Ráj freeridu, levných nákupů a skvělého jídla je z Česka jen kousek


Italské Livigno je pojem, který nemůže být neznámý snad žádnému nadšenému sjezdaři – ať už zimnímu na lyžích nebo snowboardu, tak letnímu na biku. Městečko ležící kousek od švýcarských hranic schované v údolí mezi Alpami je zajímavé hned z několika důvodů.

Zaprvé se Livigno pyšní zvláštním daňovým a celním statusem, což znamená, že si tu nakoupíte jídlo, alkohol i naftu za pár euro. Tahle příjemná výhoda je dána historicky, jelikož tomu není ani tak dávno, co bylo přes zimu celé údolí sněhem odříznuté od zbytku světa a toto odloučení mělo za následek vysokou chudobu místních obyvatel. Proto se tehdejší císař Napoleon Bonaparte rozhodl, že místním trochu uleví. Jedinou nepříjemností zabraňující bezhlavé zkupování zásob všech místních sámošek je, že na alkohol platí vývozní kvóty (max 7 lahví vína a 1l tvrdého na osobu) a že když vám Švýcaři u průjezdu neuvěří váš pokerface a prokouknou, že jste to přepískli, vytahají vám auto, přebytek zabaví a udělají si hezký večer.

Za druhé – tam, kde nejsou sjezdovky, rozléhá se jedna velká freeride zóna. To znamená, že když napadne dostatek sněhu, je pow pow v prašanu zaručeno. O klidný sjezd se pak stará stále aktuální info o lavinovém nebezpečí, které potkáte na každém rohu.

Za třetí se tu nikdy nebudete nudit. A to ani v případě, že zrovna počasí nebude co k čemu (ačkoliv šance slunečného počasí je tu hodně vysoká). Místo totiž nabízí řadu aktivit – od cachtání se v zrekonstruovaném aqaparku nebo relaxu v saunách, přes možnost zapůjčení elektro fat biků (se kterými si ve sněhu užijete kopec srandy) až po heliboarding/skiing, při kterém si konečně můžete vyzkoušet na vlastní kůži přesně to, co jste viděli ve všech těch snowboard a freeski videích.

Za čtvrté – slunečného dne si díky lokalizaci skiareálů užijete na sto procent. Sjezdovky totiž najdete na obou kopcích, na jednom Motollino, na druhém Carosello 3000. Takže až začne padat stín na jednu stranu, stačí nasednout do bezplatného skibusu a nechat se převést zpět na výslunní. Tenhle fakt taky mimo jiné znamená, že kdekoliv budete ubytovaní, vždycky budete mít výhled na pocukrované vrcholky. Romantika při snídani zaručena!

A za páté budete vždycky skvěle najedení. Protože italské jídlo je heaven!

foto: Fabio Borga, MOttolino, Giacomo Menenghello


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli