Bolavá záda? Řešením jsou lázně


Bolavá záda jsou nejčastějším důvodem pracovní neschopnosti a nemají sezónu – takže si ani neberou prázdniny. Čas od času trápí každého, nicméně pokud cítíte, že už nepomůže si odpočinout nebo protáhnout, vezměte svá záda do lázní. Tady jsou důvody, proč je to dobrý nápad.

Napřed chvíle pravdy. Nejčastěji nás záda bolí kvůli nevhodnému životnímu stylu, to je prostě fakt. Konkrétně jde o převážně sedavý způsob trávení pracovního i volného času, kdy chybí kompenzační aktivita v podobě zdravého pohybu. Když se přidají stresové situace, ať už rodinného nebo pracovního charakteru, může být zaděláno na malér.

„V důsledku stresu jsou určité svalové skupiny ve stavu zvýšeného napětí a jiné naopak oslabené. Představit si držení těla člověka ve stresu není určitě těžké. V této fázi jsme stále ještě ve fázi takzvaného postižení funkce. Pokud taková situace trvá příliš dlouho, dochází v důsledku uvedené svalové nerovnováhy a nevhodného držení těla k vyššímu opotřebení kloubních struktur a přetěžování vazů, šlach i svalové tkáně,“ vysvětluje MUDr. Jindřich Maršík, MBA, primář lázeňského hotelu Radium Palace v Jáchymově.

Foto: Spa.cz

Pak už stačí málo…

Lékař dodává, že později stačí menší zátěž, než bychom si chtěli připustit. Zkrátka pokud svá záda „týráme“ dlouho, budou nám sloužit stále méně ochotně. Pak už lékaři hovoří o postižení struktury. Nezapomínejme na skupiny pacientů se skutečným onemocněním, které se bolestmi zad také může projevovat. „Řadíme sem zánětlivá onemocnění, jako je skupina spondylartritid, stavy po úrazech, degenerativní postižení meziobratlových kloubů i plotének. Ani u těchto skupin nelze opomenou funkční podíl potíží,“ doplňuje primář.

Lázně v tomto ohledu mohou působit na všech výše zmíněných úrovních:

  • Díky využití přírodních léčivých zdrojů pomáhají k relaxaci přetíženého svalstva, dochází ke zlepšení prokrvení ve tkáních, mají protizánětlivý efekt, jako např. radonové vody v Jáchymově.
  • Cílená fyzioterapie napomáhá obnovit či korigovat nevhodné pohybové návyky, uvolní stažené svaly a posílí ty oslabené.
  • Skupinová cvičení navíc zesilují motivaci k vlastní aktivitě. Terapeuti také naučí pacienty vhodné cviky pro domácí cvičení.
  • Doplňkové procedury vodoléčby přispívají k celkové regeneraci organismu.

Foto: Spa.cz

Pryč od stresu!

Můžete si být jistí, že minimálně polovina úspěchu bývá zajištěna vytržením ze zajetých kolejí: důležité totiž je vzdálit se od denních příčin stresové zátěže, zkrátka změnit každodenní režim a opravdu si odpočinout. „Částečně lze uvedené postupy praktikovat i v domácím prostředí. Ale jen v lázních lze dosáhnout plnohodnotného účinku bez nutnosti dojíždění,“ konstatuje primář Jindřich Maršík. Individuální lázeňská péče může mít charakter léčebného pobytu, ale také jen krátkodobé regenerace či relaxace. Vše závisí na tom, zda je člověk skutečně nemocen, či jen dlouhodobě přetížen. V lázních prostě každá záda najdou to svoje.

Foto: Spa.cz

Kam se vypravit?

O skvělých procedurách v Jáchymově už byla řeč. Doporučit můžeme i další lázně. Například Lázně Libverda nabízí několik možností, jak odbourat anebo snížit bolesti zad. Pokud pojišťovna neschválí přímo lázeňskou péči, je možné využít některý z nabízených pobytů.

„Doporučujeme využít léčebné pobyty, které mají vstupní lékařskou konzultaci, při níž se domluvíte s lázeňským lékařem, jaké procedury jsou pro vás vhodné a ty pak v průběhu pobytu absolvujete,“ popisuje Eva Olšová, ředitelka obchodu a marketingu Spa Resortu Libverda. Vhodné je cvičení s fyzioterapeutem, cvičení v bazénu, pak další procedury dle domluvy s lázeňským lékařem dle zdravotního stavu hosta, např. parafínové nátěry, koupele, masáže, skotské střiky…

Pobyty v Lázních Bělohrad pomáhají klientům, kteří prosedí celý den u počítače nebo za volantem, klienty které bolest zad/kloubů ovlivňuje v běžném životě nebo těm, kteří se po dlouhodobé imobilizaci chtějí rychleji vrátit do zaměstnání. Terapeuti umí efektivně využít možnosti balneoterapie, fyzioterapie, fyzikální medicíny i léčbu přírodními zdroji – léčebnou slatinou, kterou jsou Lázně Bělohrad výjimečné. Doporučujeme úžasný hotel Tree of Life.
Další lázeňské pobyty najdete na webovém portálu spa.cz.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli