Třetina mileniálů v USA pochybuje, že je Země kulatá


Země

Ještě koncem patnáctého století panoval názor, že Země je placatá a na jejím okraji voda padá do obrovských jeskyní nebo je ohraničena plotem. Za názor, že je Země kulatá, se upalovalo. Kulatost naší planety definitivně potvrdila až výprava portugalského mořeplavce ve španělských službách Fernaa de Magalhaese, která jako první před pěti sty lety obeplula Zemi.

I v dnešní době se ale najdou lidé, kteří placatosti Země věří. V padesátých letech minulého století vznikla Společnost ploché Země, jejíž členi tvrdili, že Země je velká placka, kolem níž obíhají malé koule – Slunce s Měsícem (vzdálené asi šest tisíc kilometrů). V roce 1997 společnost zanikla, ale o sedm let později se objevila na internetu jako diskusní fórum a namísto bulletinu pro 3 500 členů má dnes jejich webová stránka 300 tisíc unikátních přístupů denně, uvádí web Flowee.cz.

Konspirace vítězí nad školou

Ve stejné době vznikly sociální sítě Facebook a YouTube, na kterých se to, jak známo, jen hemží konspiračními teoriemi o všem možném, té o placatosti Země nevyjímaje. Videa Společnosti ploché Země viděly už miliony lidí a třetina amerických mileniálů si podle loňského průzkumu YouGov není jistá, že Země je kulatá. Konspirační teorie tak válcují to, co se lidi učí ve škole.

A co vy? Věříte v kulatost Země?


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli