Nejlepší čas na návštěvu Srí Lanky? Právě teď


Chcete zažít Srí Lanku takovou, jaká byla před nástupem turistického boomu před deseti lety? Pokud sníte o pláži jen pro sebe a fotkách památek bez hlav cizích turistů, vydejte se tam právě teď. Surfaři budou nadšení dvojnásob: o parádní vlny se nemusí s nikým dělit. „Surfování si teď na Srí Lance užije každý,” říká instruktor Martin Špatenka z české cestovní kanceláře surf-trip.cz, která na místě působí už deset let.

Foto: Surf-trip

Turistický ráj loni v létě zasáhl bankrot ekonomiky, ale podle informací od místních v oblíbených destinacích všechno opět normálně funguje. Už dlouho nebyla tak výjimečná příležitost užít si sezónu na ostrově na maximum. Vzhledem k propadu zájmu mainstreamových turistů je tady teď pěkně i ve vlnách, takže nastal ideální čas se na Srí Lance naučit třeba surfovat. Podmínky jsou rozhodně ideální.

Zmizely davy, všechno máte pro sebe

Pro turisty se totiž změnilo hned několik věcí k lepšímu. Návštěvníků je na ostrově zlomek co dřív a Srí Lanka se tak dá zažít v panenském stavu jako před lety. „Spoustu krásných míst a hezkých secret pláží teď máte sami pro sebe,” říká surfařský instruktor Martin Špatenka a dodává, že výhodou pro letošní návštěvníky je, že ani do velkých letovisek neproudí davy turistů.

Foto: Surf-trip

Týká se to pochopitelně i pláží a vln. „Surfařů je tady letos méně, což každý surfař ocení,” říká Martin. On i celý tým surf-trip.cz jsou připraveni poradit, kde si na ty nejlepší vlny počkat. Stejně tak rádi prozradí své tipy, kam zajít na nejchutnější kari. „Místní jsou po zkušenosti s krachem ekonomiky ještě srdečnější a laskavější než dříve. Každého hosta si velmi váží. Je cítit, že každá rupie od cizinců danému krámečku, baru nebo stánku s kari nesmírně pomáhá,” dodává instruktor.

Foto: Surf-trip

Ceny pořád nižší než v Česku

I když se o krizi na ostrově dočtete ledacos, pro turisty se nic zásadně nezměnilo. „Kdo se na Srí Lanku vrací, všimne si vyšších cenovek. Jde ale spíš o psychologickou věc, protože rupie vůči světovým měnám oslabila na méně jak polovinu, takže Češi zdražení nepocítí,” popisuje Martin. Proti Česku je zde pořád výrazně levněji. Ubytování, restaurace i doprava fungují beze změny.

„Na ostrově jsme sezónu zahájili začátkem listopadu 2022 a opět jsme otevřeli náš SeaYou House. Po dvou měsících se nebojím tvrdit, že situace je u nás na jihu ostrova stabilní,” dodává Otmar Oliva, další z instruktorů surf-trip.cz. Potraviny i léky jsou dostupné, stejně tak pohonných hmot do motorek a tuk tuků je dostatek. „Na pohonné hmoty zde sice funguje přídělový systém, ale vždycky najdete místo, kde v pohodě natankujete, pokud překročíte limit,” shodují se instruktoři.

Foto: Surf-trip

Každý den se musí počítat s řízenou odstávkou elektřiny asi na hodinu a půl. Většinou se to týká odpoledních hodin, kdy lidé surfují v oceánu nebo se sluní na pláži. Kdo dává přednost práci, si musí jen hlídat stav baterky v notebooku. „Rozhodně to není nijak extrémní omezení – aspoň ve srovnání s tím, jakou odměnu za návštěvu Srí Lanky v tomhle výjimečném roce dostanete,” uzavírá Otmar Oliva.

Surf-trip je cestovní kancelář, která se už od roku 2007 zaměřuje na surfové kempy nejen na Srí Lance, ale taky v Dominikánské republice, na Bali, Maledivách, Lanzarote nebo ve Francii. Vždy dbá na navázanost na místní ekonomiku a podporu lokálních drobných obchodníků. Více informací najdete na surf-trip.cz.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli