Rozhovor: Seznamte se s 2X TOLIK


2X TOLIK CREW

2X TOLIK crew v současnosti patří mezi nejzajímavější mladá jména na české rapové scéně. Toto uskupení vzniklo ze spojení sedmi rapperů a dvou producentů. Na tuzemském hudebním poli je projekt takové velikosti dost neobvyklou záležitostí. V následujícím rozhovoru nám každý odpověděl na jednu otázku.

Jak vznikla iniciativa 2X TOLIK crew?

Dryman: Vzniklo to úplně náhodně… Natáčel se klip na Young Guns 1 a grilovalo se před studiem. Kolem šli dva kluci a něco probírali, zaslechli jsme jen „dvakrát tolik“. A už to jelo. Všichni najednou byli 2x tolik. Hnedka jsme se Soulcoxem šli hledat adekvátní beat, všichni spokojeně jeli vibe a kluci mezitím psali různě po studiu svoje sloky. Vypadalo to jako ve škole při písemce, pamatuju si, že byla super atmosféra a všichni jsme si to užívali. Spontánní akce, nulová příprava a za chvilku byla 2X TOLIK crew na světě.

Jaká je hlavní myšlenka za tímhle movementem?

Soulcox: Movement je hodně výstižný označení. 2X TOLIK je změna. Je tu jiná tak početná crew? Poslednich deset let se českej rap bere hrozně vážně a přitom 99 procent z něho je naprosto unreal. 2X TOLIK je odlehčenej formát nezapadající do šablon, jednou jsme funky, jindy deep. Ani my nikdy dopředu nevíme, v jakým vibu se ponese dalši track. Žádnej plán, raw radost z toho, co děláme.

Můžeme se těšit na společný projekt, nebo myslíte, že dnes jsou singly alfou a omegou?

Braush: Nechceme nic ohlašovat, dokud to nebude na sto procent jasný. Naše cesta je momentálně taková, že chceme lidem nahazovat intenzivně novou a fresh music, pokud možno i s vizuálem. Singly jsou důležitý, musíš o sobě dávat pravidelně vědět, aby lidi nezapomněli… Album je pak jen shrnutí a dárek pro fans.

Vašimi dvorními producenty jsou Dryman a Soulcox. Jak vlastně vypadá vaše spolupráce v praxi?

Ridig: Dryman & Soulcox jsou profesionálové, vždy se nám s nimi dobře pracovalo. Co se týče společných projektů 2X TOLIK, tak se snažíme o trackách každý den mluvit, vybírame selekce, témata… Sessions ve studiu jsou už pak jen třešničkou na dortu.

Co aktuálně posloucháš právě ty? Posloucháš jenom UK vibes nebo třeba i něco ze Států?

Blako: Z USA Yung Bans, Lil Keed a Carti. Z Ruska Platina, Obladaet a Pharaoh. A z Německa Ufo361RinYung Hurn.

Koho na české, potažmo slovenské scéně ceníš?

Joshua: 2X TOLIK, FTH, A51, Hypno808, Rook, Yzomandias, Gleb, Opak Dissu, 2l Boyz.

Nemáš někdy strach, že tolik MCs na jednom tracku je moc?

Batrs: Strach rozhodně nemám. Myslíte, že Wu-Tang Clan měl taky strach? Vzniklo to náhodně na grilovačce a byl to prostě osud, i když na něj moc nevěřím.

Chystají se nějaké zajímavé spolupráce?

Pain: Ne.

Co si myslíte o současném stavu rapu, potažmo grimeu u nás?

Tubs: Já si myslím, že celkově ta úroveň rapu u nás v poslední době šla docela nahoru. Je tu spoustu nových jmen, co dělají fresh věci. Je tu ale, víc než kdy předtím, cítit vliv americký scény. Hodně lidí se tu snaží nějakým způsobem kopírovat ten generickej trapovej sound. Ve finále pak drtivá většina těch MCs zní totožně. Přijde mi to celý jako jeden track furt dokola. Splývá to. Baví mě, když do toho ten artist dokáže přinést něco svého a trochu vybočí. Nicméně mě to celý nějak neuráží. Je to rozhodně lepší než věci, co se tu jely v minulosti. Co mě třeba sere, jsou lidi jako Kapitán Demo, který se snaží z toho dělat na sílu satiru, která se už bohužel dávno přehoupla v čirou trapnost. Nelze se pak divit, že mainstreamový český rádia nehrají českej rap. Pro ně je českej rap furt přehulenej debil s dlouhým kšiltem. Doufám, že se tohle dogma postupem času podaří zbourat a já si budu moct v rádiu poslechnout i nějakej jinej rap, než Lipa a jeho stopadesátoušestou love story s random holkou na refrénu.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí