Hip hop nosí Pradu


Linea Rossa

Písnička o tom, že hip hopová komunita miluje luxusní značky, je už docela ohraná. Dnes to ale holt platí snad ještě více než kdykoli předtím. Aktuálně se hodně mluví o italském módním domu Prada, který v Miláně vzniknul už v roce 1913. Za více než sto let od svého vzniku se značka stala synonymem pro nadstandardní kousky, které si oblíbila nejedna světová celebrita. A jako pomyslný punc luxusu tak Pradu samozřejmě dlouho nemohli ignorovat ani američtí rappeři.

Dapper Dan

Všechno to začalo už v osmdesátých a devadesátých letech minulého století, opět u našeho starého známého návrháře jménem Dapper Dan. Ten měl tehdy v Harlemu malou dílnu, ve které navrhoval exkluzivní kousky pro svou bohatou klientelu. Takové, které v buticích neseženete. Používal k tomu látky s falešnými monogramy a vzory luxusních značek.

Doba se ale změnila a drahé evropské módní domy začaly pociťovat, že urban kulturu tvoří lidé, které by mezi svými zákazníky přece jen asi chtěli. Mají totiž docela dost peněz a neváhají je investovat do často až nesmyslně předražených kousků oblečení.

Prada vždy disponovala dost svébytnými designy, které jen minimálně stavěly na logu a firemních barvách. Většinou šlo opravdu spíše o design samotný. Už během devadesátých let se jméno značky začalo objevovat v textech umělců jako Jay-ZLil Kim nebo Snoop Dogg. Zástupci značky se o hip hop ale tehdy ještě příliš nezajímali, tedy alespoň ne otevřeně.

Rap a móda

Během let se ale spousta věcí změnila. Když se dnes podíváte třeba na oficiální instagramový profil značky, můžete tam vidět všechny tři členy kapely Migos, jak si na své tour oblekli pestrobarevné modely Prada. V loňském roce značka navíc přišla s fenomenálními bowlingovými košilemi, které se nepochybně staly jedním z nejvýraznějších trendů celé sezóny. Měli je na sobě všichni od A$AP Rockyho až po Pushu T.

Značka v loňském a letošním roce obecně zažívá slušný comeback, a i přes menší skandál a nařčení z rasismu, o které se postarala drobná dekorační panenka, se jí daří. Právě aktuální designy, které více než z ikonického červeného pruhu s bílým nápisem Prada těží z inspirace devadesátými léty, jsou pro urban komunitu velkým tahounem. Je to vlastně skoro až zábavné, když si uvědomíme, že značky, do kterých se ještě před pár lety oblékali převážně evropští byznysmeni, dnes bezprostředně cílí na pouliční a streetwearové publikum.

Linea Rossa

Zvláštní kapitolou je pak Linea Rossa. Tato zvláštní kolekce hrála hlavní roli někdy na přelomu nového tisíciletí a nyní se s velkou slávou konečně vrací. A s ní i nádech vintage stylu. Vlastně se jedná o takový neotřelý luxusní streetwear, který rappeři a známé osobnosti ve svých šatnících prostě potřebují.

Aby toho nebylo málo, samotná Prada se při této příležitosti spojila třeba se známým webem High Snobiety. Vznikla tak kolekce fotografií, která zaručeně nadchne i vás a dost možná budete bojovat s pokoušením si nějaký ten kousek taky pořídit. Tohle je pro urban kulturu zkrátka a dobře to pravé ořechové.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí