Laky Royal: Kdybych věděl, co podnikání obnáší, tak do toho asi nejdu


Lukáš Valčuha

Úspěch s sebou přináší často velkou životní zkoušku. A zvlášť pro ty, kteří neměli nic a najednou se jim začne dařit. Někdo to ustojí a někomu z toho hrábne, jako třeba Lukášovi Valčuhovi. Ale nevzdal to a díky svému nevlastnímu tátovi, rodině a přátelům se mu během dvou let podařilo nejen postavit se na vlastní nohy, ale dokonce otevřít tři luxusní salony, kde se stará o kštice a vousy obyčejných kluků i celebrit. Více se dočtete v našem rozhovoru.

Lukáši, patříš mezi špičku mezi českými a slovenskými barbery. Máš tři salony, ale cesta k nim nebyla jednoduchá. Co bylo tvým hnacím motorem pustit se do podnikání a rozjet takovou síť barber shopů i přes prvotní patálie?

Hnacím motorem a největší motivací pro mě byli lidé kolem mě, kteří měli všechno a já nic. Ale já jsem pořád na začátku, věřím, že všechno teprve přijde. Kdybych věděl, co podnikání obnáší, tak do toho asi nejdu. Je to fakt starost, bolí mě z toho hlava, ale určitě přináší jako každá dřina své ovoce a já věřím, že to s mým týmem společně dokážeme.

Myslíš si, že bys byl dneska tam, kde jsi, kdybys nežil v dětském domově a nežil tak, jak jsi žil a sám ses připravil o svůj první barber?

Strašně děkuji za to, že jsem si tím prošel, protože nevěřím tomu, že kdybych žil normálním životem, a to i díky romskému původu, že bych vůbec dodělal školu a řidičák a měl tak slušné vychování. Jsem strašně šťastný za to, že se o mě tety Boženka a Zuzka tak hezky staraly. I když na mě někdy byly zlé, tak dnes už vím, že jsem to fakt potřeboval. Dětský domov mě ale vůbec nepřipravil na ten život potom. Když jsem odcházel, dostal jsem nějaké peníze, ale to bylo všechno. I když jsem nebyl líný, dělal jsem práci, která mě nebavila. A za to, kde jsem dnes, vděčím samozřejmě i svému prvnímu nezvládnutí úspěchu, kdy jsem z ničeho měl najednou hodně a úplně mi hráblo, hrál jsem bedny a o spoustu peněz přišel.

Kdo ti byl největší oporou a pomohl ti se sebrat a zkusit to znovu?

Byl to můj anděl strážný Fanda, což je můj nevlastní otec, který se o mě začal starat, když jsem byl v totálních sra*kách, jeho rodina, moji přátelé a můj tým.

Čím jsou tvé barber shopy tak jedinečné, že do nich chodí i řada známých osobností?

Když jsem v barberu, tak je to jedna velká show, během které se smějete. Pak je to určitě také kvalitou střihu, ale hlavně je to o nás, o rodinné a přátelské atmosféře. Myslím si, že je to také i mou upřímností a radami, které dávám lidem. Moje barber shopy vypadají jako obýváky, sedíte v pohodlí, máte skvělý servis. I když přijde kluk s pětistovkou, tak ten luxus dostane. Nedělám žádné výjimky. Stejný zážitek si odnese obyčejný kluk i VIP klient. Ano, chodí k nám známé osobnosti, ale není to o tom, že bych je sám zval, to jsem nikdy nedělal a dělat nebudu. Je lepší, když si mě najdou sami. Tak si mě našel například  Rytmus nebo Jaromír Jágr. Chodí za mnou proto, že jsem úžasný kluk, exotický a krásný, hehe. Ale to je zásluha celého našeho týmu, bez kterého bych to nezvládl.

Jak se stíháš věnovat třem salonům najednou? Zastáváš všechnu manažerskou práci ty nebo máš někoho, kdo ti pomáhá?

Mám manažery, protože sám moc nerozumím administrativě, jsem profík na střihání a starám se o chod holičů, ale nejsem na to sám. Nemám stereotyp, takže jsem na jednu stranu rád, že jsem týden tam, týden tam a týden tam. Dělám to ale podle sebe, vždy musím být dobře naladěný.

Stříháš ještě nebo se spíš věnuješ značce jako takové a zaučuješ své kadeřníky?

Každý den stříhám od rána do večera, protože musím udržovat kvalitu služeb, neustále učit své holiče. Makám a určitě ještě budu makat, a to aspoň do čtyřiceti, a když to v tomhle tempu vydržím, tak doufám, že pak budu moci jít do důchodu.

Dalo by se nějak popsat, jaký je aktuální trend ve střihu vlasů/vousů?

Je to dost o tom, s čím přijde Ronaldo. Teď hodil styl á la odpadkový koš, takže začínají lidé chodit už jen pro odpadkový koš. Je to strašně moc o celebritách světového formátu, které přijdou s něčím novým a pak to chce samozřejmě každý. My jsme tu od toho, abychom to dali. Ale nemám rád styl 70. a 80. let, my jedeme Ameriku.

Jak vnímáš péči mužů o svůj zevnějšek? Starají se o sebe víc než před lety? Přece jen těch barberů v ČR dost přibývá…

Je super, že do barberů chodí více chlapů, jsem rád za každého stylového chlapa, který ho navštěvuje, nemusí to být nutně můj salon, ale každý si najde tu cestu ke svému barberovi. Každý je jiný, a každý si musí najít to svoje, aby byl spokojený. Jsem moc rád, že jsou tady další holičství, povětšinou ale nejsou moc kvalitní, a to mě motivuje být na špičce, jak se o mně říká. Myslím, že jak začne EET, tak půlka z nich zavře a pak se uvidí, jak to bude. My jsme ale připraveni a já se těším na barber game.

Dnes máš již tři pobočky. V Praze, Bratislavě a Ostravě. To je velký úspěch. Plánuješ do budoucna barber shopy i v dalších městech?

Je to skvělý pocit a velký úspěch pro kluka z děcáku. Já už se na to nechci moc vymlouvat nebo odvolávat a hrát na city, ale pro mě je to fakt totální úspěch, když jsem byl ještě před dvěma lety totálně na dně. Pro mě za mě, mně zatím stačí určitě tohle, protože s tím mám opravdu dost práce, aby vše fungovalo, a nebaví mě ani nic plánovat, co přijde, to přijde.

Jaké jsou tvoje další cíle?

Chci všechno. Chci rodinu, báječnou ženu, která si mě bude vážit. To jsou moje cíle, chci žít, chci umřít jako starý a chci tady po sobě něco zanechat. Být zdravý a šťastný, a to přeji všem kolem mě.

Chystáš se napsat knížku?

Knihu bych rád, moc, už jsem dostal i nějaké nabídky, ale ještě si myslím, že je na to čas, že jsem ještě nic velkého nedokázal. Až budu mít vlastní barák a mít nějaká čísla a další příběhy, tak pak na to téma může přijít řeč. Ale myslím si, že lidi motivuji, ať už jsou to mladí lidé nebo moji holiči. Rád rozdávám radost.

Původně jsi chtěl být kuchařem, jestli se nepletu? Vaříš doma nebo jsi na to zanevřel?

Ano, to jsem chtěl. Teta Boženka mi ale řekla, že jsem stylový kluk, už od třinácti jsem si barvil hlavu, tak že mám zkusit kadeřníka. A tak jsem tady. Ale pořád moc rád vařím, zrovna teď jdu dělat lečo, které moc miluji, a určitě když budu mít dům s venkovní zahradou, tak vás rád pozvu a zažijete porno na talíři!






architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli