Když dojdou slova. Nový informační web má pomoci s nemocí, kterou trpí 50 tisíc Čechů


Afázie je málo známá porucha řeči, ke které dochází v důsledku mrtvice či těžkého úrazu hlavy. Pokud pacient nestihne zahájit léčbu do tří měsíců od vypuknutí poruchy, šance, že zase začne běžně komunikovat se rapidně snižuje. Pomoci zahájit léčbu efektivně a včas tak má pacientům a jejich blízkým nový informační portál, na jehož vznik vybírají jeho tvůrci prostřednictvím crowdfundingové kampani na Hithitu.

„Příběh toho, jak mě v roce 2002 postihla mozková mrtvice a já se musel znovu učit nejen texty svých písní, ale i slova potřebná k těm nejobyčejnějším činnostem, je asi už docela známý. Jiní lidé, které postihla afázie, se ale pořád potýkají s předsudky a já jsem rád za každý smysluplný projekt, který pomůže tomu, aby tito lidé byli lépe pochopeni, a který jim ulehčí jejich situaci,“ vysvětluje herec a zpěvák Václav Neckář, který převzal nad projektem záštitu. Naráží tak na to, že afatici trpí tím, že se jim okolí vyhýbá, posmívá, vyčleňuje je nebo si myslí, že jsou opilí. Právě socializace a komunikace je pomáhá vracet zpátky do běžného života a trénuje jejich řeč. Mezi další slavné afatiky patří třeba Bruce Willis, Sharon Stone či Emilia Clarke.

Foto: Donart Film

Za projektem stojí tvůrci nového filmu Němá tajemství režiséra Tomáše Mašína, který právě o této nemoci pojednává a do kin zamíří v první polovině roku 2023. Uvidíme v něm Janu Plodkovou, Mariána Mitaše, Jiřího Havelku, Igora Chmelu, Milenu Steinmasslovou nebo Jana Révaie. Jeden z hlavních hrdinů čelí po úrazu právě zmíněné nemocí.

Pro projekt se nadchl nejen český Zlatý slavík a herec, ale i odborné autority: „Pokud pacient nezačne léčbu do tří měsíců od vypuknutí afázie, šance, že jednou zase začne běžně komunikovat, se výrazně snižuje. Proto čas hraje opravdu zásadní roli. Pacient s afázií nebo blízký, který se o pacienta stará, však musí zvládnout mnoho věcí. Seznámit se se všemi informacemi o afázii, začít co nejdříve pracovat s logopedem, sehnat si pomůcky, často je potřeba vyhledat odbornou psychologickou pomoc. V tomto ohledu může být ucelený portál naprosto klíčovou věcí,“ říká logopedka a zakladatelka aplikace AfaSlovník Lucie Macková.

Foto: Donart Film

Cílem projektu je vybrat částku 535 000 korun, která by měla být využita na tvorbu originálních edukativních videí pro pacienty a jejich rodiny nebo aktuálního adresáře pomoci. „Máme vybráno přes 80 %, nejsme ale zdaleka u konce a naše hvězdy, pacienti s afázií se svými rodinami, vás teď potřebují víc než kdykoliv jindy. Jana Plodková i Václav Neckář vás prosí o pomoc v cílové rovince,“ vzkazují autoři projektu.

Veřejnost se může stát dobrou duší vznikajícího webového portálu a na Hithitu si třeba pořídit sportovní podprsenku Jany Plodkové z filmu, originální scénář podepsaný režisérem a herci, projížďku na koních slavných hereček nebo si dopřát soukromou projekci filmu.






architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli