Návrat legendy: Akon je zpět


Akon

Když minulý týden vypustil Akon (v tomto případě pod krycím jménem El Negreeto) svůj nový videosingl, šlo tak trochu o příslovečný blesk z čistého nebe. Po letech se vrátila obrovská legenda, zpěvák, který zhruba před deseti lety ovládal celou americkou hudební scénu.

A vlastně nejen tu. Krom jeho vlastních obrovských hitů má na kontě taky rekordní počet různých hostovaček. A aby toho nebylo málo, byl to právě on, kdo pomohl objevit další velká jména jako Lady Gaga nebo třeba T-Pain. Nový singl s Anuelem AA je tak vlastně jen pomyslnou třešničkou na dortu. Vzhledem k tomu, že dnešní čtenáři už s Akonovou historií možná nejsou obeznámeni, rozhodli jsme se přinést vám menší profil.

Začátky

Akon se narodil jako liaune Damala Badara Akon Thiam v dubnu roku 1973 do senegalské rodiny v americkém Saint Louis. V africkém Senegalu také strávil docela podstatnou část svého raného dětství. Když mu bylo sedm, rodina se opět stěhovala do Spojených států, tentokrát do New Jersey. Stěhovali se pak ještě často a mladý Akon měl během dospívání časté problémy se zákonem. Vše skončilo tím, že byl odsouzen k tříletému pobytu ve vězení. Vše zlé je ale pro něco dobré, protože právě za mřížemi začal Akon konečně soustředěně pracovat na svém hudebním talentu.

V roce 2004 se tak dostalo ven jeho první album Trouble, na kterém se objevil například globální hit Lonely. Akonova hvězda šla prudce vzhůru, ale vše vyeskalovalo až v roce 2006 deskou Konvicted, na které byl doslova jeden monstrózní hit vedle druhého. Skladby jako Smack That (featuring Eminem), I Wanna Love You (featuring Snoop Dogg) nebo Don’t Matter se staly extrémně populárními po celém světě.

Akon tehdy nemohl chybět prakticky na žádném albu nějaké velké hvězdy. Na své desky si ho pozvali lidé jako DJ Khaled50 CentRick RossWyclef Jean a nespočet dalších. Zpěvák si tak připravil skvělou půdu pro svou nadcházející desku. Ta dostala jméno Freedom a vyšla v roce 2008. Hostovala na ní jména jako Lil WayneYoung Jeezy nebo T-Pain a opět se jednalo o velmi úspěšný projekt.

Kam zmizel?

Akon následně začal plánovat vydání dalšího projektu, ten byl ale během let neustále odkládán. A venku není do dnešního dne. V roce 2012 vydal ještě dva skvělé mixtapy, ale tím to vlastně tak nějak skončilo, a to prakticky až do dnešních dnů. Aktuální singl nazvaný jednoduše Get Money, na kterém hostuje portorikánská hvězda Anuel AA, ukazuje, že je Akon stále ve skvělé formě a rozhodně má co nabídnout.

Nyní je to už oficiální. Nové Akonovo album El Negreeto by mělo vyjít už 30. srpna. Jen tedy doufáme, že už se nebudou konat žádné další odklady.

I když nyní už šestačtyřicetiletý zpěvák nebyl v posledních letech na hudební scéně příliš vidět, jiné byznysy rozhodně nezanedbával. V nedávné minulosti například spustil vlastní kryptoměnu Akoin a jeho startup se snaží přinést dostupnou elektřinu pro zanedbané africké vesnice. Ano, právě charitativní a veřejně prospěšná činnost byla pro Akona v posledních letech prioritou, a za to si rozhodně zaslouží náš velký respekt. Každopádně už se ale moc těšíme na novou desku.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí