Burning Man 2019 aneb co přinesl letošní ročník extravagantního festivalu


Burning Man

Burning Man je festival pořádaný v Black Rock Desert v Nevadě v USA každoročně na přelomu srpna a září. Tradici festivalu založil Larry Harvey, který na letní slunovrat roku 1986 spálil na pláži Baker Beach v San Francisku velkou dřevěnou sochu muže se psem jako symbolickou tečku za svým minulým životem poté, co ho opustila přítelkyně. Tento happening přilákal množství diváků a opakoval se každý rok.

V roce 1990 bylo po potížích s úřady rozhodnuto přemístit rituál do neobydlené oblasti na dně vyschlého jezera v severní Nevadě, kde pokaždé vyroste improvizované městečko Black Rock City. Také byl změněn termín, aby se využilo celostátního volna na první zářijové pondělí (Labor Day). Počet účastníků postupně rostl z několika stovek až na 50 000.

Geniální móda

Pořadatelé festivalu vycházejí z koncepce „dočasné autonomní zóny“, kterou formuloval Hakim Bey. Burning Man je zamýšlen jako prostor pro svobodné setkávání, sdílení zážitků a seberealizaci. Umělci pořádají různé koncerty, světelné show a performance, do kterých zapojují i diváky, typické pro atmosféru festivalu jsou bizarní kostýmy, masky a různě vyzdobená vozidla. Na závěr akce je společně spálena obří lidská postava (z původní velikosti přes dva metry postupně rostla až na současných třicet metrů).

Vstupné na festival činí 650 dolarů, od návštěvníků se požaduje, aby si přivezli vlastní jídlo a pití a aby po sobě při odjezdu všechno uklidili. Zakázány jsou zbraně, pyrotechnika a jízda po areálu rychlostí vyšší než pět mil za hodinu. Podívejte se na fotky, jak to tam letos vypadalo:


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě