Rap culture: Jay-Z. Podnikatel, otec a miliardář


Jay-Z byl nedávno jmenován prvním rapperem, který se stal miliardářem, což je obrovský úspěch. Za svůj život stihnul nahrát několik studiových alb, která ocenili fanoušci rapu téměř na celém světě. Stál za zrodem několika hitů a mnoho a mnoho talentů. Jay-Z je dodnes považován za jednoho z nejtalentovanějších rapperů vůbec.

Prodej cracku a první freestyle

Jay-Z se narodil v New Yorku 4. prosince roku 1969 jako Shawn Corey Carter. Jako malý kluk vyrůstal v Brooklynu, který nebyl zrovna nejlepším místem pro výchovu nebo růst dětí, už jen kvůli vysoké kriminalitě a užívání drog ve velkém. Shawnův život byl zároveň prototypem tehdejšího klasického rappera. Odmala totiž žil jen s matkou a bratrem. Otec je opustil, ještě když byl Shawn malý kluk. Jay-Z studoval hned na několika školách, z jedné ho dokonce vyhodili kvůli prodávání cracku, který i užíval.

Shawn začal rapovat celkem v útlém věku. Podle něj mu rap pomáhal dostávat se z drog a depresí. Byl také znám pro svoje geniální freestyle skills, díky kterým si ho všiml Jaz-O, který ho vzal pod svá křídla a byl mu tak trochu učitelem. Někdy v té době si Shawn začal říkat Jazzy. Později to upravil na Jay-Z, přezdívka byla inspirovaná jeho mentorem.

Ni**as in Paris

Jay-Z v roce 1996 založil společně s dalšími dvěma společníky nahrávací společnost Roc-A-Fella Records, kde vydal album Reasonable Doubt, které se oprávněně stalo platinovým. O rok později začal spolupracovat s labelem Def Jam, kde se také později stal i šéfem. V tomto labelu vydalm devět alb, z nichž je určitě dobré znát The Blue Print, které bylo pro Jay-Zho zásadní, a dále určitě American Gangster nebo Kingdom Come.

V roce 2008 z labelu Def Jam odešel, což mu ale nebránilo v tvoření dalších bangerů. V roce 2011 se dal dohromady s Kanye Westem a vydali společné album Watch Throne, kde můžete najít jeden z největších hitů Ni**as in Paris. V roce 2013 vydal své další platinové album Magna Carta Holy Grail, kterého se prodalo hned přes milion a půl kusů. Jay-Z stál na vrcholu své kariéry a bylo to hudebně dost znát.

Jeho prozatím poslední sólové album vyšlo v roce 2017 a jmenuje se 4:44 a ano, bylo opět platinové a to hned po pár dnech. Získalo si srdce nejen fanoušků, ale i kritiků a několik písní z onoho alba bylo nominováno na cenu Grammy.

Podnikatel, otec a miliardář

Jay-Z je také dost známý pro svoji schopnost podnikat. Za svůj život toho stihl skutečně dost. Byl například jmenován ředitelem brooklynské basketbalové arény, je vlastníkem streamovací služby Tidal a dokonce koupil značku velmi drahého šampaňského. V roce 2019 se stal prvním rapperem – miliardářem.

Jeho životní partnerkou, se kterou má tři děti, je zpěvačka Beyoncé, kterou pozval taktéž na několik svých tracků. Jay-Z si život manžela a otce užívá a tvrdí, že rodina je pro něj určitě na prvním místě. Zároveň už několikrát avizoval, že končí s hudební kariérou, ale zatím se pokaždé k hudbě a rapu vrátil. My jen doufáme, že svého slova nikdy nedostojí a bude i nadále vydávat skvělou tvorbu.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí