Rap culture: Gucci Mane. Trap God se zmrzlinou na tváři


Třetí díl Rap culture bude o raperovi, který je určitě právem nazýván Trap God. Řeč je samozřejmě o rapperovi z Atlanty, který si říká Gucci Mane. Život jižanského rappera s tetováním zmrzliny na obličeji byl provázen drogami, zbraněmi, vězením a převážně trapem. Troufnu si říct, že se jedná i o jednoho z nejproduktivnějších rapperů vůbec. Jeho tvorba ovlivnila hned několik dalších MC’s a je považován za krále trapové hudby.

Z vysoké školy rovnou do vězení

Gucci, vlastním jménem Radric Delantic Davis, se narodil v Alabamě 12. února roku 1980. Odmala vyrůstal převážně se svou babičkou, jelikož jeho máma studovala na univerzitě a jeho otec byl dealerem drog a šla po něm policie, takže byl nucen rodinu opustit. Gucci Mane ho ve většině tvorby popisuje jako alkoholika.

Když bylo Radricovi děvet let, přestěhovali se s mámou do Atlanty, hlavního města Gerogie, která mu otevřela bránu k drogám. On a jeho máma žili v chudinské čtvrti na kraji Atlanty, takže se s drogami setkával prakticky dennodenně. Když mu bylo čtrnáct, začal prodávat drogy a jeho prodeji se celkem dařilo. I když to zní neuvěřitelně, Gucci dodělal i střední školu a začal studovat na vysoké, ze které byl ale bohužel vyloučen, a to právě kvůli držení drog. Soud ho odsoudil k třem měsícům vězení a podmínce.

La Flare

Když Gucciho propustili z vězení, běžel rovnou do studia, kde vznikl jeho první počin. Důležité je určitě zmínit, že mu hodně v začátcích pomohl slavný producent Zaytoven, s kterým později v roce 2002 založili vlastní nahrávací společnost La Flare Entertaiment, kde vzniklo hned několik alb, ale za zmínku stojí nejvíce Trap House, které vyšlo v roce 2005. Z alba byla cítit striktní flow a rap, ze kterého je možné slyšet skutečný tvrdý život atlantského rapera, a to bez servítek.

Celkově tvorba Gucciho je více než honosná. Za svůj dosavadní život stihl nahrát třináct studiových alb, několik desítek mixtapů a dalších x různých kolaboračních alb, takže patří určitě mezi nejproduktivnější umělce vůbec, jeho tempo nahrávání alb je šílené.

Mezi jeho nejzásadnější alba bych určitě zařadil již zmiňovaný Trap House, které považuji za definici slova trap, dále určitě Everybody Looking, The Return of East Atlanta Santa, The Return of Mr. Zone 6, společné album s Young Dolphem s názvem East Atlanta Memhpis, The State vs. Radric Davis a Drop Top Wop. Tyto desky považuji za špičku tvorby Guwopa, takže pokud máte na čas na tyto klenoty jižanského trapu, určitě stojí za poslech, protože hodně z nich bylo v podstatě revoluční. Některé přinášely zvuk, který byl do té doby relativně neznámý.

Free Gucci

V roce 2005 Gucci nahrál track s názvem Icy, kde byl na featu známý Young Jeezy. Skladba měla sice poměrně malý úspěch, ale oba rapeři se začali dohadovat, komu vlastně úspěch patří a kdo má na track svoje právo. Rozpory byly tak silné, že vznikl mezi nimi beef a hned několik disstracků. Young Jeezy dokonce řekl, že dá deset tisíc dolarů tomu, kdo ukradne Guccimu jeho zlatý chain.

Pokusů bylo několik, ovšem jedné noci, když Gucci spal, se o to opět někdo neúspěšně pokusil, ovšem Guwop se vzbudil a jednoho z útočníků postřelil – zranění vedlo k následné smrti. Gucci Mane se šel sám udat na policii a byl odsouzen k půl roku vězení. Gucci trval na tom, že jednal v sebeobraně.

Mane skončil také v psychiatrické léčebně, když způsobil dopravní nehodu. Ovšem jeho zásadní a osudný pobyt ve vězení se uskutečnil v roce 2014, kdy ho soud poslal na dva roky sedět. Vylezl v roce 2016 a byl jako vyměněný.

Nový začátek všeho

Gucci v roce 2016 vyšel z basy jako zcela jiný člověk. Už to nebyl Gucci, na kterého jsme byli zvyklí, ale z basy vyšel svalnatý a umírněný týpek. Sám Guwop řekl, že mu pobyt ve vězení změnil život. Přestal brát drogy a používat jakékoliv zbraně. Řekl také, že chce být pro mladé vzor, aby se nestali jeho mladým já.

Ovlivnilo to samozřejmě i jeho tvorbu, což ostatně můžete zhodnotit sami, když si pustíte třeba jeho poslední album Evil Genius. Aktuálně žije zcela odlišný život a tvrdí, že si ho začal užívat naplno. Snad se brzy dočkáme dalšího kvalitního alba.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí