Versace a hip hop: Kýčovitá móda, kterou rappeři milují


Módní dům Versace založil tehdy dvaatřicetiletý Gianni Versace v roce 1978. Narodil se v italské Kalábrii a odjakživa ho fascinovala móda. Tehdy běžné kreace mu ale často připadaly až trestuhodně obyčejné a nudné.

Jeho okouzlilo něco úplně jiného; pestré barvy, inovativní designy a okázalé prvky, které se často nacházely až na samotné hranici kýče. Nezřídka u svých návrhů čerpal inspiraci také z řecké mytologie. Kultovní logo jeho značky pracuje s bájnou Medúzou proto, že kdo se na ni podíval, byl nadobro pohlcen a neexistovala cesta zpět. Gianni doufal, že jeho oblečení bude mít na ostatní podobný efekt.

Kult mezi celebritami

Po více než čtyřiceti letech od svého založení platí značka za jednu z těch nejvíce prominentních nejen mezi střední a vyšší třídou, ale i mezi celebritami. A svět hip hopu samozřejmě nemohl zůstat stranou. Designy kousků Versace reflektují luxus, svéráznost, extravaganci a všudypřítomné pozlátko.

Rappeři tuhle módu prostě nemohli ignorovat. Letos se konečně jeden z nich, 2 Chainz, dočkal vlastní kolekce. A nezapomeňme, že v loňském roce značka vydala exkluzivní sluneční brýle s názvem Biggie, které oslavovaly památku slavného rappera Notorious B.I.G. U nás jste je mohli vidět třeba na ostravském S. Barracudovi.

Notorious B.I.G.

Ale zpátky na začátek. Právě barokní okázalé designy očarovaly v devadesátých letech minulého století rapové hvězdy formátu Biggieho nebo jeho tehdejší parťačku Lil Kim. A popravdě, byl to právě Notorious B.I.G., kdo dostal na mapu legendární sluneční brýle z dílny Versaceho.

V roce 1995 si je poprvé vzal do videoklipu ke skladbě One More Chance a emblém medúzy se stal přes noc hip hopovým fenoménem. Musíme si uvědomit, jak velký dopad to mělo. Versace brýle s názvem Biggie, které zmiňujeme výše, vyšly až v roce 2018, už v roce 2012 ale Lady Gaga označila své vintage brýle za “Biggie Smalls Versace”…

2pac jako model

I když jej právě Biggie několikrát nařknul, že vykradl jeho styl, i samotný Tupac Shakur měl Versaceho ve velké oblibě. Stejně jako Biggie si liboval v pohodlných košilích z hedvábí a jednou dokonce šel pro značku módní přehlídku v Itálii.

A tak to šlo dále. Obálky časopisů, na kterých se lidé jako P. Diddy hrdě oblékali od hlavy až k patě do Versaceho modelů, nebraly konce. Když si Lil Kim na jedné módní přehlídce v roce 2001 zapózovala s nabarveným Versaceho emblémem v podobě řeckého klíče, bylo jasné, která značka a který návrhář tady vládne.

Gianni Versace byl sice v roce 1997 zastřelen, jeho odkaz ale žil dál. Až dodnes.

Současnost

V roce 2011 přišel módní řetězec H&M se společnou kolekcí s Versace. Byl z toho poprask. Například pestrobarevnou bundu si vzal sám Kanye West na módní přehlídku značky Victoria’s Secret a módní svět se mohl zbláznit. Během pár let se Versace vrátil na vrchol.

V čele značky dnes stojí Gianniho sestra Donatella a přestože kritikové Versaceho designy často nešetří, rapové hvězdy značku milují. Košile, bundy a šperky s emblémem medúz jsou zkrátka věčné. A co teprve nábytek nebo nádobí? Župany Versace můžeme vidět i na českých rapperech, jako jsou Smack nebo Pastor. Je to prostě kult. Jak se líbí tobě?


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí