RECENZE: DJ Khaled – Father of Asahd

DJ Khaled

DJ Khaled je na americké rapové scéně (pokud ne na světové) opravdu jedinečným úkazem. Jako výkonný producent a interpret vydal za posledních třináct let celkem jedenáct studiových alb. To první, Listennn… the Album z roku 2006 i to poslední, Father of Asahd, které vyšlo nyní, spojuje jedna věc. Od začátku do konce jsou přeplněny hitovými záležitostmi, na kterých Khaledovi hostují ta nejzvučnější jména současného hudebního průmyslu.

Ikona

DJ Khaled je na scéně opravdu dlouho. Jako DJ dlouhé roky protáčel desky po klubech v Miami a jako rádiový host si získal respekt snad všech ve hře. Vyrostl v New Orleans, kde byl například u klíčového setkání Birdmana s Lil Waynem, později přesídlil do Miami, kde stál po boku například Ricku Rossovi.

Jeho kariéru v průběhu let provázelo docela dost vzestupů a pádů, ale když se před pár lety stal ikonou sociální platformy Snapchat, už to vypadalo, že jeho hvězdu nikdo nezastaví. Jeho předchozí deska Grateful z roku 2017 byla rovněž plná hitů, kolem Khaleda samotného to ale nakonec přece jen zase trochu utichlo. Je album Father of Asahd velkým návratem?

Nic než hvězdy

Desku opět otevírá energická záležitost v rytmu reggae a dancehallu. Na jedné skladbě se tady objevují hvězdná jména Jamajky: Buju BantonSizzlaMavado a nejnovější objev Kanyeho Westa, rapperka 070 Shake. Hned dalším trackem se ale už dostáváme k tomu nejlepšímu ze současného amerického mainstreamu. Společná skladba Cardi B 21 Savage, na produkci Tay Keith.

A tak to pokračuje. Padají jména jako Jeezy, Rick Ross, Travis ScottPost Malone nebo dokonce nedávno zesnulý Nipsey Hussle. Obecně tady dostává opět velký prostor zpěv; jména jako Justin Bieber nebo Chris Brown jsou pro Khaleda už docela typická a asi nikoho nepřekvapí svou účastí na jeho albu. Khaled se ale originálně znovu snaží proniknout i k úplně novému publiku; na skladbě You Stax se vedle takového Meek Milla nebo Lil Babyho objevuje kolumbijská hvězda první velikosti: J Balvin.

V poslední linii tady potom nechybí ani jména takové ligy, jako jsou Jay-ZBeyoncé nebo Nas. Khaled zkrátka nic nenechává náhodě. A i když tentokrát přišel s trochu kratší deskou (tedy na jeho skromné poměry, jen něco přes 54 minut), jedná se opravdu o velkou záležitost. Pravdou totiž zůstává, že dříve podobné DJ projekty byly přece jen o něco běžnější. Byl tady třeba DJ Drama. Ten sice funguje dál, ale právě Khaled svou osobností natolik přesáhl scénu hip hopových DJs, že jakékoli srovnání z tohoto žánru vlastně není už tak úplně na místě.

Závěrem

Na prostoru celkem patnácti skladeb nám Khaled vlastně už pojedenácté servíruje značkový katalog s tím nejlepším, co v současném rapu najdeme. Tohle prostě dokáže jen DJ Khaled a dost těžko bychom se snažili vzpomenout na někoho, komu by se vůbec mohlo podařit dát dohromady podobný počet hvězd.

Rap a hudba obecně jsou přece jen do jisté míry politikou, ten nebude dělat s tímhle a tahle zase s tímto, dovedete si to představit. Khaledovi ale nějakým zázrakem vychází všechno podle plánů. A ty jsou velkolepé. Za rok se pravděpodobně dočkáme nové desky, která bude opět přeplněna velkými jmény. Překvapeni asi nebudeme, ale poslechneme si ji velmi rádi.

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


realizace MIDEO realizace MIDEO