Rozhovor: Umělec Dominik Mareš vám vyrobí holinky na míru


Dominik Mareš

Oheň, světlo, příroda, moderní civilizace a technika. To všechno a nejen to je inspirací českého malíře, grafika a umělce Dominika Mareše, který aktuálně pracuje na nové výstavě. Bude se jmenovat Labyrint a na její komentovanou vernisáž se můžete přijít podívat již tento čtvrtek 21. února do Slovanského domu. Nám se podařilo Dominika ještě před vernisáží výstavy vyzpovídat, a tak se o ní můžete dozvědět něco málo více, a to přímo od autora.

Proč právě Labyrint?

Instalace probíhala přímo na míru výstavního prostoru, který disponuje oblými tvary, a pro to se název Labyrint přímo nabízel. Butik, ve kterém výstava bude, je takovou pomyslnou polovinou labyrintu a druhou částí jsou pak samotní návštěvníci, kteří prostor vizuálně doplní. Já osobně vnímám, že labyrint je v každém z nás.

Co ti bylo inspirací k tvorbě děl pro novou výstavu?

Inspirací k vystaveným dílům mi bylo prostředí Podlipanska, kde jsem nedávno koupil usedlost a kam jsem se také přestěhoval. Našel jsem tady spoustu zajímavých předmětů. Dávám jim jako každý výtvarník nový život. Nalézám artefakty přírodního rázu nebo zapomenuté a vyhozené věci, které jsem našel na půdě nebo mi je dali sousedé.

Z venkovského prostředí jsi před časem měl ještě jedno unikátní dílo, a to dle tvých slov “Kvalitní obuv do Britských mokřadů”. Uvidíme na výstavě holinky také, když už jsou, stejně jako nová výstava, inspirované tvým domovem?

Tyhle holinky vznikly před dvěma lety, kdy jsem si chtěl vytvořit nějaké vlastní, originální, ve kterých bych tam u nás po loukách a lesích chodil. Nejdříve jsem si pořídil nekvalitní a s nimi to moc nefungovalo. Pak jsem ale koupil lepší, které jsou vevnitř chlupaté, pomaloval jsem je olejovou barvou, nasprejoval a naimpregnoval. Dokud neprší, jsou poměrně nenápadné, ale jakmile se v nich projdeš rosou nebo deštěm, najednou se ti vykreslí přesně to, co bylo mým záměrem. Nosím je obden a pořád mě baví. Na výstavě je mít nebudu, ale kdyby měl někdo zájem, může mi donést své vlastní, podotýkám ale opravdu kvalitní a vyrobím mu s čistou radostí úplně originální, jaké mít nikdo jiný nebude.

Tak já si nějaké donesu. A co tedy na výstavě uvidíme?

Těšit se můžete nejen na zhruba pětadvacet obrazů, ale také na řadu objektů, které už se staly pevnou součástí mých výstav. Umístění jednotlivých děl v prostoru pak reflektuje celkové vnímání mého abstraktního světa. Ale byla to fuška. Není tam jediná vhodná stěna pro výstavu obrazů. Ještě donedávna byly všude dámské kabelky a boty.

Jakou technikou jsou obrazy malovány?

Celkově se moje tvorba nese v duchu strukturální abstrakce. Mezi oblíbené techniky patří použití latexu a dalších materiálů, které vytváří na obrazech jedinečné struktury.

Jak dlouho jsi výstavu připravoval?

Výstava volně navazuje na předchozí výstavu Pokoj, která proběhla na podzim loňského roku. Tu jsem připravoval od léta již s vizí této navazující výstavy. Přípravy tedy trvaly téměř půl roku.

Od kdy do kdy výstava potrvá?

Výstava bude zahájena vernisáží s komentovanou prohlídkou ve čtvrtek 21. 2. od 19 hodin a zájemci ji mohou navštívit až do 21. 3. Těším se na všechny, kteří se přijdou podívat. Ať už na komentovanou prohlídku, nebo během následujících dní.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli