Ideova nová sólo deska TEMPO: Rap pro srdce i mozek


Idea

MC, příležitostný producent, ústa kapely IF, zakladatel labelu Ty Nikdy, značky Rap a dva metry chodící lásky k tomuhle žánru hudby – to je rodák ze Zlína Idea. Jeho jméno je v Česku skloňované minimálně od roku 2007, kdy vydali s Fattem a DJem AKA první LP 365. Za tu dobu vystřídal tenhle člověk mnoho poloh a momentálně přinesl svou druhou sólovou a velmi výraznou desku TEMPO.

Láska k hudbě jako most

Na relativně komorním formátu 35 minut se hlavní hrdina představuje jako dospělý člověk, zcela otevřeně mluvící o svých pocitech ze světa okolo sebe. Tracky nejsou tematicky striktně vymezené a spíš z různých úhlů nahlíží situaci osobnosti, pohybující se dlouhou dobu uvnitř scény. S různými jejími aspekty může nesouhlasit, leccos ho může iritovat, ale velmi dobře ví, proč stojí tam, kde stojí. Ve své současné formě zcela popírá dělení na oldschool/newschool, trendy/underground a podobné oblíbené dělící linie. Hovoří člověk roku 2019, který našel rovinu spojující všechny břehy – a tou je láska k rapu.

Ptám se, jestli máš oheň, nemyslím zapik. Myslím tím oheň v srdci, boy, a talent na hry.

Po instrumentální stránce se o velkou část alba zasloužil slovenský hudebník FVLCRVM, jehož záběr míří do šíře mimo rap. Deska tak svým neurotickým zvukem připomíná grime, který byl pro Ideu v počátcích důležitý. Tomu odpovídá i výběr hostů – kromě Boy Wondera se jako jediný objeví na sloce PainDOTS, jedna z nejvýraznějších tváří pražské mladé grime scény. Nedávno zase Idea hostoval na Playground 2 EP od Rooka a Pemana, kteří UK žánr razí na východě Čech – a nutno říct, že tahle neobvyklá chemie funguje perfektně. Je to přesný opak představy stárnoucího interpreta, snažícího se naskočit na trendy vlak.

Rap pro mozek

I výběr hostů, které sotva lze označit za první ligu populárního rapu, odpovídá hlavnímu vyznění TEMPA – a to je fakt, že nejde posluchači na ruku. Deska funguje pohromadě, nestojí na virálním hitu nebo dvou, a i když jsme na tohle u Idey zvyklí, lze poslední počin vnímat jako další krok směrem k náročné hudbě, která spíš než na chytlavosti stojí na osobní výpovědi a vyžaduje od posluchače otevřenost a zapojení mozku.

Nechoď do lesa, je tam tma, ale já chci. Nesmíš plavat mezi ledem, jsou tam kry.

Ať už je to politický a společenský náboj textů, velmi osobní výpovědi nebo třeba poslední track, jehož refrén působí jako úryvek z poezie Lubomíra Typlta v podání kapely WWW. Zároveň se tvůrce neuzavírá současným tématům sociálních sítí nebo fungování showbyznysu, a i když je komentuje kriticky, nesnaží se je popřít nebo ignorovat z pozice trueschool ikony a vzpomínání na staré dobré časy.

Mezi řádky

Zcela zvláštní kapitolou je pak vizuální stránka TEMPA. O grafiku se – jako u většiny posledních TNKD projektů – postaral grafik Jan Kloss aka Zerwox, a i na jeho vysoký standard je to tentokrát extra jízda. Cover kombinuje Ideovu tvář s hodně výraznou a velkorysou typografií, grafickými prvky současného koloritu, jako jsou emoji a s principem sekvenčnosti – měsíčního cyklu, opadávající květiny nebo rotující mince. Vzhledem ke starší a stabilní fanouškovské základně vyšla deska i na vinylu, na jehož ploše se jednotlivé framy při rotaci spojují v animaci. O práci na coveru chystáme rozhovor s autorem Janem Klossem.

Jistá mnohoznačnost – nebo spíš pocit, že něco zůstalo mezi řádky – prostupuje celou deskou. Od tří videoklipů, které jsou každý svým způsobem nejednoznačné až znepokojující, po náhlé změny nálad instrumentálů, až po sekvenci (!) tří intermezz s názvy Piko I-III. To vše podporuje pocit, který deska může vyvolávat – a to, že nedává posluchači nic zadarmo. Vyžaduje větší počet vnímavých poslechů, než se posluchač dobere nějakého klíče, jak ji číst.

Otevřenost a pokora

Ten nabízí pohled do Ideovy aktivity posledních měsíců. Od úspěchu labelové desky Akta X, přes různé doprovodné bonusy, jako je například tour-zine, po fakt, že k desce kromě releasového live setu nebo přednášky vyšel i tracklist na Spotify, v němž Idea poskládal hudbu, již při tvorbě desky poslouchal. Významná složka je jistě i jedinečná série podcastů IDEAS, v nichž MC vede kamarádskou debatu s řadou postav hudební scény, často mimo rap, které by nezasvěcený posluchač nečekal.

Nemůžu kopat kolem sebe se svou pravdou.

V komunitě založené na egu a rockstar faktoru je pohled na dospělého člověka, který místo trousení moudra v rozhovorech klade hodinu a půl otázky a poslouchá odpovědi, velmi osvěžující. Dává naději, že ustrnutí ve své dobyté image není nutnou podmínkou dlouhodobé hudební existence. A naopak, že pokora a systematický, pečlivý posun dává sílu i po tolika letech rapové aktivity vydat desku, která bude pro příjemce překvapením a posluchačskou výzvou.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí