Stanfordský vězeňský experiment aneb nejkontroverznější pokus všech dob


Americký psycholog Philip Zimbardo přišel v roce 1971 s experimentem, který se považuje za jeden z nejkontroverznějších pokusů vůbec. Spočíval v tom, že do uměle vytvořeného vězení zavřel lidi, které rozdělil na dvě poloviny. Jedna měla na starost roli dozorců a druhá roli vězňů. Zimbardo chtěl sledovat jejich chování po dobu dvou týdnů a vyvodit z něj výsledky.

Účastníky experimentu byli studenti Stanfordské univerzity, kteří se přihlásili jako dobrovolníci, kteří měli dostat za účast zaplaceno. Studentů, kteří měli o účast v experimentu zájem, bylo hned několik desítek, protože odměnou bylo za každý den strávený v umělém vězení 15 dolarů. Všichni zájemci se podrobili psychickým testům, díky nimž bylo vybráno 24 zdravých a způsobilých lidí. Podle testů se také určilo, kdo bude jakou roli hrát. Vznikly dvě skupiny po devíti lidech, zbytek byli náhradníci.

Pravidla a pokyny

  • Na začátku experimentu seznámil Zimbardo všechny účastníky s pravidly, která musí být dodržována:
  • Nesmí být použito fyzické násilí, a to jak ze strany dozorců, tak vězňů.
  • Vězni se musí oslovovat pouze číslem, které jim bylo přiděleno.
  • Vězni musí být potichu kdykoliv po opuštění cely, zejména při obědě nebo při odpoledním odpočinku.
  • Vězni musí oslovovat dozorce „pane nápravný důstojníku“.

Pokud vězeň některé pravidlo porušil, měl být adekvátně potrestán způsobem, který si určili sami dozorci.

První dny

Experiment měl trvat čtrnáct dní. Ze začátku šlo vše podle plánu. Vězni brali experiment z počátku celkem i s humorem  a jako rychlé peníze v podstatě za nic. Po pár hodinách nastala však tvrdá realita. Dozorci si začali uvědomovat své postavení a začalo docházet k šikaně vězňů, a to například neustálými tresty v podobně kliků nebo buzením píšťalkou uprostřed noci, několika vězňům byla dokonce sebrána matrace na spaní.

Odezva vězňů na sebe nenechala dlouho čekat. Naplánovali vzpouru, která zahnala dozorce do ústraní. Dozorci se ale pak pomstili. Byli si vědomi, že nemůžou použít fyzické násilí, místo toho však použili hasicí přístroje, kterými vězně pokropily. Tato událost okamžitě změnila celý průběh experimentu a vězňům nastal tvrdý režim.

Jídlo, které měli vězni dostávat každý den, dostávali jen vybraní jedinci. I čištění zubů bylo pouze pro vyvolené, které určovali dozorci. Někteří dozorci začali mít sklony ke krutosti a sadismu a vyvíjeli na vězně neuvěřitelný psychický nátlak, některé vězně nutili umývat toalety holýma rukama nebo je opakovaně nutili svlékat se donaha. Toto všechno se stalo během prvních čtyř dnů, což skutečně nikdo nečekal.

Zajímavé je, že Zimbardo tomuto celému experimentu přihlížel na kamerách a ani jednou nijak nezasáhl. Dva vězni se dokonce v prvních dvou dnech psychicky zhroutili a museli být nahrazeni. Zimbardo i přes jejich zhroucení nechal experiment pokračovat.

Předčasné ukončení

Když si ke kamerám pozval Zimbardo svoji přítelkyni, aby jí ukázal, jak experiment funguje, byla doslova zděšená. Když viděla vězně, jak stojí v pozoru s papírovými sáčky na hlavě a s rukama nad hlavou několik hodin, trvala na tom, aby Zimbardo okamžitě experiment ukončil. Zimbardo nakonec jejímu neustálému naléhání podlehl a experiment po šesti dnech předčasně ukončil.

Závěr experimentu je podle Zimbarda takový, že když je člověk vystavený tlakem okolností, nebo je-li člověku přidělena autorita, je schopný některé své charakteristiky úplně odhodit. Zimbardo tím omlouval brutální válečné zločiny v druhé světové válce, které podle něj neudělali žádní psychopati, ale obyčejní lidé vystavení tlaku okolností. Za tento postoj byl velmi kritizován, zejména proto, že člověka v podstatě zbavuje zodpovědnosti. Každopádně tak či tak, tento experiment vstoupil do dějin jako jeden z nejzásadnějších psychologických experimentů všech dob.

Filmové zpracování 

Slavný experiment se samozřejmě dočkal několika filmových zpracování. Jedním z posledních je německý film Experiment z roku 2001, kde se více než detailně popisuje celý průběh pokusu, samozřejmě s troškou fantazie scénáristů.

I přesto můžu film maximálně doporučit. Určitě stojí za to se na něj kouknout a ponořit se do atmosféry celého experimentu…






architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli