďarskou jazzovou tradici z meziválečného období.

Zapomenuté poklady zlaté éry – tak zní podtitul prvního ročníku Visegrad mini jazz festu, na němž se představí tři nejlepší jazzové orchestry ze zemí Visegradu, a to Originální pražský synkopický orchestr z České republiky (OPSO), Bratislava Hot Serenaders ze Slovenska a Bohém Ragtime Jazz Band z Maďarska. Smyslem festivalu je představit již zapomenuté, a přesto krásné jazzové písně ze 30. a 40. let minulého století. „Každá kapela bude interpretovat muziku své vlasti. Ale nejenom. Bude to převážně jazzový zážitek, takže posluchači budou moci písně české nebo slovenské srovnat s americkými hity dvacátých let. V podání OPSO a Bratislava Hot Serenaders v autentické, dvacátoletní interpretaci. Na své si však přijdou i milovníci filmů pro pamětníky,“ přibližuje, na co se mohou posluchači těšit saxofonista a kapelník OPSO Jan Pospíšil a dodává: „Naším esem v rukávu budou současně Sestry Havelkovy, na nichž bude z velké části náš program postaven, zazní však i nové písně v našem repertoáru.“ Sestry Havelkovy nebudou však jediným vokálním souborem, Bratislava Hot Serenaders doplní dívčí pěvecké trio Serenaders Sisters.

S nápadem uspořádat festival orchestrů Visegrádské čtyřky přišel kapelník maďarského Bohém Ragtime Jazz Bandu Tamás Ittzés, který již dlouhou dobu spolupracuje s Bratislava Hot Serenaders. Díky jejich kapelníkovi Juraji Bartošovi zase do projektu naskočil Originální pražský synkopický orchestr. „Bratislava Hot Serenaders známe dlouhá léta a je pro nás velikou ctí sdílet s nimi jedno pódium. Také sdílíme stejnou lásku ke starému jazzu a velice podobný názor na jeho interpretaci a to nás spojuje,“ doplňuje Jan Pospíšil. Zda se do projektu zapojí příští rok i Polsko, se necháme překvapit.

Dvouapůlhodinové jazzové běsnění ve velkém sálu Městské knihovny v Praze zahájí Originální pražský synkopický orchestr, následovat budou Bratislava Hot Serenaders a večer zakončí tvůrci myšlenky Bohém Ragtime Jazz Band, kteří vyzvou publikum k tanci. „Bude to večer plný jazzu a také české, slovenské a maďarské populární hudby 30. a 40. let, kterou vzkřísíme ze zapomnění. Uslyšíme ty nejkrásnější melodie, které stále mají co říct,“ zakončuje Jan Pospíšil.

Vstupenky lze zakoupit na webu Městské knihovny v Praze.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli