Poklopy od kanálů, které budete obdivovat aneb umění japonských mistrů


Umění většinou najdete v muzeích a galeriích, ale může se stát, že na něj narazíte i na místech, kde byste to nečekali. To platí hlavně o Japonsku. Nádherná umělecká díla totiž zdobí něco, čemu se u nás řada lidí nejraději vyhýbá, ať už kvůli různým pověrám, nebo na silnici v autě. Japonci mají zvláštní posedlost, a to zdobit poklopy kanálů. A díky jednomu nadšenému fotografovi si můžete tyto nádherné kresby prohlédnout i vy.

Kdo a proč se jejich focením zabývá?

Fotograf Šodži Morimoto strávil posledních dvacet let dokumentováním více než dvou tisíc kanálů po celém Japonsku. A jak ho to vůbec napadlo?

Když před lety tlačil v kočárku svou dceru v jejich rodném městě Izumi ve středním Japonsku, všiml si, že nepřejel jen obyčejný kanál, ale doslova obraz. Nikdy předtím si toho nevšiml, a tak se začal zajímat o to, jestli je tento kanál jediným nebo zda existují takto pomalované i některé další. Zjistil, že je takovými malbami pokrytá řada kanálů po celé zemi a že všechny motivy k něčemu odkazují, a tak se rozhodl, že se je na svých cestách bude snažit vyhledávat a fotografovat.

Kdo přišel s nápadem po deklech kanálů kreslit?

Za dvě desetiletí, co se fotografováním takovýchto kanálů baví, jich nafotil více než dva tisíce. „Chtěl jsem ukázat světu, jakou kulturu v Japonsku máme,“ říká umělec.

První takto pomalované poklopy se objevily v 70. letech minulého století, kdy jednoho vysoce postaveného muže, který tehdy úřadoval na ministerstvu výstavby, napadlo, že by si mohly obce navrhnout své vlastní kanály za účelem zpříjemnit daňovým poplatníkům fakt, že se za vybrané daně vystaví nákladná kanalizace. A samozřejmě by takový nápad mohl přilákat i nové turisty.

První kanál byl namalován v Okinawě a následně tento nápad začaly přejímat místní samosprávy. V roce 1986 byla vytvořena takzvaná Manhole Cover Design Board za účelem výběru konceptu, dle kterého by byly pomalovány další litinové desky, které by měly zkrášlit veřejná prostranství. Vybíralo se z tisíce příspěvků.

Které motivy má Morimoto nejraději?

Dnes jsou nejvíce v oblibě anime a manga postavičky, ale fotograf Morimoto preferuje spíše návrhy přátelsky vyhlížejících dinosaurů, které najdete ve městě Katsuyama nebo parní lokomotivu Gotemba City s horou Fuji v pozadí. Přestože jich Morimoto vyfotografoval už tolik a téměř všechny nahrál na Flickr, kde se na ně můžete podívat kromě fotogalerie i vy, si prý přesně pamatuje na každou fotografii, kterou fotil, a na zážitek, který má s místem, kde se daný kanál nacházel, spojený.

V celém Japonsku dnes prý existuje téměř šest tisíc takto ztvárněných poklopů z celkového množství asi patnácti milionů, a to v téměř dvou tisících obcí. Mezi další oblíbené motivy patří stromy, krajinky, květinové vzory, ptactvo a různé symboly, které charakterizují dané místo, ve kterém se poklopy nachází nebo takové, které odkazují k japonské historii.

Jejich výroba ale není vůbec levnou záležitostí, motivy se totiž malují ručně. A čas od času se stane, že jdou některé do prodeje. To je pak doslova boj!


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí