Příběh české značky: Kytky od potoka. Květina je klíčem k srdci ženy


„Květina je klíčem k srdci ženy: otevře ho snadněji než klíč houslový.“ Tak zní jeden z mnoha krásných citátů, které si můžete o květinách přečíst. Nějak podobně to bylo i se značkou Kytky od potoka, přesněji s jejími zakladatelkami. Jak značka vznikla, kdo se na ní podílí a v čem tkví tajemství jejího úspěchu?

U zrodu Kytek od potoka stála Míla Hilgertová. Protože je drtivá většina květin, které se prodávají běžně v českých v květinářství, z dovozu, a to hlavně z afrických států, kde lidé často pracují v nelidských podmínkách, rozhodla se pro zcela opačný přístup. A tím je pěstování květin v Čechách a bez zbytečné chemie.

Inspirací byla vzpomínka i chuť něco změnit

Míla tíhla k ekologii i zemědělství od malička, vyrůstala ve velké zahradě, kde se už od dědečka učila pěstovat zeleninu. Potom vystudovala agroekologii a její cesta zamířila na ministerstvo. Měla ambice změnit svět. Po čase jí došlo, že pokud chce něco opravdu změnit, je potřeba jít na to odjinud.

Místo, které se stalo pro podnikání klíčovým, má také zajímavou historii. „Statek, na kterém dnes květiny pěstujeme, patřil mému pradědečkovi, kterému byl v padesátých letech zabaven, což byla obrovská ztráta pro celou rodinu. Jak materiální, tak zejména emocionální. V restituci nám byl pak majetek navrácen, ale statek byl v podstatě vybydlený. Co bylo ale nejdůležitější, ztratily se znalosti a kontinuita. Po restitucích ho děda pronajal jako sklad a až před pěti lety jsme se s mými rodiči a dvěma sourozenci rozhodli zkusit jít novou cestou,“ vysvětluje Míla.

Znovuzrozený statek i nová firma

Statek ve Velkých Přílepech tak znovu ožívá. Míla se stará o pěstování a její sestra pořádá trhy a akce pro veřejnost. Není to ale nic jednoduchého. Míla je hlavně mámou na rodičovské dovolené a kromě Kytek od potoka se angažuje ještě na komunitním hospodářství KomPot ve Středoklukách, kde začala již před sedmi lety s pěstováním zeleniny na principu KPZ (Kontinuitou podporované zemědělství).

Kytky od potoka zakládala s kamarádkou, ale prošla jimi řada nadšených žen. Jádro nicméně zůstává. Protože jsou malou firmou s malým týmem, má každá z nich nezastupitelnou funkci. Míla zastřešuje chod firmy a má na starosti dění na poli, Ola se věnuje obchodně provozní části, Jana pomáhá s marketingem a krásné květiny vážou Jíťa a Eliška. Katka a Klára se starají o květiny na poli. Markéta, mimochodem původně francouzštinářka, je závoznicí. A Ajka pomáhá s administrativou.

Náročné nebyly jen začátky

„Člověk se učí za pochodu. Učím se vést firmu a pracovat s týmem. Do toho pracujeme sezónně, a to od jara do podzimu, a musíme se ohánět nejen na poli, ale i jinde, abychom se zajistily po celý rok. Kromě toho jsme odkázané na přírodu, a teď si to uvědomujeme nejvíce. Tohle léto přineslo velké sucho a horko, což se odráží na množství květin. To nás trochu děsí i z pohledu ekologického. Ale musíme si umět poradit. Letos se daří úplně jiným druhům než loni. U mnoha květin se doba kvetení posunula i o měsíc. Každý rok je vlastně úplně jiný a něčím výjimečný,“ říká Míla.

Květiny pěstují v souladu s přírodou, používají hnůj, kompost a taky jíchu (zákvas z rostlin). Tedy zelené hnojení a dokazují tak, že se dají pěstovat v našich přírodních podmínkách krásné květiny i bez nutnosti používat jakoukoli chemii. Pěstují více než šedesát druhů rostlin, jako jsou pivoňky, astry, chrpy, růžičky nebo třeba gladioly.

„Je skvělé, že se společnost začíná o šetrně pěstované květiny více zajímat. Stále častěji se setkáváme s články o ekologickém zemědělství v časopisech, slýcháme o nich v rádiu i v televizi. Lidé se ptají, zamýšlí se, začíná pro ně být důležité nejen to, co mají na talíři, ale i to, co mají ve váze. A my jsme moc rády součástí této osvěty,“ říká s radostí Míla.

Květiny do vázy i na svatbu

Na statku pěstují květiny jak pro radost, tak i pro speciální příležitosti. „Naše květiny kupuje široké spektrum zákazníků. Velký objem tvoří svatby a květinové předplatné, ale jsme moc rády, pokud někdo zaťuká na vrata, že si jde pro kytici,“ říká Míla. Květiny si můžete nechat poslat třeba i domů nebo někomu udělat radost milým dárkem hned několikrát. Stačí si objednat předplatné. Jednoduše napíšete, že byste si rádi objednali kytici, a Kytky od potoka vám je pak zašlou kurýrem nebo zanechají k vyzvednutí na odběrovém místě.

Možností, kde koupit české šetrně pěstované květiny, je víc, třeba ve sprátelených květinářstvích, jako je například Green Decor. „Pokud máme už plnou kapacitu na svatby, nemáme problém poslat zákazníka právě k nim. S Míšou se navíc osobně známe. Květinářů tu přibývá, ale měli bychom se podporovat, aby se český květinový trh opravdu změnil k lepšímu,“ dodává Míla. 






architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli