Louis Vuitton a hip hop: Od žaloby na Ricka Rosse až po Virgilovu kolekci


Louis Vuitton patří mezi nejznámější (a nejdražší) značky na světě. Společnost vznikla už v roce 1854, kdy ji v Paříži zaregistroval talentovaný návrhář tohoto jména. Za více než stopadesátiletou historii se značce podařilo vyprofilovat v jakési synonymum luxusu a blahobytu, dlouho se přitom specializovala pouze na kabelky a cestovní zavazadla obecně. Mít svou vuittonku se stalo nutností pro všechny ženy střední a vyšší společenské třídy, které chtěly něco znamenat. Kultovní monogram nebo později kostičkovaný vzor (s názvem damier) se staly asi nejvíce padělanými motivy v dějinách.

Od kabelek k oblečení

Velký zlom v historii značky nastal až v roce 1997, kdy byl do pozice kreativního ředitele jmenován návrhář Marc Jacobs. Ten světu představil vůbec první kolekci oblečení LV a během let se jeho řady ‘ready to wear’ staly ve světě módy opravdovým hitem.

U Louis Vuitton jste našli všechno; od pásků, bot, košil a triček až po sluneční brýle, kravaty nebo zimní čepice. Tento sortiment je dodnes u Vuittona snad ještě hojnější než nabídka kufrů a kabelek.

Rapová móda podle Dapper Dana

V devadesátých letech si mezitím za oceánem začal budovat image samozvaný módní návrhář jménem Dapper Dan. Pocházel z New Yorku a ve čtvrti Harlem si zřídil dílnu, kam se brzy začala sbíhat elita lokální hip hopové komunity. Zaměřil se na neotřelé spojení vysoké luxusní módy a pouličních trendů. Na jeho oblečení jste tak mohli vidět loga značek jako Gucci nebo právě LV. Při jejich výrobě používal látky nakoupené na asijských tržnicích a rappeři mu mohli ruce utrhat.

Zástupcům jmenovaných značek se to samozřejmě nelíbilo, ale Dan si zakládal na exkluzivitě a ruka zákona na něj tehdy byla nejspíš krátká. Je docela ironické, že loni ten samý Dapper Dan přišel s obrovským comebackem a značka Gucci s ním vydala celou vlastní kolekci.

Přichází Pharrell

Fenomenální producent, obstojný zpěvák i rapper; a cizí mu není ani svět módy. Pharrell Williams je génius. Právě on je duchovním otcem populárních streetwearových/skateboard značek Billionaire Boys Club Ice Cream.

A byl to také on, kdo si už v roce 2006 střihnul navrhování pro Vuittona. Tehdy přišel s vlastní kolekcí šperků a vytvořil i legendární sluneční brýle Millionaires. Ty tehdy museli mít úplně všichni od Lil Waynea až po Paris Hilton. O řadu let později si je pořídil třeba i slovenský rapper Rytmus.

Žaloba na Ricka Rosse

Někdy v roce 2009 se do hledáčku značky dostal i populární rapper Rick Ross. Ovšem trochu negativní cestou.

Designér Jacob Bernstein alias The Sunglasses Pimp pro něj totiž tehdy stvořil jeho vlastní sluneční brýle s monogramem LV. A Ross je předvedl rovnou na obálce časopisu XXL. Ozvali se zástupci značky s tím, že se jedná o jasný padělek. Bernstein ovšem namítal, že k výrobě použil součásti originálních brýlí LV, tak jaký padělek? Celé to tak nějak vyšumělo.

Tou dobou si věčný provokatér Kanye West už pár let hrdě říkal Louis Vuitton Don a nakonec spolu s Jacobsem stvořil i vlastní řadu legendárních tenisek. Ty hodně dlouhou dobu milovala nejen hip hopová komunita. Trend přišel i k nám. Český rapper El Nino nebo Slovák Rytmus na ně nedali dopustit.

Současnost jménem Virgil Abloh

V posledních letech pozice značky docela zeslábla. Od odchodu Marca Jacobse byly kolekce nudnější a nudnější a ani ve světě hip hopu už nehrála takový prim jako dříve. Vystřídaly ji fenomény jako Gucci, Balenciaga nebo Versace.

Ještě v roce 2017 ale značka vydala kolaboraci se streetwearovou ikonou Supreme. Něco takového byste si před pár lety představovali jen stěží.

V druhé polovině roku 2018 byl u Vuittona na pozici kreativního ředitele dosazen Virgil Abloh, otec značky OFF-WHITE a blízký přítel Kanyeho. Jeho první kolekce pro LV je už venku, mimo jiné v ní oživil brýle Millionaire (s podoznačením 1.1). V triku z kolekce už jsme mohli vidět i našeho oblíbence Yzomandiase. Vrací se tedy Vuitton na vrchol?


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli