Longboardový závod Red Bull Feel the Wheel vyhrál snowboardcrossař Bruno Tatarko


Sobotní longboardcrossový závod Red Bull Feel the Wheel vyhrál český snowboardcrossový reprezentant Bruno Tatarko. Na trati v Benátkách nad Jizerou se prosadil v konkurenci bezmála dvou set soupeřů. Ve finále za sebou nechal freestyleové skateboardisty Maxe Habance a Vladimíra Blechu. V ženské kategorii byla nejrychlejší Klára Kašparová. Eva Samková se po pádu neprobojovala do finálových jízd. V exhibiční jízdě se divákům ukázal i zpěvák a longboardista Ben Cristovao.

Závod Red Bull Feel the Wheel se odehrál v tropických teplotách nad třicet stupňů. Téměř dvě stě přihlášených závodníků poměřilo síly na náročné trati plné boulí a klopených zatáček. V oploceném areálu je povzbudilo asi sedm set diváků. Během dne byli svědky několika dramatických pádů, nikdo ze startujících se ale nezranil.

Kritický okamžik měl na trati i vítěz Bruno Tatarko, kterému v semifinále sjela před zatáčkou noha z prkna. „Bylo to vážné a málem jsem spadl, ale naštěstí jsem to ustál,” říká teprve sedmnáctiletý reprezentant ČR ve snowboardcrossu a člen Czech SBX Teamu, z Frýdku-Místku, pro nějž je jízda na longboardu součástí letní přípravy. Za důležitý předpoklad pro úspěch v longboardcrossu považuje silné nohy. „Kdo nemá dost nadřepováno, nevyhraje,“ říká a dodává, že se v Benátkách setkal s vyrovnanými soupeři.

Vítězku ženské kategorie Kláru Kašparovou nejvíc mrzelo, že se ve finále nepotkala s favorizovanou Evou Samkovou. Česká olympijská medailistka ve snowboardcrossu spadla v kvalifikačních jízdách a těsně tak ztratila šanci na další postup. I tak se Kašparová musela vypořádat s vyrovnanými soupeřkami. „Karolína Dobrá na druhém místě mě doháněla, držela se hned za mnou. Viděla jsem její stín a to mě hnalo dopředu,” popisuje skateboardistka z Kladna.

Red Bull Feel the Wheel je obdoba snowboardcrossu či skicrossu na BMXové dráze na longboardech. Vždy startuje šest jezdců naráz a jede se KO systemem, kde je povolen určitý fyzický kontakt. Disciplína vznikla spojením více sportů a dává tak šanci prosadit se lidem holdujícím různým žánrům. Na startu se potkávají longboardoví sjezdaři, skateři ze streetu i z rampy, snowboardisté, ale i bikrosáci, bikeři a další. Rozhoduje nejen technika, taktika a odvaha spustit se ze startovní rampy, ale také silné nohy, protože rychlost prknu uděluje pumpování mezi boulemi. Autorem konceptu je biker a longboardista Michal Maroši, který se v Benátkách dostal do finále a skončil na pátém místě. „Už jsou tady mladší a rychlejší, ale potěšilo mě, že aspoň na startu jsem všem ujel,” říká Michal Maroši s tím, že v druhé půlce už mu na soupeře chyběly síly.

Výsledky:

Finále muži

1. Bruno Tatarko – 0:47.65
2. Maxim Habanec – 0:49.41
3. Vladimír Blecha – 0:49.81
4. David Bláha – 0:51.38
5. Michal Maroši – 0:51.79
6. Tomáš Kotián – 0:52.38

Finále ženy

1. Klára Kašparová – 0:56.08
2. Karolína Dobrá – 0:56.57
3. Sára Pitoňáková – 1:00.08
4. Kristýna Babiánková – 1:00.21


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli