Módní skandály: Gucci, Burberry a ti další


50 Cent pálí Gucci

S trochou nadsázky by se dalo říct, že svět módy je vlastně živým organismem. Módní průmysl přesahuje do kultury víc než kdy předtím a tímto způsobem na něj i nahlížíme. Vysoce aktuální společenské otázky se tak čas od času nevyhnou ani tomuto odvětví. V posledních týdnech je pořádné horko především okolo značky Gucci, kterou kritikové hromadně nařknuli z rasismu. Za poslední dobu se toho ale stalo mnohem více. Pojďme si všechny ta faux pas dát dohromady.

Je těžké zaujmout nějaké jasné stanovisko a názor si tak prosím udělejte sami. Pravdou ovšem zůstává, že je neuvěřitelné, že se podobné záležitosti dějí u obrovských značek s početnými týmy marketérů, kteří by měli rozpoznat potenciální riziko. Je možné, že trend kontroverze prostě v některých situacích zašel až příliš daleko.

Gucci

O skandálu se svetrem s vyobrazením posměšného černošského makeu-pu jsme již psali. Celá záležitost sice už trochu utichla, ale minimálně na prodejích značky možná nějaké škody zanechá. Umělci jako Soulja BoyT.I. nebo 50 Cent vyzývají k bojkotu značky. Posledně jmenovaný rapper na videu dokonce pálí všechno své oblečení od Gucciho. Boxer Floyd Maywether oproti tomu prohlásil, že u Gucciho určitě bude nakupovat dál, protože je zkrátka šíleně bohatý a chce si užívat života. Za to byl mnoha hlasy obviněn z ignorance. V Gucci se nicméně omluvili a například afroamerický designér Dapper Dan, který se značkou spolupracuje, prohlásil, že udělá vše poto, aby se něco podobného už nikdy nemohlo opakovat.

H&M

O skandál s rasistickým podtextem se loni postarali i v řetězci H&M, kdy malý černoušek prezentoval mikinu s nápisem Coolest Monkey in the Jungle. Produkt byl sice okamžitě stažen a značka se omluvila, nicméně v Africe začali demonstranti dokonce přepadat pobočky řetězce. Po více než jednom roce od skandálu můžeme zhodnotit situaci zpětně. Je poměrně jasné, proč tolik lidí bylo rozhořčeno, na druhou stranu k dětskému oblečení prostě motivy zvířátek neodmyslitelně patří. Aby podobným problémům ale bylo zabráněno do budoucna, najali si v H&M manažera pro otázky rasové a kulturní diverzity. A asi dobře udělali.

Burberry

Tento týden módní svět ožil nejnovějším skandálem značky Burberry. Jedna z jejích mikin pracovala se zpodobněním oprátky provazu. Sebevražda je vysoce aktuální téma a její implementace do módního byznysu je skvělou ukázkou špatného vkusu. O kauze jsme vás informovali v tomto článku.

Prada

V Gucci nejsou jediní, komu se vymstily nápadné podobnosti s černošským líčením. V tomto aktuálním případu šlo o klíčenky s motivem opiček, které měly nápadně velké rty. V návaznosti na případ značky Gucci v Pradě tyto produkty okamžitě stáhli z prodeje.

Dolce & Gabbana

Na podzim loňského roku se o velký skandál postaral Stefano Gabbana, spoluzakladatel legendárního italského módního domu. Na veřejnost totiž unikly jeho soukromé zprávy z Instagramu, ve kterých se vyjadřuje opravdu nevybíravě o čínské populaci. Návrhář se následně bránil tvrzením, že jeho instagramový účet byl napaden hackery, kvůli vlně kritiky ale byla okamžitě zrušena blížící se show značky v Číně. Aby vše alespoň trochu urovnalo, přišli marketéři brandu s kampaní D&G Loves China. Těžko ale říct, jestli takhle průhledný marketing vlastně vůbec může někoho uklidnit.

View this post on Instagram

As @dolcegabbana prepares to mount their next runway show in Shanghai this coming evening (7:30PM) and the rest of Instagram fawns over what’s sure to be an overly lavish “love letter” to China, we’ll be wondering if we’ll see chopsticks as hair ornaments, take-out boxes as purses, or even kimonos misappropriated as Chinese costume. Time will tell. For now, we’ll let y’all simmer on this DM between Stefano and Dieter @michaelatranova (chronology is reversed in slides). Word has it that they’re still in the process of model casting (over 200 Asian girls scheduled)…wouldn’t let them walk the show if we were their agents lol. Also, curious what the Chinese government will think of their country being called shit basically…especially considering how strict they are on who to allow to enter the country on work visas based on a thorough social media background checks. • #DGTheGreatShow #DGlovesChina #runway #fashionshow #cancelled #racism #dolceandgabbana #altamoda #rtw #dgmillennials #stefanogabbana #shanghai #chinese #china #wtf #dumb #lame #asianmodel #asian #dietprada

A post shared by Diet Prada ™ (@diet_prada) on


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí