Nechte si na nalít mladé víno od svatého Martina


Nad Východní Moravou se 11. listopadu v 11.11 hodin opět rozezní zvony. Přesně v ten moment budou požehnána svatomartinská vína, která vám místní vinaři nabídnou v malých rodinných sklípcích, v restauracích i na vyhlášených Svatomartinských hodech.

Už vám někdy nalil skleničku vína sám svatý Martin? Zažít to můžete při Svatomartinském hodování v Kroměříži, kde bude v 11.11 hodin na Hanáckém náměstí otevřena první láhev mladého vína. Se sklenkou v ruce a za doprovodu cimbálové muziky budete moci ochutnat husí i zabijačkové speciality nebo se s lampiony zapojit do průvodu. Více informací na www.dk-kromeriz.cz.

Tradiční 11. listopad ctí také v Uherském Hradišti, kde svatý Martin přikluše na koni na Masarykovo náměstí v 11.11 hodin za zvuku kostelních zvonů, aby předal knězi víno k požehnání. Následovat bude vystoupení folklorního souboru a ztvárnění legendy o svatém Martinovi a jeho plášti. Hned poté budete moci degustovat svatomartinská i mladá vína ze slováckých vinic. Akce je uzpůsobena aktuálním opatřením. Na degustaci se můžete registrovat předem on-line na www.slovacko.cz/zehnanivina a ve čtvrtek 11. listopadu si naplno užít ochutnávku mladých vín přednostně bez čekání ve frontě. Nouze nebude ani o tradiční pokrmy a pochutiny.

Pokud byste si chtěli užít Svatomartinské hody v komornější atmosféře, svatomartinské menu s husou a ochutnávkou mladého vína připravují v listopadu tradičně například restaurace v Uherském Hradišti, v Modré u Velehradu i v Boršicích a na mnoha jiných místech. Mladá vína z produkce arcibiskupského vinařství letos ochutnáte ve svatomartinském menu vybraných restauracích v Kroměříži.

Na některých místech se Svatomartinské slavnosti uskuteční až o víkendu aby si je mohli návštěvníci užít bez stresu z pracovních povinností. Tradiční oslava svatého Martina proběhne v sobotu 13. listopadu například v prostorách Státního zámku Vizovice. Program 11. Svatomartinského trhu začne v 9.00 hodin. Jeho hlavním bodem bude příjezd svatého Martina na bílém koni. K zakoupení budou výrobky místních producentů na svatomartinském trhu a nebude chybět ani vystoupení cimbálové muziky či divadelní představení ÚDiFu – Úžasného divadla fyziky. Také ve Zlíně na náměstí Míru v sobotu 13. listopadu otevřou symbolicky v 11.00 hodin láhev svatomartinského vína. Lokální restaurace i ty nejlepší současné food trucky nabídnou speciální husí pokrmy, ale i zabijačkové speciality či paštiky s čerstvým chlebem. Milovníci vína ocení bohatou ochutnávku letošních svatomartinských a mladých vín. Na náměstí bude připraven také kulturní program a kuchařské umění předvede kuchař Jiří Babica. Více informací na www.ic-zlin.cz.

Po gastronomické euforii si vaše tělo zaslouží trochu pohybu. Lákavé jsou procházky přírodou zbarvenou do podzimních tónů i výstupy na rozhledny. Mezi oblíbené patří ta na Kelčském Javorníku v Hostýnských vrších i rozhledna na Velkém Lopeníku. Fantastické dny plné gastronomie a poznání můžete zakončit v luxusních wellness resortech, které nabízejí speciální pobytové balíčky, ale také v lázeňských městech, kde si dokonale odpočinete před nástupem adventního shonu.

Za odpočinkem i gastronomickými zážitky se však vyplatí přijet na Východní Moravu také v jiných termínech.

Východní Morava je místem, kde načerpáte energii všemi smysly. Zajímají vás i další tipy na výlety a dovolenou? Najdete je na www.vychodni-morava.cz.

foto: Aleš Korvas


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli