Zajímavosti ze světa filmu: Mlčení jehňátek


Mlčení jehňátek

Je tady pátek a to znamená další (v pořadí už šestý) díl seriálu Zajímavosti ze světa filmů. Tentokrát se mrkneme do zákulisí jednoho z nejslavnějších hororů na světě, a to Mlčení jehňátek.

Tento snímek spatřil světlo světa v roce 1991 a doposud se považuje za jeden z nejděsivějších hororů všech dob. Role Hannibala Lectera, kterou ztvárnil Anthony Hopkins, je doslova nezapomenutelná, za tuto roli byl také zaslouženě oceněn Oscarem. Pokud jste tento film ještě neviděli, urychleně to napravte, ale předtím si určitě přečtěte tento článek, ať víte, do čeho jdete.

Výlet do Montany

Ve scéně, kde Jodie Foster vypráví Anthony Hopkinsovi svůj hrozný zážitek ze svého dětství, měl být doprovázen tzv. flashbackem do jejího dětství, které se mělo natáčet v Montaně. Když však režisér viděl, jak dobře tuto scénu zahráli, oznámil komparzu, že výlet do Montany bude zbytečný.

Klub pro transvestity

Herec Ted Levine, který si zahrál roli Buffalo Billa, navštěvoval bary a kluby pro transvestity, aby se do role lépe vcítil.

Více než přesvědčivý

Herečka Jodie Foster s Anthony Hopkinsem nemluvila mimo natáčení a dokonce se mu snažila vyhýbat. Jednoduše se ho bála, tvrdila, že Anthony byl ve své roli tak moc přesvědčivý, že se na něj bála jen promluvit.

Mezi nejlepšími

AFI (Americký filmový institut) zařadil Anthony Hopkinse jako Hannibala Lectera do TOP 10 Největších filmových záporáků.

Robert De Niro jako Hannibal Lecter

Je to zvláštní, ale spousta herců roli Hannibala Lectera odmítla, například Robert De Niro, Jack Nicholson nebo Jeremy Irons. Když Jeremy zhlédnul film, řekl v jednom rozhovoru, že svého odmítnutí nelituje, jelikož tak dobře jako Anthony Hopinks by to nikdy nezahrál.

Sklo místo mříží

Určitě jste si všimli, že Hannibal Lecter má ve své cele sklo místo mříží. Je to z důvodu, aby vztah mezi ním a Jodie Foster působil víc intimně.

Oscarové vítězství

Stejně jako Přelet nad kukaččím hnízdem se Mlčení jehňátek řadí mezi tři filmy na světě, které získaly Oscary ve všech hlavních kategoriích. Dále i dodnes zůstává jediným hororem, který získal Oscara jako Nejlepší film. Další oscarový rekord má na svědomí sám Anthony Hopkins, který byl oceněn Oscarem za Nejlepšího herce, a to ve filmu hrál celkem zhruba jen čtvrt hodiny.

Děsivý tanec

Buffalo Bill, kterého ztvárnil Ted Levine, ve slavné taneční scéně improvizoval. Jeho tanec totiž vůbec nebyl ve scénáři, ale Ted stál za tím, že tanec tam být musí, protože to prohloubí šílenost jeho postavy. A měl pravdu.

Důkladná příprava

Anthony Hopkins se na natáčení připravoval opravdu důkladně. Každý den několik hodin strávil studováním a čtením o různých psychopatech a zabijácích, dokonce navštěvoval různá vězení a soudní procesy. Dále si například můžete všimnout, že Hannibal Lecter ve filmu ani jednou nemrkne, což se Anthony naučil od vraha Charlese Mansona.

Překvápko

Ve scéně, kde se poprvé setkají Jodie Foster a Anthony Hopkins, Anthony paroduje její jižanský přízvuk. Jodie svoje překvapení vůbec nehraje, byla to improvizace Anthonyho, kterou nikdo nečekal.

Výcvik FBI

Někteří herci (včetně Jodie Foster) museli odjet na pár týdenní výcvik FBI, aby se jejím praktikám, pokud možno co nejvíce přiblížili.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli