Zajímavosti ze světa filmu: Vykoupení z věznice Shawshank


Vykoupení z věznice Shawshank

Další díl našeho seriálu Zajímavostí ze světa filmu bude o dalším kultovním snímku, který jistě všichni znáte – Vykoupení z věznice Shawshank. Film byl natočen v roce 1994, ale i přesto si stále drží titul jednoho z nejlepších filmů dodnes. Přečtěte si pár zajímavostí o tomto kultovním filmu.

Děvet hodin házení

Scéna, ve které spolu Red (Morgan Freeman) a Andy (Tim Robbins) poprvé promluví, se natáčela devět hodin. Morgan Freeman tak musel vydržet si celou dobu házet s baseballovým míčkem. Další den natáčení přišel s obvázanou rukou.

Čokoláda

Ve scéně, kdy Andy utíká odpadním potrubím, ho můžete vidět, jak se prodírá různými nechutnými splašky. Místo výkalů však vyl použit čokoládový sirup.

Charlie Sheen jako Andy

Kevinu Costnerovi byla nabídnuta role Andyho, ten ji velmi ochotně přijal, ale bohužel se mu protáhlo natáčení jiného filmu, takže musel později účast odmítnout. Role byla nabídnuta i Tomovi Hanksovi. Ten by ji i vzal, ale zrovna natáčel film Forrest Gump, takže nemohl. Roli ale odmítli Charlie Sheen nebo Johnny Depp.

Krmit pouze mrtvými červy

American Humane Association vadilo, že Brooks krmí svého havrana živým červem. Trvali na tom, že se musí sehnat červ, který zemřel přirozenou smrtí. Ten se naštěstí sehnal…

Vžití do role

Aby se do vězeňského prostředí skutečně vžil, strávil Tim Robbins několik dní na samotce.

Skutečný příběh

Vykoupení z věznice Shawshank bylo inspirováno skutečnou událostí. Film se inspiroval Frankem Freshwatersem, který v roce 1959 po dvou letech pobytu ve vězení utekl na svobodu. Dopaden byl až v roce 2015 a odsouzen podmíněně na pět let. Podle jeho právníka žil Frank celou dobu spořádaný život.

Hotovo za pár měsíců

Natáčení filmu trvalo pouze 86 dní.

Bramborové slupky místo vloček

Ve scéně, kdy se Andy prochází sněhovou vánicí, se nejednalo o sníh, ale o drobné bramborové slupky.

Peníze na kauci

Stephen King (autor knižní předlohy) dostal šek za práva k filmu, který si však nikdy nenechal proplatit. Jakmile zjistil, že film má skvělé ohlasy, šek zarámoval a nechal poslat režisérovi Franku Darabontovi se slovy: “Pro případ, že bys někdy potřeboval peníze na kauci. S láskou, Steve.” Tomu říkáme dobré srdce!

Polepšovna v Ohiu

Věznice Shawshank jako taková neexistuje. Natáčelo se ve čtyřech nápravných zařízení různě po USA, které odpovídaly předloze. Nejčastěji však v nápravném zařízení v Ohiu, kde se dřív vyskytovala polepšovna. Dnes se tam nachází muzeum.

Freeman Junior

Černošský vězeň, který na začátku filmu křičí na nové příchozí vězně “Bažante! Bažantíku!”, je ve skutečnosti Also Freeman, syn Morgana Freemana.

Ruce režiséra

Ruce Andyho na začátku filmu, kdy je detailní záběr na nabití zbraně a na scénu, kdy svoje jméno ryje na zeď, nejsou jeho. Patří režisérovi Frankovi Darabontovi, který sám řekl, že pouze on může vnést do záběru to, co potřebuje.

Skoro žádné ženy

Velkou zajímavostí je, že ve filmu promluví pouze dvě ženy. První je zákaznice obchodu s potravinami, která si stěžuje na Brookse, a druhá je zaměstnankyně banky, do které šel Andy po svém útěku.

Opera pro všechny

Scéna, ve které Andy pouští operu do reproduktoru, byla čistá improvizace jeho představitele Tima Robbinse. Povedla se!






architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli