Milujete filmy a fotky Stanleyho Kubricka? Najdete je v Design Museu

Kdo by neznal puntičkářského geniálního režiséra Stanleyho Kubricka, který s neuvěřitelnou přesností a věrohodností přenesl na filmové plátno díla uznávaných spisovatelů, jako byl Stephen King nebo Vladimir Nabokov. Přesto, že za celou svou kariéru získal pouze jediného Oscara, jeho filmy se vryly pod kůži několika generacím. Jestli mezi jeho skalní fanoušky patříte i vy, pak si určitě naplánujte výlet do Londýna na jeho unikátní výstavu s názvem Stanley Kubrick: The Exhibition.

K vidění jsou jedinečné kousky

Výstava v Design Museu v Kensingtonu, která potrvá až do 15. září, je doslova vstupenkou do režisérova filmového archivu. Diskrétní prostor je věnován téměř všem jeho klíčovým filmům a je plný originálních rekvizit, plakátů, kostýmů, a dokonce i storyboardů.

Vystaveno je tu přes 700 objektů. Na výstavě můžete vidět mimo jiné i dopis od Audrey Hepburn, ve kterém odmítá roli Josephiny ve filmu o Napoleonovi, který se nakonec nenatočil, ale také režisérovu židli a řadu knih, které Kubrick používal jako předlohy svých jedinečných filmů. Výstava nabízí ale mnohem víc. Vidět na ní můžete i výstroj Laurence Oliviera, ve které natáčel film Spartakus nebo model bludiště z filmu Osvícení.

Jako byste byli u toho

Podívaná je to skutečně ohromující a věřte, že se nebudete stačit divit nejen tomu, kolik toho Kubrick dokázal, ale zejména oceníte detailní zpracování kurátora výstavy, který si dal s jejím rozvržením opravdu záležet. Jednotlivá díla související s filmy Stanleyho Kubricka nejsou uspořádána chronologicky, jak byste jistě čekali, ale najdete je ve volném tematickém seskupení. Vedle sebe tak můžete vidět například Lolitu a Mechanický pomeranč, které jsou k sobě připojeny jako dva magnety, a největším trhákem je pak film 2001: Vesmírná odysea.

Budete taky nadšeni z nadčasové spolupráce Kubricka s grafickým designérem Saulem Bassem, kostýmním výtvarníkem Hardym Amiesem i scénografem Kenem Adamem. Každý z těchto géniů si zaslouží vaši pozornost, stejně tak jako zakomponování brutalistické architektury z Mechanického pomeranče. Zjistíte, jak velkou roli hrál v životě Kubricka právě Londýn. Přesto, že výstava putuje po celém světě již patnáct let, v Londýně působí jako režisérův návrat domů.

Výstavní prostory Design Musea jsou pro návštěvníky otevřeny každý den od 10 do 18 hodin a cena jedné vstupenky je 16 liber. Muzeum najdete na adrese 224-238 High Street, Kensington, W8 6AG, Londýn. Před návštěvou si pro jistotu udělejte online rezervaci, abyste se na ni pohodlně dostali. Expozice bude v muzeu k vidění až do 15. září letošního roku.

Kdo byl Stanley Kubrick?

Stanley Kubrick se narodil 26. července 1928 v Bronxu a byl nejen významným filmovým režisérem, kameramanem, fotografem, filmovým producentem, scénáristou, střihačem a výkonným producentem, ale také vizionářem. Mezi jeho významná díla patří například krátké dokumentární snímky o životě boxerů s názvem Day of the Fight. Jeho prvním celovečerním filmem byl Fear and Desire o fiktivní válce ve fiktivním světě. Podle stejnojmenného románu Lolita spisovatele Vladimira Nabokova zfilmoval příběh o lásce profesora ke čtrnáctileté nymfomance. Jeho posledním filmem byl psychologický snímek Spalující touha (Eyes Wide Shut), kde si zahráli tehdejší manželé Tom Cruise a Nicole Kidman. Mezi jeho nejznámější a nejvíce oceňovaný film patří horor Osvícení s Jackem Nicholsonem v hlavní roli šíleného spisovatele.

Stanley Kubrick zemřel ve spánku na infarkt 7. března 1999. Jeho dílo je ceněné i dnes. Patří mezi kultovní režiséry, jejichž filmy byste měli stoprocentně znát.

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


realizace MIDEO realizace MIDEO