RECENZE. Jaden Smith – ERYS


Jaden Smith

Legendární (rapper a) herec Will Smith dal světu hned několik věcí, za které mu můžeme být vděčni. Skvělý televizní seriál Fresh Prince of Bel Air okouzlil v devadesátých letech i srdce českých diváků a s prvním rapperem, který v historii získal prestižní cenu Grammy, to od té doby šlo jen a jen nahoru. Hudbu vyměnil za herectví, a nejspíš udělal dobře. Jeho fenomenální role dnes zná celý svět.

Dnes je už trojnásobným otcem a dvě z jeho dětí jsou navíc neuvěřitelně talentovanými hudebníky. Právě syn Jaden je dnes jedním z nejskloňovanějších jmen v celém hudebním průmyslu. Pojďme se podívat na jeho novou desku ERYS. Jedná se rozhodně o jeden z nejzajímavějších projektů, které jsme letos zatím měli možnost slyšet.

Princ experimentu

Jadenovi je 21 let. Dosažení plnoletosti má na zvuk nového alba dost možná i zásadní význam. Erys je jeho druhou plnohodnotnou deskou. Díky té první, Syre z roku 2017, si získal zástupy fanoušků po celém světě. Na syna herecké legendy se předvedl dost možná ve světle, v jakém byste ho ani náhodou neočekávali. Deska se nesnažila vézt na nejnovějších trendech ani na plytkých textech. S novým projektem je to vlastně stejné. Jaden silně vybočuje z nabídky toho, co dnešní mainstreamová muzika přináší.

Jaden Smith je opravdu zdatným hudebním experimentátorem. Rozhodně se nespokojí s produkcemi o jedné vrstvě a podobně to vlastně asi má i se samotnou vokální stránkou. Rap, zpěv a nespočet dalších poloh, které dohromady tvoří něco, co můžeme s úplně klidným svědomím nazvat uměleckým dílem. Takovým, jaké si představujeme pro rok 2019.

Zvuk

Na albu najdete sedmnáct stop, deluxe verze je potom rozšířena o další tři. Z producentů tady největší stopu zanechal Nor vystupující pod přezdívkou Lido, který s Jadenem zažívá skvělou hudební symbiózu.

Hned na první skladě P (která je jednou ze čtyř, které dohromady dávají velkolepý hudební epos P-I-N-K) se navíc objevuje i Jadenova mladší sestra Willow a společně rozpracovávají biblickými příběhy inspirovanou ódu na paradoxy života. To ale opravdu hodně musíme číst mezi řádky.

Mladý Kanye

I když tenhle mezititulek vzniknul s notnou dávkou nadsázky, není sporu o tom, že právě Kanye West je pro mladého Smithe velkou inspirací. Vždyť i on sám je hudebníkem, příležitostným hercem, návrhářem a věčným filozofem na sociálních sítích.

Jenomže musíme dodat, že Jaden má jako rapper spoustu nedostatků. Tedy alespoň prozatím. A skoro se zdá, že se je snaží zamaskovat obzvlášť hutnou produkcí o mnoha vrstvách. Dohromady z toho občas vzniká dost velký nepořádek. A právě tyhle nesourodé směsi, které se v Kanyeho případě často promění v genialitu, tady občas prostě vůbec nefungují.

Závěrem

Jadenovi a jeho týmu musíme znovu přiznat opravdu velkou dávku kreativity. V době, kdy by si jednoduše mohl nakoupit beaty, které v mezích legality napodobují aktuálně trendy zvuk, se on snaží o něco úplně jiného. A na svůj věk taky neskutečně vyzrálého.

Tahle deska rozhodně má i své mouchy, pokud ale zůstane věrný svému nasazení, za pár let se dost možná setkáme s jedním z největších hudebníků nové generace. Ale to už bychom zase předbíhali.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga Trip Surf Trip Sea You House Banger.cz Yezede Neverdie.cz LV Print