Jižní Tyrolsko: Advent, trhy, závody. Kam vyrazíte?


Jižní Tyrolsko

Jestli přemýšlíte, kam podniknout zimní výlet, doporučujeme Jižní Tyrolsko. Co tam najdete?

Magická aura vánočních tržišť

Kouzlo vánoc a jeho magická aura se rozzáří také ve velkých jihotyrolských městech. Vánoční trhy otvírají své brány už poslední listopadový víkend v Bressanone/Brixenu, Bolzanu/Bozen, Meranu/Meran, Vipiteno/Sterzingu či Brunico/Brunecku. Nabízejí stánky s vánočním zbožím i dobrotami, koncerty i bruslařské plochy.

Povětšinou vytrvají až do konce prvního lednového týdne. Ale upřímně, v ty poslední dny před návratem do práce vám zbude leda chuť na poslední pořádnou dávku svařeného vína… Vydejte se trhy do Jižního Tyrolska raději v čas předvánoční.

Klosn aneb Oslíci se zvonci ve Stelviu

Adventní tradici, zahalenou tajemstvím a pocházející ještě z časů před Kristem, vzývají ve Stelvio/Stilfs, staré vsi nad údolím Venosta. Svátek svatého Mikuláše připadá na pátek 6. prosince. Hned následující sobotu se tři skupinky chlapců do dvaceti let shromáždí ve starých krojích a na hrudi nesou velké kravské zvonce, napodobují osly, dělají co nejvíc hluku a válejí se po zemi. Takto se snaží zahnat démony.

Jejich průvod vede osel s největším zvoncem, teprve za ním kráčí Mikuláš s čertem a další oslíci. Obcházejí ulice a obdarovávají obyvatele za krátkou modlitbičku.

Kam na lyže? Lanovky už jezdí

Zima na horách převzala vládu už dávno, byť kalendář jí dá za pravdu až v den zimního slunovratu 21. prosince, kdy se začnou prodlužovat dny. Natěšené lyžařské areály v Jižním Tyrolsku otvírají postupně už od listopadu. Jako první pustil lačné lyžníky na čerstvý manšestr ledovcový resort Val Senales/Schnalstal už 1. listopadu, jako poslední tak plánuje učinit Monte Vigilio/Vigiljoch až na svátky 25. prosince.

Hledání krále a dárky na sjezdovkách

Vánoční dárky nejlepším alpským lyžařům světa se budou dávat v Jižním Tyrolsku. Muže, kteří hledají nástupce dominátora Hirschera, čeká „ladinský” dvojboj – super-G a sjezd na vyhlášených velbloudích hrbech sjezdovky Saslong ve Val Gardeně (20. a 21. prosince), poté obří slalom a paralelní slalom na nové trati Gran Risa v nedaleké Alta Badii (22. a 23. prosince).

Ochutnejte Törggelen

Není to dolomitský troll, ani možná originální koláč, jak by se na první poslech zvukomalebného slova mohlo zdát. Törggelen je jihotyrolská tradice času ochutnávky mladých vín, na níž se místní farmáři pečlivě chystají i těší už od podzima a na různých místech ji pořádají až do adventu.

Nejprve se ale musí vyrazit na vycházku do přírody, po ní v selských usedlostech – stuben přece jen lépe chutná. Nejen víno, ale před ním, anebo po něm, jak je libo, i knedlíčky, slané maso, domácí klobásky i kyselé zelí. A na závěr přijdou pečené kaštany a sladké marmeládou nebo borůvkami plněné krapfen (nejblíž mají asi k vdolkům) jako desert. Mňam!


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí