Drogy, rap a smrt: Na koho vzpomínáme?


7. září 2018 nás navždy opustil geniální rapper Mac Miller. Jeho smrt byla pro všechny absolutním šokem. Nyní v tomto případu došlo k zajímavému zvratu; byl obviněn dealer, který mu údajně prodal drogy, jimiž se oblíbený interpret předávkoval. Případ je sice stále předmětem probíhajícího vyšetřování, fakta ale vypadají následovně: soudní zpráva udává, že rapper zemřel kvůli smrtelné kombinaci kokainu a fentanylu a v jeho krevním oběhu nechyběl ani alkohol.

Policie dopadla Macova dealera

Zadržený Cameron James Pettit byl obviněn za distribuci nepravých pilulek oxykodonu. Ty slouží ke ztlumení bolesti a kdyby rapper užil je, s velkou pravděpodobností by stále žil. Pettitův produkt nicméně obsahoval právě o něco zákeřnější fentanyl.

Na dealerovo zadržení již reagoval dokonce i otec zesnulého rappera Mark McCormick. Ve stručnosti jen sdělil, že Macova rodina snad konečně nalezla alespoň trochu útěchy a klidu, čehož se jim od synovy smrti nedostávalo. Trefnou poznámku si neodpustil ani na sociální síti Twitter:

Konečně dopadli toho z****ysyna.

Lil Peep a ti další

Nejen ve světě hip hopu je bohužel předávkování stále častějším pojmem. V roce 2017 jsme přišli o vycházející rapovou hvězdu Lil Peepa. Příčinou jeho smrti byla konzumace šesti tabletek Xanaxu, které byly rovněž bez jeho vědomí zředěny fentanylem.

V roce 2013 na předávkování ilegální drogou zemřel také rapper Chris “Mac Daddy” Kelly, který byl polovinou populárního dua Kris Kross, které se proslavilo během devadesátých let. A tím seznam nekončí.

Nebezpečný lean

Samostatnou kapitolou je potom užívání kodeinu, který v rapové kultuře známe třeba také pod názvem lean. Jeho popíjení se nejvíce proslavilo v americkém Houstonu (a Texasu obecně), odtud ale fenomén proniknul snad do všech koutů Spojených států. Pití kodeinu je přitom opravdu velmi nevyzpytatelné; ne nadarmo se leanu někdy přezdívá také tekutý heroin.

DJ Screw, který byl legendární postavou texaské scény a fialový drink velmi popularizoval, zemřel na předávkování koktejlem z kodeinu, promethazinu a alkoholu 16. listopadu roku 2000. Právě on patřil mezi první pionýry zpomalené a nasekané muziky chopped & screwed, která ovlivnila i dnešní generaci umělců, jako jsou Travis Scott nebo například A$AP Rocky.

Kodeinový nápoj s největší pravděpodobností přispěl i ke smrti dalších legend Houstonu. Big Moe nás opustil v roce 2007 a v témže roce umřel i legendární rapper a producent Pimp C. Na seznamu jmen se dále objevuje například Fredo Santana, který nás opustil v roce 2018.

Jak moc je hip hop závislý?

Drogy jsou (nejen) v dnešním hip hopu jedním z vůbec nejčastějších témat, ať se nám to líbí, nebo ne. Mnoho umělců je rovněž osočováno, že své užívání narkotik jen předstírají ve svých textech a dávají tak velmi špatný příklad posluchačům. Za všechny jmenujme třeba atlantského Futura.

Tento měsíc vyšla dlouho očekávaná kniha Hurricanes, která je vlastním životopisem populárního floridského rappera Ricka Rosse. Ten v ní poměrně otevřeně přiznává, že v minulosti trpěl silnou závislostí na drogách, a právě ony byly hlavní příčinou jeho minulých infarktů a záchvatů.

Drogy jsou v dnešní společnosti velkým problémem. Všichni bychom si měli uvědomit, že pokud o nich slyšíme například v populárních písničkách, rozhodně bychom to měli brát s rezervou a nesnažit se nikoho napodobit!


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí