Co letos chystá se svými křídami pouliční umělec Chris Carlson?


Chris Carlson

Možná už jste se při toulkách internetem s jeho kresbami seznámili nebo jste měli to štěstí a viděli je naživo. Tak jako tak, jsou jedinečné. Chris Carlson to s křídami na amerických chodnících umí jako nikdo jiný. Jeho díla jsou fascinující a dá se jen stěží uvěřit, že jde pouze o optickou iluzi. Jaké 3D objekty plánuje vytvořit tohle léto a kde všude na něj můžete narazit?

Triky

První kresby si zkoušel kreslit doma v garáži, ale pak se rozhodl své dosavadní dovednosti trochu vyšperkovat. Posledních deset let tak strávil cestováním po celých státech, kde se učil u těch nejlepších mistrů street artu. Za tu dobu si osvojil nejen techniku 3D kresby, ale zároveň neuvěřitelnému výtvarnému umění a získal si vlastní, jedinečný styl. Jeho díla nesou prvky komičnosti a oslovují kolemjdoucí napříč všemi věkovými kategoriemi.

Zároveň se Chris svými díly snaží navázat kontakt s divákem, rozbít ledy, které obvykle mezi uměním a návštěvníky klasických galerií vznikají. Navíc se je snaží povzbudit k vyfocení vlastních unikátních fotografií ze správného úhlu, díky čemuž jim pak zobrazí nevídaná podívaná.

„O svých dílech přemýšlím jako o iluzi, triku. Skvělé na tom je, že neztrácí smysl a svůj půvab ani ve chvíli, kdy lidem vysvětlím, jak to celé funguje, naopak je to pak ještě mnohem zajímavější,“ říká Chris Carlson.

Plán

První letošní zastávku už má za sebou. Jeho umění bylo k vidění na festivalu Denver Chalk Art, který proběhl během prvních dvou červnových dní a kde nakreslil muže sedícího v ochranném obleku v křesle s kočkou na opěrce (na fotku z Denver Chalk Art můžete mrknout v naší galerii).

Dalším místem, kde se s ním můžete letos setkat, je Moscow v Idaho, a to konkrétně na Artwalk během 20.–21. června. A to není vše. Poslední větší kreslení ho čeká na festivalu Reno Chalk Art & Music Festival, který se koná od 12. do 14. července. To, jaká díla tam vytvoří, zůstává zatím překvapením.

A kdo by si myslel, že takovým festivalům může být největší překážkou počasí, tak se plete. Chris je připraven na všechno. Pro jistotu má s sebou vždy speciální plachtu, která jeho díla spolehlivě ochrání.

Neobyčejná iluze na obyčejném chodníku

3D street art je jednou z nejznámějších forem veřejného umění. Ačkoli není až tak ničím novým, jako nové umění se tváří. Největší popularity dosáhlo díky internetu a sociálním sítím, kde se šíří jako virus. Je také jedinečným způsobem, jak zapojit do hry publikum. Talentovaní umělci dokáží na obyčejném chodníku vykouzlit iluzi něčeho, co tam ve skutečnosti vlastně ani není.

Kresby totiž samy o sobě z určitého úhlu pohledu o ničem nevypovídají, ale jakmile se na ně podíváte ze správného úhlu a v ideálním případě se s nimi šikovně vyfotíte, vytvoří dokonalé umělecké dílo. Není asi nikdo, kdo by se nechtěl vyfotit, jak padá do velké pukliny v zemi, dívá se přes hranu obřího vodopádu, skáče po kostičkách LEGO, otevírá pusu gigantickému žralokovi nebo bojuje se sumo zápasníkem.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli