RECENZE. Deska měsíce: Nipsey Hussle – Victory Lap


Nipsey Hussle

Tahle deska sice vyšla už v únoru loňského roku, my jsme se ji ale přesto rozhodli zařadit do našeho seriálu recenzí teď. Rapper Nipsey Hussle byl totiž na konci března zastřelen a právě jeho jediná studiová deska za takové připomenutí rozhodně stojí. Je totiž skvělým příkladem všeho, čím se Nipova tvorba vyznačovala. A je potřeba dodat i to, že právě rapperova nešťastná smrt jeho tvorbě přinesla úplně novou formu pozornosti a deska Victory Lap se díky internetovým streamům dostala na žebříčky popularity. Jak tedy vlastně zní odkaz Nipseyho Husslea?

Hustle a motivace

Nipsey Hussle byl na americké rapové scéně tak trochu zvláštním úkazem. Mezi jeho hlavní hodnoty patřilo budování vlastního byznysu a byl dobře znám pro svou obecně velmi malou náruživost vůči velkým hudebním vydavatelstvím. Oproti tomu, že jej s klidným svědomím můžeme označit za selfmade umělce, si ale získal velký respekt i mezi mnoha kolegy z branže. Mezi jeho velké fanoušky patřil například Jay Z nebo The Game. I na desce Victory Lap nechybí hvězdné featuringy. Objevuje se tady Puff DaddyYG nebo The-Dream.

Hlavním singlem desky se stala záležitost Rap Niggas, na které Nip velmi trefně reflektuje právě situaci na scéně. Vysvětluje mladým rapperům, že je jediným vlastníkem autorských práv k veškeré své tvorbě, a příkladem se vlastně snaží jít napříč celou deskou. Snaží se posluchače přesvědčit, že je opravdu možné podnikat na své vlastní triko. A co víc, být taky zatraceně úspěšný.

Další vyčnívající záležitostí je rozhodně skladba Hussle & Motivate, na které se rapper rozepisuje o svém příběhu se šťastným koncem a zejména o tom, že rapovou hru nehraje jen tak pro nic. Když se za skladbou (a tématikou alba celkově) ohlédneme, je to možná trochu smutné. Na druhou stranu ale i Nipsey věděl, že zítřek není zaslíbený a my si můžeme být jisti, že jeho (nejen) hudební odkaz bude žít věčně.

Styl

Nipseymu vytvoření debutového alba trvalo docela dlouho. Když ale konečně přišlo, byl už mezi nejzářivějšími jmény americké nezávislé scény. Stačí si vzpomenout na rok 2013, kdy za celých 100 dolarů (tedy asi 2 tisíce korun) prodával svůj tehdejší mixtape Crenshaw. Tenkrát si Jay Z koupil hned sto kusů a Nipovi tak docela slušně přispěl do kasičky. To by si opravdu mohl dovolit jen málokterý rapper, natož někdo bez smlouvy u velké nahrávací společnosti.

Nipsey Hussle ale nebyl jen geniálním textařem a rapperem. Jeho přínos pro komunitu je obrovský. Je dobré si totiž připomenout, že i v roce 2019 ještě existují rappeři, kteří reprezentují klasické hodnoty hip hopu jako komplexního žánru. A takovým prohlášením v žádném případě nechceme kritizovat novou vlnu rapperů nebo jejich aktuální zvuk. To ani náhodou. Jde jen o to, že Nipseyho styl vycházel přímo z ulice a i když zněl současně, zároveň skvěle vycházel zejména z hip hopu devadesátých let. A taková hudba nám rozhodně bude chybět. Nezávislých rapperů, které respektují i ta největší jména žánru, přece jen už dnes není zase až tak mnoho.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě