V hledáčku turistů jsou i oční operace: lákadlem je kvalita i nízká cena


Zajet si do ciziny za prohlídkou významných památek či za dobrým jídlem není nic neobvyklého. V posledních letech se ale rozmáhá takzvaný medical tourism, který se týká i České republiky. Cizinci sem jezdí hlavně kvůli reprodukční medicíně, plastickým, ale i očním operacím.

Oční operace nejsou v České republice tak drahé jako v jiných zemích, kvalita péče navíc často předčí tu zahraničí. Většina cizinců využívajících operace očí (až 70 procent) přijíždí z Velké Británie, Irska a Německa. Velká poptávka přichází i ze severských států. Konkrétně v Očním centru Praha dnes tvoří zahraniční klientela cca 15 procent.

„Nejčastěji jezdí cizinci na refrakční výměnu čoček (refractive lens exchange) a na operace šedého zákalu (cataract surgery) s implantací trifokální čočky. Právě zahraniční klientela vždy vyžaduje takové implantáty, které je zbaví závislosti na brýlích i v pokročilém věku,“ upřesňuje Adam Janek, ředitel Očního centra Praha.

V drtivé většině jsou tito lidé starší 50 let a často spojí operační zákrok s prohlídkou Prahy anebo dalších českých měst.

Foto: Oční centrum Praha

Cizince láká kvalita, nízká cena i dostupnost

Co se týče zdravotní péče, má Česká republika obecně v Evropě dobré jméno. Zvlášť oftalmologie je zde na vysoké, světové úrovni.

„Problém například s operacemi šedého zákalu ve Velké Británii je ten, že je na ně v rámci Národní zdravotní služby (NHS) dlouhá čekací lhůta, která může v současnosti činit až dva roky. Navíc si lidé v rámci NHS nesmějí připlatit za lepší implantát, proto odcházejí k soukromým poskytovatelům, kde je ale problémem vysoká cena. V České republice jsou ceny oproti Velké Británii třetinové a zájemci navíc dostanou garantovaný termín do jednoho měsíce,“ říká Adam Janek a dodává, že důležitá je pro zahraniční klienty i cenová dostupnost.

Zahraniční pacienti uvítají rychlé spojení do Prahy – třeba z Londýna trvá let dvě hodiny a letadla létají několikrát denně. „Nespornou výhodou je i umístění Prahy v srdci Evropy. Tím pádem je dostupná autem i letecky. Přímé lety z evropských zemí trvají hodinu až tři. Výhodou pro Českou republiku je i přínos těchto klientů pro cestovní ruch, tím že tito klienti generují další příjmy v oblasti ubytování, stravování v restauracích, nákupů, využíváním turistických služeb atd. Pro výběr destinace je pak zejména Praha atraktivní z důvodu, kdy klienti můžou spojit zdravotní ošetření s návštěvou jednoho z nejkrásnějších míst na světě,“ říká Tamara Ždiňáková z Beauty in Prague.
Pandemie onemocnění covidu-19 cestování kvůli různým operacím zastavila úplně, a to jak u nás, tak i ve světě. Teď už je však znovu na předcovidové úrovni a trh stále roste.

„Jsme rádi, že je o naši kliniku takový zájem ze zahraniční, ale primárně zůstáváme dostupní pro české pojištěnce – máme smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami a ročně provedeme takřka 10 000 operací,“ uzavírá Adam Janek.

Foto: Oční centrum Praha

Cizinci využívají i agentury

Existují agentury, které se na takzvaný medical tourism přímo specializují. „Jako agentura zdravotní turistiky zabezpečujeme pro klienty kompletní servis od prvního kontaktu do jejich rekonvalescence a návratu domů. Kromě komunikace detailů jejich operace je samozřejmostí organizace ubytování, transferů z letiště i po Praze, pomoc s vyřízením cestovních dokladů, doprovod na vyšetření, operace a kontroly. Vše mají na starosti zdravotnické koordinátorky, které vyřizují požadavky klientů i o víkendech. Spokojenost našich klientů je pro nás na prvním místě,“ popisuje Tamara Ždiňáková z Beauty in Prague


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli