Rap culture: Lil Peep. Tak trochu emo


V dalším díle Rap culture bych rád mluvil o ne tak úplně rapperovi, ale o celkem kontroverzním interpretovi, který dělal něco mezi rapem, nu metalem, emo rapem a punkem. Jde o již bohužel zesnulého Lila Peepa.

Není to tak dávno, co Lil Peep zemřel na předávkování xanaxem. Myslím si, že Lil Peep do tohoto seriálu určitě patří, jeho hudba byla vskutku něčím výjimečným a ojedinělým, byl určitě velký talent, jako jeden z mála dokázal vmísit několik žánrů do sebe a udělat z toho jeden track, který ve finále zněl skvěle. Neopomenutelná věc je určitě kontrast jeho hlasu. Jeho život byl sice až moc krátký, ale za to určitě velmi zajímavý.

Inspirace v rapu i klasické hudbě

Lil Peep se narodil v Pensylvánii v Americe 1. listopadu roku 1996. Vlastním jménem se jmenoval poněkud neobvykle – Gustav Elijah Åhr. Krátce po jeho narození se i s rodiči odstěhovali do New Yorku, kde pak studoval. Do školy chodil celkem nerad (kdo taky jo), ale přesto měl velmi dobré výsledky. Ve finále byl nakonec nucen školu opustit, ale byl schopný si ji udělat online.

Ať už dělal Lil Peep hudbu jakoukoliv, zajímavostí je, že se naučil hrát na tubu a jak on sám potvrzuje, rád si občas poslechl i vážnou hudbu, která ho uklidňovala. Mezi jeho velké vzory patřili například Future a nebo Blink 182, kterými se podle něj hodně inspiroval.

Peep se vždycky chtěl zabývat tvorbou videí nebo hudby, což se mu nakonec splnilo. Už jako malý totiž objevil skvělou věc – SoundCloud. Na tuto hudební platformu začal nahrávat svoje první EP. Jeho první mixtape přišel v roce 2015 a nesl název Lil Peep Part One, který nebyl nejúspěšnějším počinem jeho tvorby, ale přesto to byl začátek ve velkém stylu.

Smrt hvězdy

Po jeho prvním mixtapu následovalo opět několik tapů a EP, ale jeho největší stopa v hudebním průmyslu byla v roce 2017, kdy mu vyšlo jeho první oficiální studiové album a bohužel nutno podotknout, že také jediné, které vyšlo za jeho života. Jmenuje se Come Over When You’re Sober a obsahovalo pouze sedm tracků, což je na album celkem málo, ale i do těch sedmi tracků zvládl Peep nacpat všechno svoje úsilí a emoce.

V textech popisoval své deprese a také užívání drog, které se mu bohužel stalo osudným. Album mělo každopádně velký úspěch. Bylo to totiž něco nového, co tu předtím nikdo nedělal.

Gustav se dočkal velkého úspěchu a pozitivního feedbacku, z čehož byl nadšený. Nicméně jak bylo řečeno, byl velkým uživatelem drog, a to zejména xanaxu. Osudného večera měl vystupovat v jednom klubu v Arizoně, než však koncert začal, byl Peep nalazen mrtvý ve svém autobuse. Zemřel teprve v 21 letech na předávkování xanaxem, který mu údajně poskytla fanynka. Peep ještě před smrtí stihl na svém Instagramu sdílet fotku, kde má právě dva xanaxy na jazyku s popiskem “fucc it”.

Cítil se zachráněně

Hudební průmysl utrpěl 15. listopadu 2017 velkou ránu, přišel totiž o jednoho z nejpotenciálnějších interpretů doby. Po jeho smrti bylo v roce 2018 vydáno pokračování jeho předchozího alba, které také stojí určitě za poslech.

Na závěr bych rád napsal pár řádků slov, které Lil Peep řekl v jednom rozhovoru:

Můj cíl je hudbou zachraňovat životy, tak stejně jako hudba zachránila ten můj. Pomohla mi, když jsem myslel na sebevraždu, bral drogy a měl deprese. Někdy je až neuvěřitelné, jak jsou některé texty přesné. Občas máte pocit, že daný interpret mluví přímo k vám samotným.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí