Rozhovor s Paulou Novotnou, novopečenou mistryní světa v kiteboardingu


Paula Novotná

Většinu roku tráví na vlnách. Jejím přítelem a zároveň největší výzvou je vítr. Je novopečenou mistryní světa v kiteboardingu a pilně trénuje na další závody. Jak se k tomuto drsnému sportu dostala, jak probíhají její tréninky a co plánuje Paula Novotná dál?

Pořád platí, že jsi jedinou Češkou, která závodí na světovém poháru v kiteboardingu v disciplínách freestyle a slalom?

Ano, jsem jediná Češka, která závodí na světovém poháru. Momentálně závodím v disciplíně freestyle. Slalom jsem dělala před pár lety. V budoucnu se chystám také jezdit vlny s kitem a také bych chtěla závodit na foilu.

Jak ses k takovému sportu, pro který u nás úplně nejsou vhodné podmínky, dostala?

Měla jsem asi velké štěstí, že mám tak bláznivé a aktivní rodiče, a naučili mě kitovat, když jsem byla malá. Brali mě na prázdniny do Řecka na celé prázdniny a tam jsem se vždy něco přiučila.

Jak dlouho se kiteboardingu věnuješ?

Začala jsem, když mi bylo 14 let, a teď mi je 26, takže už 12 let.

Trénuješ i v zimě na sněhu? 

Někdy jezdím i na sněhu, ráda jezdím na hory, jezdím na snowboardu. Někdy se také vydáme na kopec za snowkitingem, ale já jsem většinou v zimě někde v teplých krajích, takže na sněhu moc často nejezdím.

Jak probíhá tvůj rok? Kolik času trávíš ve vodě a v zahraničí a kolik doma?

Celkem často jsem v zahraničí. Chtěla bych být více času doma v Čechách. Cestuji ale za závody i za tréninkem na vodě. Doma trénuji fyzičku v posilovně a pracuji s fyzioterapeuty na správném držení a fungování těla, abych se nezranila. Můj trénink je tedy 50 procent ve vodě a 50 procent na suchu.

Máš čas se věnovat i něčemu jinému, nebo ti aktuálně tento sport zabírá v podstatě veškerý čas?

Musím říci, že tento sport mi zabírá hodně času. Když jsem na cestách a kituji, ten sport mě unaví natolik, že už nemám na nic jiného sílu. Na druhou stranu, když jsem doma a trénuji v posilovně, mám další polovinu dne na to pracovat na svém marketingu, pracovat na něčem jiném nebo jen odpočívat a užívat si volného času s rodinou a přáteli.

Jen před pár dny ses dočkala svého dosavadního největšího úspěchu, a to vítězství Světového poháru v kiteboardingu na Kanárských ostrovech, což je pro Českou republiku historickým úspěchem. Jak to vnímáš? 

Byla jsem hodně šťastná. Přišlo to ve chvíli, kdy jsem to ani moc nečekala. Ještě máme tři závody a budu se snažit umístit se na pódiu. Laťka je postavena vysoko, ale já věřím, že na to mám. Uvidíme, jak se mi bude dařit v dalších závodech.

Jaké byly pro závod podmínky?

Podmínky byly velmi náročné. Silný a poryvový vítr. Já jsem ale zůstala klidná a soustředila jsem se jen na sebe a na své triky. Všechno šlo podle plánu, já jsem triky ustála a najednou jsem byla na stupni vítězů.

Co pro tebe takové vítězství znamená? Je ještě nějaká vyšší meta?

Je to úžasné. Vyhrát Světový pohár je prostě paráda. Zvýší vám to sebevědomí a dodá motivaci trénovat více. Moc si to užívám. A chtěla bych vyhrát znova!

Jaká byla konkurence? 

Konkurence byla velmi velká. Závodí nás dvanáct ve světovém poháru a tyto holky jsou jedny z nejlepších na světě. Všechny chceme vyhrát, je to opravdu náročné… Máme sedm pokusů a čtyři nejlepší se počítají. Jezdíme pavouka a postupně se vyřazuje a postupuje dále.

Další závod světové tour by měl být na Mauriciu v Indickém oceánu. Už jsi tam někdy kitovala a jak probíhají přípravy? 

Už se moc těším. Je to jedna z destinací, kam jsem se už dlouhá léta chtěla podívat. Trénuji v posilovně, když jsem v Česku, abych měla fyzičku. Snažím se dobře stravovat. Pestrá a zdravá strava dělá hodně. A samozřejmě trénuji na vodě. Momentálně jsem na dva týdny v Řecku a trénuji triky.

Co dalšího tě ještě letos čeká? Nebo se to bude odvíjet právě od příštího závodu?

V říjnu máme ještě jeden závod v Maroku a v listopadu v Brazílii. Potom kolem toho mám naplánovanou spoustu tréninků. Moc děkuji za rozhovor a vám za váš čas si ho přečíst. Držte mi palce a pojďte mě sledovat na Instagramu nebo Facebooku, kde se dozvíte nejčerstvější novinky, kde zrovna jsem a na čem pracuji.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí