HHK 2019: Servírujeme další účastníky legendárního festivalu


HHK

Co nás letos čeká na Hip Hop Kempu, který se koná 15. až 17. srpna ve Festivalparku v Hradci Králové? Koukněte se na nově zveřejněná jména.

 

YBN Nahmir

Zlobivý kluk, těsně nemileniál z Alabamy. Asi jeden z mála, koho nevyhodili ze školy za lumpárnu, ale museli ho vyndat, protože jeho sláva byla prostě moc. Stačilo v září 2017 vydat první singl Rubbin Off The Paint a bylo vymalováno.

YBN Nahmir začal jako online hráč a právě po fórech podobně ponořených týpků začal své první rapy šířit. Jeho kariéra se ve virtuálu narodila, školu dodělává online… Virtuální čísla jsou pro něj ta nejvíc real a ta jediná, který se počítají. Nebo má prodávat vinyly ve sklepě, aby se to počítalo? Zakladatel party Young Boss N*ggas má za dva roky dva zářezy za dva platinový singly a flexí si úplně do klidu ve své vlastní virtuální realitě.

Yugen Blakrok

Tak schválně. Když máme tu rovnoprávnost, kolik dokážete vyjmenovat “rapperů v sukních”? Kolik z nich opravdu ceníte a posloucháte? A kolik z nich to hraje výš než nejníž? Kolik z nich umí nabídnout víc, než jen pudy? Kolik z nich svoji muziku popisuje jako “sci-fi zvuky, tvrdé bubny a meditativní melodie”? Jak často najdete při pročítání tracklistů názvy jako Monatomic Mushroom nebo Mars Attacks a nejdete podobně ujeté hosty jako Kool Keith? Máte jedinou šanci. Yugen Blakrok.

Temný drahokam z JAR už na Hip Hop Kempu jednou zazářil před třemi lety. Podmanivost a naléhavost jejího suchého hlasu. Neskutečně živá obrazotvornost slov, co malují abstraktní obrazy, když zavřete oči a otevřete uši. Jedinečnost… Nic z toho nejen že nezmizelo, ale jen se dále vycizelovalo.

A i když je muzika Yugen Blakrok možná undeground, nejsme zdaleka jediní, kdo se nechal uhranout. Cení ji od Chuck Dho po Sage Francise, a tak není divu, že její talent není žádné tajemství a že přišla pecka Morbid Abakus v rámci rozjeté platformy Colors Show nebo že její skladbu Opps s Vince Staplesem najdete na soundtracku k filmu Black Panther a na Spotify má přes 50 mega.

Mix Master Mike

Jistě znáte mistra 2 gramofonů a 3 M. Mix Master Mike je DJ kapely Beastie Boys. Mix Master Mike je sedm let čestným členem Rock N Rollové síně slávy. Objel svět nejen s Beasties, ale i se Cypress Hill nebo Metallicou na jejím stadionovém tour, hrál na zahájení Olympiády ve Vancouveru nebo na mejdanu Baracka Obamy v Bílém Domě.

Mix Master Mike má doma Grammy a 3 páry zlatých gramců za 3 světové DMC tituly v řadě. Podle USA Today je “nejlepší DJ na světě”… Ne, opravdu není nikdo, kdo by to dělal jako Mix Master Mike. Koukněte na video k 3 MCs And 1 DJ a další slova nebudou potřeba.

Hocus Pocus

Nálady a trendy se určitě mění, ale kvalita je vždy nadčasová. Jednou se člověk zastihne ve víru tribálního tance hipísárny, jindy jede electric boogie striktní, strohé, přísně elektronické produkce. Jestli se to ale někomu daří držet v rovnováze, dělat dostatečně rap, aby to mluvilo z duše věčně zamračeným týpkům, a dělat ho dost organicky a živě, aby u toho rozkvetl příznivec kumštýřského muzicírování, jsou to Hocus Pocus.

Francouzská parta okolo hudebního génia a vpravdě renesančního muže jménem 20Syl se před pár lety bohužel poroučela do hudebního důchodu, ale… Po letech proseb a naléhání letos konečně přišla dobrá zpráva – kapela se rozhodla jednorázově vrátit a odehrát několik vybraných festivalů. A to nejlepší? Hocus Pocus zahrajou na letošním Hip Hop Kempu, protože vzájemné pouto je dost silné. Další šance už asi nebude, chybět byste tedy neměli ani vy!

Token

Co to je zač tenhle Token? Odkud je? Boston? Další teenager s názorem, nabitý emocemi k prasknutí? Zlaté dítě rapu? Kolikáté už? YouTube rapper! Depky, nějaká ufňukaná emo plačka? Rapuje rychle, snaží se být jako Em?

Hele, pravda je tam někde mezi tím. Už mu není 17. O nějaké 3 roky později to není “nový zázrak”, ale vedle videí na YouTube má hlavně venku dvě desky. Taky má celkem zajímavý seznam lidí na faturinku, z nichž větší půlka volala jemu a ne naopak.

Svoje naštvané rýmy plive s vražednou kadencí. Hlášky o pózách a umělotině se mu nevyhnou jako nikomu. Jestli ale měl na začátku pocit jak Alois Jirásek, že je proti všem, dostal celkem bleskově pár milionů fans na svoji stranu. Hotovo určitě nemá a na vrcholu se necítí, ale když dokázal porazit “geny” k cukrovce odsouzeného tlusťocha, diagnózu, že nikdy nebude schopen skládat slova do vět, natož nějakým delším rozumět, co jsou proti tomu nějaké pochyby haterů?

EarthGang

Dneska je každý indigové dítě. Plavec proti proudu. Plavec v ještě silnějším proudu těch protiproudařů. Děsný originál. Replika kopie špatného originálu. Tahle dvojka Johnny Venus a Doctur Dot je problém. I když nic takového nikomu necpou, oni opravdu jiní jsou. Fakt. Jsou z Atlanty. Nezní, “jako by byli z Atlanty”, a nevadí jim to. Žádné gumy z rohu, seznámili se ve škole, oba mají titul, nestydí se za to, ale nejsou tu, aby poučovali nebo kázali. Jejich projekty jsou promáklejší než pár skladeb naházených k sobě bez ladu a skladu…

Jak na ně napasovat stereotypy, představy, asociace a normy? Nijak. A to je skvělé. Když mluví o tom, že nejsou “vocaď”, zní jak návštěva z jiné dimenze. Týpci z party Spillage Village (J.I.D, Hollywood JB, JordxnBryant, 6LACK a Marian Mereba), co hrdě nosí dres J. Coleova Dreamville Records, se spokojí s mnohem míň (nebo víc?). Bude jim stačit, když se osvobodíte tím, že budete sami sebou.

Volnomyšlenkářská teorie, esotericky mlhavá, jako byste si dali páva z vonné tyčinky, co? OK, přidejte velmi silné releasy od mixtapeů, přes dvě alba: Shallow Graves For Toys, Strays With Rabies, EPčka The Better Party, Torba až po trilogii Rags, Robots, Royalty a budete se těšit na LP Mirrorland.

Ohlédnutí

Než se dočkáte dalšího ročníku Hip Hop Kempu, můžete si připomenout ten loňský následujícím videem. Samozřejmě jsme na něm nechyběli a natočili jsme tam vědomostní anketu s účastníky:


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


realizace MIDEO realizace MIDEO