Hudebníci z Jižní Afriky, které byste měli znát


AKA

Jižní Afrika je domovem mnoha exotických míst a často dokonce i přírody, která ještě nepoznala lidskou ruku. Na druhou stranu je tady ale také rozsáhlá civilizace s jedinečnými kulturními vlivy a dnes, když (téměř) všichni žijeme v silně globalizované společnosti, máme jedinečnou šanci nahlédnout do míst, kam by se nám to dříve jen tak nepovedlo.

Jinak to není ani s místní muzikou. V Jižní Africe žije nespočet talentovaných interpretů, kteří si v ničem nezadají se světovou špičkou. Pojďme se podívat na pár jmen, která jste doteď dost možná nezaregistrovali.

Sjava

Tenhle zpěvák má před sebou nepochybně velkou budoucnost. V loňském roce se podílel na soundtracku k filmu Black Panther a i vedle ostřílených amerických velikánů, jako jsou Kendrick Lamar nebo ScHoolboy Q, velmi slušně zaválel. Sjava se v roce 2018 opravdu neflákal. Spolu s dalšími lokálními muzikanty založil label a hnutí ATM (African Trap Movement) a už se jim podařilo upsat i některé zdejší hvězdy, jako je Rank nebo J-Smash. Interpretův zvuk je navíc opravdu světový. Sice nepředpokládáme, že by mnoho z vás vládlo zuluským jazykem, i bez znalosti textů má ale rozhodně co nabídnout. Zkuste si poslechnout jeho loňské album Umqhele. Možná budete překvapeni.

uSanele

Trap zažívá na jihoafrické hudební scéně zlatý věk. A tenhle rapper si to moc dobře uvědomuje. Jeho nové EP jménem Gangular chytře propojuje americký zvuk s africkými vlivy a právě uSanele má podle našeho názoru docela slušnou šanci prosadit se na světové rapové mapě. Na scéně je už docela dlouho, ale po letech se zdá, že konečně našel zvuk, který mu osobně sedí nejvíce. Trochu nás jen mrzí, že na tomhle EPčku má na každém tracku alespoň jednoho hosta a my si ho nyní skoro nedovedeme představit jako sólistu. Na druhou stranu je to alespoň opravdu pestrý poslech.

AKA

Tento rapper je krom hudby dost aktivní i v módním průmyslu. V Jižní Africe navíc platí za celebritu už po více než deset let. Loni se mu povedlo vydat skvělé album v angličtině s názvem Touch My Blood, který je podle fanoušků jeho dosud nejlepším počinem. Jeho muzika si bere to nejlepší ze světového standardu a AKA by se dal označit za živoucí ukázku toho, že světový zvuk lze dnes dělat opravdu kdekoli.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí