Zveme vás na Street art festival, který bude opět hýřit barvami


Olomouc

Ve dnech 9.-12. září se v Olomouci koná již dvanáctý ročník Street art festivalu, což je umělecko-kulturní projekt, který oslavuje pouliční umění měst. Z graffiti jamu určeného převážně komunitě umělců a writerů se zrodila několikadenní přehlídka toho nejlepšího, co v dnešní době street art představuje.

Dostupné všem

Živé umění v ulicích, hudba, výstavy, umělecké rozhovory a dokumentární filmy – festival je důležitým shromážděním české i světové umělecké komunity.

Ta nejlepší díla vznikla v srdci Olomouce, kde se minulost střetává se současností a kde galerie nahradil veřejný prostor snadno dostupný všem! Podívejte se na video z minulého ročníku:

Nenechá vás bez názoru

Street art festival je nekomerční projekt a dává umělcům naprostou svobodu v jejich práci. Street art se vám může líbit nebo ne, ale zaručeně vás nenechá bez názoru.

Oslovuje veřejnost skrze společenská témata a nutí k zamyšlení. Ať už je to král se selfie tyčí v centru města, Batman v areálu nemocnice nebo T.G. Masaryk v Bezručových sadech.

Svoboda

Letošní ročník Street art festivalu oslavuje svobodu. Podtitul ročníku má název Freedom in heart. Pořadatelé tak chtějí po třiceti letech vzdát poctu těm, kteří za svobodu bojovali. Tento ročník se bude konat na vysokoškolské koleji Generála Svobody a koleji J. L. Fishera v Olomouci, kde vzniknou hlavní muralové malby.
Na svědomí je budou mít umělci Koctel Kahoolawe ze Španělska a Wasp Elder z Velké Británie. Ti budou na zhruba 17 metrů vysoké budovy malovat po celou dobu festivalu. Uprostřed týdne taky bude fungovat chill out zóna Zaparkuj u muralu s DJi, street foodem a workshopy.

Podrobný program

Sany – Přednáška Political graffiti since 89 | 9. 9. od 17:30 v Kino Metropol Cinema, zahájení festivalu, videoprojekce
Marek Piano – Graffiti Showcase BMW | 2.–11. 9. v Galerii Moritz
☛ Koncert Ty Nikdy Label ft. Idea | 10. 9. od 18:00 v Zbrojnici UP
☛ Tagtool videoprojekce Pauser ft. T762 | 10. 9. od 20:00 v Coffee Library Zbrojnice
☛ Zaparkuj u muralu – DJové, street food, workshopy | 11. 9. celý den
☛ Vernisáž k výstavě Opendminz360 – Based on the true story | 12. 9. od 17:30 v Long Story Short Hostel

Účinkující umělci

  • Marek Nenutil/Openmind360. Openmindz360 je pozoruhodnou stálicí na současné výtvarné scéně. Jako bytostný umělec je závislý na vizuálním projevu. Koncentrovaně analyzuje scénu a sám se zabývá tématy, která ho utvářejí a determinují. Nemocniční prostředí a stavy lidské mysli až pantograficky přenáší na plátno v osobitém expresivním, avšak stále konkrétním podání. V jeho projevu nacházíme také intermezzo streetartu, které je však z větší části upozaděno ve prospěch klasického malířského zvyku. Tvorba Marka Nenutila je nedílnou částí současné malby.
  • Marek Piano. Marek je známý taky pod jmény Agasi nebo Skot. S graffiti začínal na začátku 90. let v industriální Ostravě. Právě snaha oživit šedivé městské prostředí se odrazila na jeho nezaměnitelném stylu plném barev a efektu 3D, neboť, jak sám Piano33 říká, rád vidí písmena i z jiných úhlů. Po studiu střední grafické školy studoval produktový design na Univerzitě Tomáše Bati a na VSVU v Bratislavě a pak vyrazil do světa. V Mnichově absolvoval stáž v Audi Concept Design Studio a v Turíně se učil, jak designovat karosérie v italském stylu. Vedle svojí vášně pro graffiti se momentálně věnuje designu karoserií ve Škoda Auto Design Studiu v Mladé Boleslavi.
  • Sany. Sany propadla graffiti v době, kdy si razilo cestu panenskou střední Evropou po pádu komunismu. Tehdy byste v Praze sotva narazili na writerky graffiti a to ji motivovalo k tomu založit se svými kamarádkami skupinu Girl Power s jasným vzkazem, že i holky můžou dělat graffiti. Navzdory neustálému ponížení a sexistickým tagům nad jejím graffiti Sany jako jediná ze skupiny vytrvala a v roce 2008 se rozhodla společně s Ondřejem Rybárem zachytit ženy v graffiti globálně a natočit první dokumentární film o graffiti writerkách. I díky natáčení se Sany spřátelila s významnými graffiti umělci, které často zvala do Prahy, aby inspirovala místní graffiti scénu. Film měl premiéru v roce 2016 a od té doby měl více než 150 premiér po celém světě.
  • Idea. Zakladatel a hlava labelu Ty Nikdy udává směr a koncept vydavatelství a zároveň je jeho členem. V rapu se začal prosazovat po roce 2000 s prvním demem se zlínskou kapelou Dilema. Následovala éra freestyle battlů, na kterou navazuje v roce 2005 začátek spolupráce s DJ Fattem pod názvem IdeaFatte. V tomto období vyšel také první sólo mixtape Malý Pepek Mixtape vol. 1. Pod značkou IdeaFatte prozatím vyšla čtyři studiová alba – 365MezitímDoma a Dočasně nedostupní. IF má na kontě také mixtape s návezm Plus. Mimo IdeaFatte se Idea podílel na společné Ty Nikdy desce Label a především na vlastním sólo albu Daleko blíž. Toto album z roku 2012 je prozatím nejosobnějším materiálem, který Idea za svoji kariéru natočil. V roce 2015 přišla s IF přelomová deska Rap, které sekundovala v roce 2016 deska Stop Play. V roce 2019 vydává Idea dlouhoočekávanou solo desku Tempo, se kterou mu produkčně pomohlo více beatmakerů, ale hlavně slovenský FVLCRVM.
  • Waspelder. Sam je společenský individualista, který se aktivně věnuje tvorbě murálů po celém světě, stejně jako realizacím a kurátorství uměleckého areálu DIY a street artu v Cardiffu Walesu. Častým motivem jeho obrazů jsou postavy doladěné malířským backroundem. Jeho malby jsou kombinací osamocených postav, kolážních scén, detailů a skrytých rysů. Sam se zajímá o to, jak může malovaný obraz diváky upozornit na společenské příběhy prostřednictvím rovnováhy figurace a abstrakce.
  • Koctel. Koctelovy malby vás hravě přenesou do tropického vesmíru, kde má ovoce lidský charakter. Osvěžující atmosféřa plná pestré radosti vás okamžitě dostane na prázdninovou vlnu. Koctel vyrůstal v Seville, městě pomerančovníků, odkud čerpá inspiraci pro svoji práci, doplněnou o zážitky z cest po světě.

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě