Před 25 lety na scénu vstoupil Nas


Nas

Nasir Jones alias Nas patří mezi nejzásadnější postavy amerického hip hopu devadesátých let. A co víc. Hudební tvorbě se aktivně věnuje i dnes. Jeho debutové album Illmatic poprvé vyšlo 19. dubna 1994 a i po pětadvaceti letech je mnoha kritiky pořád označováno za jeden z nejlepších počinů v historii žánru. V čem je ale deska (která dle autorových vlastních slov inspirovala nespočet rapperů k tomu, aby si na obal alba dali svou fotografii z dětství) tak unikátní?

Legendární skladby

Už úvodní track, The Genesis, je ikonický. Název je to přitom pro úvodní skladbu opravdu příhodný, Genesis se totiž jmenuje i první kniha Bible. A najednou přichází koláž pouličních zvuků, filmových úrovků a hlasu tehdy ještě osmnáctiletého Nase. Když se ozve Nasův tehdejší parťák AZ s hláškou “Let’s count this money, ni**a,” atmosféra je definitivně nastolena.

Následujících devět skladeb patří k vrcholu lyriky a produkce, která do značné míry formovala zvuk celého východního pobřeží Spojených států. Nejvýrazněji se na tomto projektu zapsal legendární DJ Premier, který ještě dnes vzpomíná na neuvěřitelné studiové sessions s mladým rapperem.

Kontroverze

Nasovy texty tehdy byly plné života na ulici, nelegálních transakcí a manipulace se zbraněmi. To mu o více než deset let později vyčítal třeba i 50 Cent s tvrzením, že Nas ve skutečnosti nikdy nedržel v ruce pistoli. Jak to bylo doopravdy, ví jen sám rapper, ale pravdou zůstává, že i jeho debutová deska postavila základy newyorskému pouličnímu stylu.

Během let se Nas nestal příliš kontroverzní osobností a na rapové scéně ho až na drobné výjimky vždy respektovali. Jasně, byly tady spory třeba i se samotným velikánem Jay-Zem, to už je dnes ale všechno minulostí.

Kariéra

Od debutového počinu Illmatic Nas vydal ještě pěknou řádku desek, celkem jich bylo dvanáct. Velkou pozornost na sebe rapper strhnul třeba v roce 2006, kdy svou tehdejší desku jednoduše pojmenoval Hip Hop Is Dead. Rozpoutal tím tehdy nekonečné diskuse.

(Bylo by docela zajímavé sledovat, co by tehdejší odpůrci jeho tvrzení říkali, kdyby viděli dnešní hudební scénu. Bez předsudků, jen tak jako malý experiment.)

Hned další Nasova deska dostala název Ni**er, tak to tedy rapper a jeho management alespoň původně plánovali. Samozřejmě to neprošlo a deska v roce 2008 vyšla prostě bez názvu.

Zatím posledním zářezem v Nasově diskografii je deska Nasir, kterou vydal loni v červnu a na níž všechny produkce obstaral nechvalně proslulý Kanye West. Podle všech informací Nas nyní pracuje na dalším albu, zatím ale neznáme jeho název ani datum vydání.

Byznysman

Jak už se na amerického rappera tak nějak sluší a patří, Nas se krom hudby věnuje i dalším činnostem. Zahrál si v několika filmech, z nichž nejznámější je asi gangsterka Belly z roku 1998. Jinak jste ho mohli vidět třeba i v televizní policejní sérii Havaj 5-0.

Také je velmi schopným investorem. Jako jeden z prvních investoval například do technologické společnosti PillPack, kterou následně koupil internetový gigant Amazon a rapper tak možná jednorázově inkasoval i stovky milionů amerických dolarů.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


realizace MIDEO realizace MIDEO