Zajímavosti ze světa filmu: Forrest Gump

Forrest Gump

Film Forrest Gump určitě každý zná. Jedná se o kultovní film z roku 1994, který se řadí mezi ty nejlepší filmy, co kdy byly natočeny. Nesmrtelná role Toma Hankse zůstala určitě každému v paměti. Film v roce 1995 obdržel hned několik ocenění. Nejen, že byl tento snímek velmi úspěšný, ale dělo se kolem něj spoustu zajímavostí, které stojí za to si přečíst.

Utíkej, Forreste!

Slavná běžící scéna, ve které Forrest běží napříč Amerikou, byla inspirována skutečnou událostí. V roce 1982 jeden 16letý chlapec běžel z New Jersey do San Franciska pro americkou nadaci proti rakovině.

Travolta jako Forrest Gump

Roli Forresta Gumpa odmítlo hned několik herců jako například Bill Muray, Chevy Case, nebo John Travolta, který později uvedl, že odmítnutí velmi lituje. Postava Bubby byla také odmítnuta, a to například Ice Cubem. Odmítnutí neunikla ani postava Jenny. Roli odmítly Jodie Foster, Nicole Kidman a Demi Moore.

Lavička za 25 tisíc dolarů

Lavička, na které Forrest sedí při vyprávění, tam ve skutečnosti vůbec nebyla, byla přidána speciálně kvůli natáčení. Lavička byla později vydražena v aukci za 25 000 dolarů.

Gump & Co.

Od roku 2002 existuje scénář na pokračování filmu s názvem Gump & Co. Tom Hanks ale uvedl, že k natáčení druhého dílu není absolutně žádný důvod. (Možná má pravdu.)

Forrestovky a kniha v kufříku

Jak jistě víte, v jisté scéně obdrží Forrest jako dárek od Jenny boty Nike Cortez, které se později staly symbolem pro tento film a jejich prodej po premiéře filmu stoupl o desítky procent. Ale nebyly to jen boty, kterým stoupl prodej. Kniha “Curious Geroge‘”, kterou Forrest nosí neustále v kufříku, se začala po uvedení filmu prodávat o dvacet pět procent více.

O válce ve Vietnamu

Scéna, kdy je Forrest požádán, aby něco řekl o válce ve Vietnamu, mu odpojí mikrofon, takže není slyšet, co říká. Forrest Gump řekl údajně toto: “Někdy, když jdou lidé do Vietnamu, dostanou se zpátky ke svým matkám bez nohou. Někdy se nedostanou domů vůbec, což není veselé. To je asi tak vše, co k tomu můžu říct.”

“Jmenuji se Forrest Gump a říkají mi Forrest Gump.”

Tato věta je jednou z nejslavnějších hlášek celého filmu, která byla však čistou improvizací Toma Hankse. Režisérovi se líbila natolik, že se ji tam rozhodl ponechat. Jsme rádi!

Bubba Gump

Název restaurace, která patřila Forrestovi a poručíku Danovi Bubba Gump, nesou pobočky ve 33 lokalitách na celém světě.

Máma

Forrestova máma, kterou ve filmu ztvárnila Sally Field, je ve skutečnosti jen o deset starší než Tom Hanks.

“Je moc tlustý, neunesu ho.”

Tohle tvrzení oznámil režisérovi Tom Hanks, když zjistil, že bude muset nést Bubbu v náručí takovou dálku. Herec Mykelti Williamson proto musel být připevněn k jeřábu, který ho celou dobu nadnášel.

Zavřené oči

Na všech fotkách, které můžete ve filmu vidět, má Forrest zavřené oči.

Jedna košile

Forrest Gump má téměř ve všech scénách modrou košili.

Forrest Gump Junior

Haley J. Osment, který ztvárnil syna Forresta a Jenny, musel vidět film až o několik let později, jelikož mu v době natáčení byly teprve čtyři roky. Po několika letech, když film zhlédl, uznal, že film by byl na něj tehdy moc drsný.

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě