Čeští umělci už nikdy nechtějí stát fronty na banány. Přidejte se k nim


Herci Iva Pazderková, Jiří Macháček, Barbora Poláková, Tomáš Hanák, Jitka Schneiderová nebo třeba výtvarník David Černý a youtuber Kovy. To je jen část z osobností české kulturní scény, které se zapojily do výzvy #SbohemSoudruzi iniciované spolkem Dekomunizace. Hlavním cílem všech zúčastněných je motivovat občany k tomu, aby šli 8. či 9. října volit s vědomím toho, že na každém hlasu záleží. Jedině tak je totiž šance dostat komunisty z Parlamentu České republiky. K výzvě vznikl působivý videospot s českými herci, umělci, hudebníky a influencery. Podpořit ji lze nejen zakoupením tematických triček, ale i samotnou účastí v nadcházejících parlamentních volbách.

„Kampaň jsme spustili proto, že KSČM považujeme za politickou stranu s temnou totalitní minulostí, od níž se nikdy plně nedistancovala. V minulých senátních volbách strana ztratila své pozice a nyní je velká šance, že neuspěje ani v parlamentních volbách. Byl by to ten správný dárek k letošnímu stoletému výročí jejího vzniku. Je důležité jít k volbám, chceme apelovat na všechny voliče, aby to pochopili a hodili svůj hlas některé z demokratických stran. Nevzdávejte se svého hlasu, pokud tak uděláte, může se stát, že dostanou prostor ti, jejichž vlivu na společnost se bojíme nejvíce – extrémní, populistické strany či hnutí s flexibilními hodnotami,” přibližuje poselství výzvy #SbohemSoudruzi Michal Gregorini ze spolku Dekomunizace.

K #SbohemSoudruzi  se aktivně připojilo 16 osobností, s nimiž iniciativa Dekomunizace  ve spolupráci s producentem Janem Šátavou a režisérem Adamem Vopičkou z Flux Films natočila videospot „Už nikdy fronty na banány“. Vtipné video na Youtube během pár dní vidělo už víc než 150 tisíc diváků. Objevují se v něm Iva Pazderková, Karel Kovář, David Černý, Patricie Pagáčová, Jitka Schneiderová, Zdeněk Suchý, Milan Šteindler, Tomáš Hanák, Jan Hájek, David Vávra, Josef Zýka, Jiří Macháček, Eva Salzmannová, Renáta Prokopová a Barbora Poláková. Hlas mu propůjčil Saša Rašilov. Za všechny shrnul svou účast Jiří Macháček: “Ta iluze, že se komunistů zbavíme tím, že si zazvoníme klíčema, se nám po letech rozplynula. Jediný možný prostředek, jak se jich nadobro zbavit, jsou volby.”

Ukažte se u voleb v triku a řekněte: #SbohemSoudruzi

Další známé české osobnosti výzvu podporují především prostřednictvím svých sociálních sítí, kde se ukazují ve stylových tričkách #SbohemSoudruzi. Právě těmi může iniciativu podpořit i veřejnost. Výzva „Ukažte se u voleb v triku a řekněte: #SbohemSoudruzi“ navazuje na dřívější úspěšné výtvarné soutěže Trikem proti komunismu (2005) a Nechci mít na triku další totalitu! (2008), kterých se zúčastnily stovky autorů. Tentokrát ovšem nešlo o veřejnou soutěž. Dekomunizace oslovila vybrané grafiky, výtvarníky, sochaře a designéry, kteří navrhli svůj jedinečný design triček. Vzniklo tak hned několik zajímavých motivů v různých velikostech pro ženy i muže.Všechna trička s logem Už nikdy fronty na banány jsou k zakoupení  na e-shopu spolku.

Ať už v tematickém tričku či jiném oděvu, hlavní je přijít v termínu 8. – 9. října volit. “Nikdy neexistovala a nebude existovat žádná ideální politická strana, se kterou by se dalo bezvýhradně souhlasit. Ale pořád existují strany, se kterými se dá výrazně nesouhlasit. A právě ty mohou dostat prostor, pokud k volbám nepůjdete,” apeluje na veřejnost Michal Gregorini.

foto: Dekomunizace


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli