Seiser Alm v Jižním Tyrolsku je skutečným rájem lyžování


Jižní Tyrolsko

Hledáte parádní resort pro rodinnou lyžovačku? Jihotyrolská náhorní plošina Seiser Alm/Alpe di Siusi (ladínsky Mont Sëuc) je možná úplně nejlepší na celém světě. V nadmořské výšce od 1630 do 2350 metrů, jen půlhodinku cesty z Brennerské dálnice v zátiší spektakulárních masivů Schlern a Rosengarten, pojezdíte po více než padesáti kilometrech sjezdovek. Každoročně přibývá na svazích řada vylepšení, letos třeba vyhřívaná osmisedačka Bambi.

Snowpark i hospody

Všechny pisty jsou vhodné pro rodinné lyžování, většinou modro-červené, jediná černá vede z Engelrastu. „Širší a mírnější, pro děti i výuku značka ideál. Opravdu neznám lepší středisko. Svítí tu celý den slunce na rozdíl od sousední Val Gardeny (společně propojené 170 km sjezdovek + 80 lanovek a vleků), nenajdete tu ani žádné úzké, strmé, rozbité a muldovaté krpály,“ rozhlíží se po svém revíru Ladislav Janků, 53letý český lyžařský instruktor, který tu působí už třináctou zimu

Kromě čistě lyžařských zážitků nabízí místo i další atrakce, což právě ocení zejména malí lyžníci. Zdejší vyhlášený snowpark patří mezi nejlepší v Dolomitech, poskytuje skvělé podmínky špičkovým riderům i lumpačícím dětičkám. Ty se mohou vydat na značený čarodějnický okruh nebo i s rodiči na panoramatickou Seiser Rondu, zdejší menší verzi nedaleké Sella Rondy. Anebo si nechat změřit absolutní rychlost na vyznačené dráze. Samozřejmě se můžou vydat i na běžky, ať už ve stopě, nebo upravené, a pro pěší uzavřené cestě. K tomu jsou po kopcích rozesety útulné osvěžovny s tradičním horským menu.

Kids camp, school, travel, club

Ladislav Janků pochází z Brna, lyžuje od mládí, ale závodní ostruhy si nikdy příliš nebrousil. Na přelomu tisíciletí si chtěl odpočinout od podnikání, relaxovat v horách a díky kontaktům se vydal do Toskánska. Jenže tam nenapadl sníh, vrátil se proto na půl roku do Špindlu a pak vzal na jednu sezonu angažmá v trentinském Cavalese a Pampeagu. A odtud zamířil do Seiser Almu.

„Já už z dřívějška uměl italsky, a tím jsem měl výhodu před zdejší německy mluvící většinou. Postupně sem začali jezdit Češi, Poláci i Rusové, já jediný jsem se s nimi domluvil, a můj záběr se rozrůstal,“ vzpomíná. Teď už má stabilní klientelu, vrací se mu stejné rodiny, které se rozrůstají. A taky rozjel pořádání speciálního týdenního Kids campu. Půl dne se o děti postará, půl dne je nechá rodičům – ideální kombinace pro všechny.

Vozí sem také lidi vlastní cestovkou podle individuálních požadavků a pořádá tu pro ně i závody. „School, travel, club – tenhle model funguje,“ chlubí se Janků. Jenom lituje, že poslední roky tu tráví v pronajatém apartmánu tříměsíční zimu sám bez rodiny, protože syn už chodí do české školy a jezdí za ním jen na prázdniny. „Ale nenudím se,“ směje se.

Výuka lyžování

Liší se ve výuce lyžování české a jihotyrolské pojetí nebo metodika? Ne, spíš přístup. „Tady mají vyšší nároky, musel jsem absolvovat tříleté školení s postupovými zkouškami. Učitel lyžování je pořád prestižní profesí, které se věnují i zkušení sedmdesátiletí matadoři jako třeba uznávaný Martin Fill. U nás stačí týdenní kurs, práci berou hojně studenti jako brigádu. A s tím souvisí výplaty. Tady se bere v průměru 25 eur za hodinu, v Česku 150 korun,“ porovnává.

„Zdejší lidé věnovali hodně času do dětské metodiky, testovali si ji na svých a místních dětech, hledali nové postupy i terminologii. Vidí, že je děti živí a přizpůsobili se tomu. Ale nakonec pak stejně záleží hlavně na osobnosti a přístupu,“ dodává český expert.

V hlavní sezoně zaměstnávají dvě místní velké lyžařské školy okolo stovky instruktorů a trenérů, k tomu se tu uživí desítky soukromých učitelů. Podle statistik se až osmdesát procent věnuje dětské výuce. „Většinou jezdí skupiny, promíchané ze čtyř jazykových oblastí. I tohle děti určitě obohatí,“ přidává svůj postřeh Janků.

Program

V Seiser Almu už Janků patří ke známým postavám,a  to nejen pro svoje duté lyžařské hůlky, z nichž nalévá významným klientům na přivítanou moravskou slivovici. Prosadit se ve zdejší konkurenci a při hodně uzavřeném trhu je velmi náročné. Kromě něho už tu „operuje“ z bývalé východní Evropy pouze jeden Bulhar a Polka.

Pokud byste hledali vhodný termín na to, kdy vyrazit do Seiser Almu, můžete se inspirovat atraktivními akcemi: třeba 7. února se jede oblíbený noční Moonlight Classic na běžkách, v březnu se chystají ve snowparku Schlern Games anebo se tu 16. až 22. března koná zimní hudební festival na sněhu ve znamení swingu. Už balíte?


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí