RECENZE. Lil Nas X – 7 EP


Lil Nas X

Lil Nas X je nejnovější objev americké rapové scény. Je to ale vlastně ještě rap? Jeho průlomový hit Old Town Road spíše připomíná country, i když v nejznámější světové hitparádě Billboard odmítli skladbě přiklepnout zařazení do tohoto žánru. Prý totiž zase nesplňuje požadavky pro klasickou nebo moderní country píseň.

Lidé jako Dave East se zase nechávají slyšet, že jako rap Lil Nasův track opravdu nelze označovat. Nacházíme se tedy v nějakém žánrovém patu? Nejlépe to možná vystihl v jednom nedávném rozhovoru slovenský Ego, když řekl, že dneska už v podstatě existuje jeden jediný žánr a je na každém umělcovi, co do skladby vloží.

Strmá cesta ke slávě

Lil Nas X jen dalším jménem v nekonečné řadě rapperů na platformě Soundcloud. Pořídil si ale beat na Youtube v ceně 30 amerických dolarů, napsal text, zavřel se do studia a hit byl na světě. Sám se nechal slyšet, že ve chvíli, kdy budoucí monstr banger vypustil do světa, měl na svém bankovním účtu pouhých 5 dolarů.

Old Town Road prakticky okamžitě vzaly za svou tisíce uživatelů sociální sítě TikTok a řetězová reakce byla na světě. Následoval remix s country legendou Billy Ray Cyrusem (otcem zpěvačky Miley).

Udrží se na vrcholu?

Má ale mladý rapper šanci udržet se v centru dění? Konkurence je obrovská. Vyhlídky má ale na druhou stranu už nyní opravdu slušné. Jeho breakout hit se stále drží v popředí zájmu a překonává jeden rekord za druhým.

Country je v americké společnosti obrovským fenoménem, a opravdu si pod takovým pojmem nepředstavujte jen staré odrhovačky kovbojů odněkud z Texasu, žánr má i celou řadu mladých interpretů a moderních pojetí. Ve skutečnosti bylo na území Spojených států ještě před několika málo lety country obecně populárnější záležitostí než právě hip hop. A co teprve, když se tyhle dva fenomény sloučí do posluchačsky nepříliš náročného crossoveru? Že by to byl recept na úspěch?

Lil Nas X před nedávnem také veřejně prohlásil, že je homosexuál. My bychom si ho na tomto místě určitě nedovolili podezírat z jakéhokoli kalkulu, to ale nic nemění na skutečnosti, že i tento krok mu mohl velkou měrou pomoci. LGBT komunita je přece jen na vzestupu a mladičký rapper se tak klidně může stát novým miláčkem hned několika zájmových skupin najednou.

Hvězdní hosté

Kromě Billy Ray Cyruse se na EP 7 objevuje ještě několik neméně slavných jmen. Travis Barker je legendárním bubeníkem kapely Blink 182 a k rapové scéně má všeobecně blízko. Jeho jedinečné umění si můžete naplno vychutnat na tracku číslo dva, F9mily (You & Me), kde se postavil do role producenta.

Na skladbě Rodeo potom své skills na mikrofonu zase předvedla zdaleka nejpopulárnější ženská rapperka současnosti Cardi B. Na celkem osm stop jsou tři hosté asi tak právě akorát, a na debutový projekt se jedná o opravdu zvučnou sestavu. My jsme teď jen zvědavi, s čím se Lil Nas X vytasí příště a jestli naplní svůj potenciál. Co myslíte vy?


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga Trip Surf Trip Sea You House Banger.cz Yezede Neverdie.cz LV Print